Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2008)


Recommended Posts

Απολύομαι απο το στρατό 9 Ιανουαριου και θέλω να ανοίξω γραφείο. Ξέρει κανείς πότε λήγει το πρόγραμμα του 2009. Θα το προλάβω μέσα στον Ιανουάριο. Έχει κανείς καμιά πληροφόρια.

Ρωτα τον τοπικο ΟΑΕΔ αν εχει θεσεις στη περιοχη σου, και μεχρι ποτε μπορεις να κανεις αιτηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 821
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδή για να καταλάβω δεν ισχύει το ίδιο δε όλη την Ελλάδα; Ανάλογα με την διαθεσιμότητα της κάθε περιοχής εξαρτάτε πότε θα κλείσει;

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι οι συνολικες θεσεις κατανεμονται σε ολη την Ελλαδα αναλογα τις αναγκες της καθε περιοχης.. Μετα τυχον κενες θεσεις επανακατανεμονται κτλ. Αν κανω λαθος (δεν νομιζω αλλα αφηνω ενα περιθωριο) ας με διορθωσει καποιος.

Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι ξέρω κ εγώ ότι είναι. Βέβαια σε κάθε τοπικό οαεδ δεν ξέρουν από την αρχή πόσες θέσεις έχουν άλλα κάποια στιγμή θα τους στείλουν από τα κεντρικά ότι οι θέσεις έχουν καλυφθεί ή ότι οι αιτήσεις επιτρέπονται μεχρι κάποια ημερομηνία.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

λοιπον θα θελα να σας ρωτησω αν σας εχει τυχει τιποτα αντιστοιχο και τροπο που το εχετε αντιμετωπισει

 

εγω εχω ενταχθει στο προγραμμα ΝΕΕ του 2009 και εχω παρει την πρωτη δοση και τωρα περιμενω την δευτερη

 

αλλα εχω σοβαρο προβλημα αντιμετωπισης απο τον διευθυντη του οαεδ στην εδρα της επιχειρησης μου (μια επαρχιακη πολη) , η εδρα της επιχειρησης μου ειναι και η οικια των γονιων μου (το δικαιουμαι μεσα απο τους ορους του προγραμματος), εγω ωστοσο ζω και εκει και σε μια πολη παραδιπλα δηλαδη μοιραζω την εβδομαδα στα δυο και στις 2 πολεις, αυτο για καποιο λογο δεν μπορει να το κατανοησει ο διευθυντης του οαεδ ο οποιος μου το εχουν πει και καταμουτρα οτι προσπαθει με καθε τροπο να με κοψει απο το προγραμμα.... προς το παρον ειμαι σε ολα μου σωστη αλλα ακουσα οτι θα κανει λεει αιφνιδιαστικο ελεγχο και αν δεν με βρει στην εδρα μου θα με κοψει,

 

τωρα τι να πω οχι οτι με τρομαζει κατι τετοιο γιατι το θεωρω τελειως γελοιο αυτο, γιατι απο οτι εχω διαβασει πρεπει να με ειδοποιουν πριν κανουν τον ελεγχο (γιατι μπορει εγω να βρισκομαι σε καποια επιβλεψη η καποιο επαγγελματικο ραντευου οπουδηποτε ετσι δεν ειναι?)

 

σας εχει συμβει τιποτα παρομοιο?

που νομιζεται οτι θα μπορουσα να απευθυνθω για να του κοψω λιγο τον αερα

γιατι χρησιμοποιουν την θεση που τους εχουν δωσει σαν θεση εκφοβισμου

 

πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω την λογικη τους

 

ποια ειναι η δικη σας αποψη?

 

Παρατήρηση: Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Να απευθυνθεις στα κεντρικα του ΟΑΕΔ ρωτωντας τους?

 

Συμπληρωσε και την ειδικοτητα σου στο προφιλ σου οπως κανουμε ολοι.

Link to comment
Share on other sites

Οι έλεγχοι εξαμήνου (και όχι της εγκρίσεως που είναι κατόπιν ραντεβού) είναι αιφνίδιοι δυστυχώς. Μόνο κάποιοι ελεγκτές του ΟΑΕΔ που "νιώθουν", σε παίρνουν πρώτα τηλέφωνο. Οι υπόλοιποι ευθυνόφοβοι και by the book.

Δεν έχει σχέση αν είσαι εκτός για δουλειές (ραντεβού, δημόσιες υπηρεσίες, επιβλέψεις κλπ), πρέπει οπωσδήποτε να έχεις τα γίδια στο μαντρί για να σου κάνουν έλεγχο. Μόνο έτσι πιστοποιούν ότι η επιχείρηση βαίνει καλώς (.....).

 

Αυτό που ενδεχομένως είναι το πιο πιθανό να γίνει, είναι να έρθουν 3-4-5 φορές απανωτά, μέχρι να σε βρουν. Κάθε φορά θα σου αφήνουν ένα αρνητικό σημείωμα (ήρθαμε και δεν σε βρήκαμε). Κατά την κρίση τους, όταν μαζευτεί ένας αριθμός σημειωμάτων, τότε θα σε κόψουν.

 

Εννοείται προσλαμβάνεις δικηγόρο για να σε συμβουλεύσει επακριβώς και να σου συντάξει την ένσταση. Ενδεχομένως και ο συνήγορος του πολίτη ως εναλλακτική επιλογή, αν θες να αποφύγεις περαιτέρω έξοδα.

 

Με λίγα λόγια για να τα έχεις στο νου σου:

Υποχρεούνται από το νόμο, μιας και η διακοπή από το πρόγραμμα αποτελεί διοικητική πράξη, να σε ενημερώσουν ΕΓΓΡΑΦΩΣ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΜΩΣ για το ότι θέλουν να γίνει η διακοπή. Θα πρέπει να μεταβείς εκεί για να δώσεις τις απαραίτητες πληροφορίες / απολογισμό. Μόνο τότε μπορεί, ύστερα από μη-επαρκή δικαιολόγηση δική σου, να σε κόψει.

Όμως, δεν πρόκειται να μπει στο "κόπο" να σε ειδοποίησει εγγράφως, επομένως θα σου κάνει διακοπή και πρωτοκόλληση - και τότε θα σε ενημερώσει. Θα πρέπει να κάνεις ένσταση εντός 30 ημερών από την παραλαβή της διακοπής - πάντα με πρωτοκόλληση, και να γράψεις προς το τέλος αυτής ότι επιθυμείς να παρευρεθείς στην εξέταση της ένστασης από την επιτροπή.

 

Σε μερικούς μήνες (ελάχιστο και σύνηθες οι 2 μήνες έως μπορεί και 12 μήνες) θα καλεστείς στα κεντρικά του ΟΑΕΔ (τώρα επειδή είσαι σε επαρχία, δεν ξέρω τί γίνεται), στην οποία θα πεις επακριβώς την περίπτωσή σου. Αν έκανε το λάθος και δεν σε ειδοποίησε εγγράφως, τότε έχεις έναν έξτρα άσσο στο μανίκι σου. Συνήθως στην εξεταστική επιτροπή, οι άνθρωποι ξέρουν και καταλαβαίνουν, οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα. Γνωρίζουν ότι λόγω φύσεως επαγγέλματος δεν δύναται να έχουμε σταθερό ωράριο στο γραφείο. Πρέπει να έχεις κάνει κάτι πραγματικά χοντρό για να μην έχεις ελπίδες ούτε στην εξεταστική επιτροπή.

 

Όσο για τον διευθυντή, αν έχεις όρεξη και μεράκι, και κυρίως χρόνο και χρήμα, λες του ίδιου δικηγόρου να το προχωρήσει παραπέρα και να του κάνει καταγγελία στο υπουργείο εργασίας (στην περίπτωση του αποφασίζομεν και διατάζομεν την διακοπή σου από το πρόγραμμα). Δεν ξέρω τί μπορείς να αποκομίσεις από αυτό (ο δικηγόρος σου θα σου πει), πάντως θα του κάνεις ζημιά. Ήδη χάσανε μισθούς και επιδόματα με το "χρέος". Με το θετικό πέρας της καταγγελίας, τους κόβονται ακόμα περισσότερα και δεν μπορούν να ανέβουν περαιτέρω σε καριέρα/χρήμα.

 

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΤΑ ΑΝΩΘΕΝ ΤΑ ΛΕΩ ΕΜΠΕΙΡΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ, ΙΣΩΣ ΜΕΡΙΚΑ -ΑΝ ΟΧΙ ΟΛΑ- ΝΑ ΜΗΝ ΙΣΧΥΟΥΝ. Προσλαμβάνεις δικηγόρο (ή μέσω του συνηγόρου του πολίτη) και σε καθοδηγεί εκείνος.

Link to comment
Share on other sites

Ένας Μηχανικός δεν είναι σε καμία περίπτωση υποχρεωμένος να είναι στο γραφείο του όλη μέρα!

Δεν είναι όλοι μελετητές μπροστά σε μια οθόνη μέρα νύχτα και φυσικά κάποιος μπορεί να επικαλεστεί ότι είναι συνέχεια για επίβλεψη!

Μην ανησυχείτε για κάτι τέτοια, λίγο τρίξιμο τα δόντια θέλουν, δεν μπορούν να σας κόψουν γι΄αυτό το λόγο παιδιά!

Το αν λειτουργεί μία επιχείρηση δεν αποδεικνύεται με το αν έχει ανοιχτά ή κλειστά τα φώτα της, αλλά με τα έσοδα-έξοδά της από το βιβλίο εσόδων-εξόδων.

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτώσεις που το πράγμα χοντραίνει με Διευθυντές κλπ και αν είστε μηχανικός, καλό είναι να απευθυνθείτε στο γραφείο Επαγγελματικών Θεμάτων του ΤΕΕ και να ζητήσετε να σταλεί από το ΤΕΕ κάποια επιστολή, με κοινοποίηση στα κεντρικά του ΟΑΕΔ. Συνήθως πραγματοποιούνται τέτοιες παρεμβάσεις, αρκεί βέβαια να έχει αποφασίσει ο ενδιαφερόμενος ότι θα το τραβήξει.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.