Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2008)


Recommended Posts

Ένας Μηχανικός δεν είναι σε καμία περίπτωση υποχρεωμένος να είναι στο γραφείο του όλη μέρα!

Δεν είναι όλοι μελετητές μπροστά σε μια οθόνη μέρα νύχτα και φυσικά κάποιος μπορεί να επικαλεστεί ότι είναι συνέχεια για επίβλεψη!

Μην ανησυχείτε για κάτι τέτοια, λίγο τρίξιμο τα δόντια θέλουν, δεν μπορούν να σας κόψουν γι΄αυτό το λόγο παιδιά!

Το αν λειτουργεί μία επιχείρηση δεν αποδεικνύεται με το αν έχει ανοιχτά ή κλειστά τα φώτα της, αλλά με τα έσοδα-έξοδά της από το βιβλίο εσόδων-εξόδων.

 

Στον ΟΑΕΔ Περιστερίου, το γνωρίζουν πολύ καλά αυτό....

 

Απ την πρώτη κιόλας μέρα με είχαν ενημερώσει πως, πριν από κάθε έλεγχο θα σε ενημερώνουμε για να κλείνουμε κάποιο ραντεβού για τον έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 821
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εχω κανει την αιτηση μου απο τις 3 φεβρουαριου 2010 και ακομα καμια ενημερωση.Στην αναζητηση αιτησης του οαεδ στο ιντερνετ λεει οτι ειναι ακομα σε επεξεργασια η αιτηση μου.ξερει κανεις τι γινεται?ποσο χρονο κανουν περιπου?υπαρχει πιθανοτητα να διακοπηκε?

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεις οτι έχεις κάνει αίτηση απο 03/02/10 και περιμένεις απάντηση. Απο τον Ιανουάριο έχω πάει σε 4 παρπαρτήματα ΟΑΕΔ να ρωτήσω για τα προγράμματα για νεους μηχανικούς και μου είπαν οτι για το 2010 δεν έχουν βγει ακόμη, εσυ πως τα κατάφερες?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ στο φορουμ εξαρταται απο τις περιφερειες κ αν εχει συμπληρωθει ο απαραιτητος αριθμος.τα κατεθεσα στον οαεδ Πρεβεζας κ για το προγραμμα μου ειχε μιλησει προισταμενη οαεδ καποιας αλλης πολης η οποια ειναι οικογενειακη φιλη.Αλλωστε το ενημερωτικο εντυπο του προγραμματος λεει οτι η διακοπη της επιδοτησης θα γινει με εντολη του διευθυντη του οαεδ και απο οσο γνωριζω δεν εχει γινει κατι τετοιο.εσενα σου ειπαν οτι διακοπηκε η οτι περιμενουν να ξανα τρεξει?

Link to comment
Share on other sites

Και εγω που ρωτησα σημερα μου ειπαν οτι τρεχει κανονικα το προγραμμα του 2009 ομως.

Το ποτε θα σταματησει δεν το γνωριζουν.Μπορει αυριο αλλα μπορει και μετα απο 3 μηνες!!who knows

Link to comment
Share on other sites

nadespe χωρις να ειμαι 100% σιγουρος μαλλον το προγραμμα που τρεχει ειναι για αποφοιτους πανεπιστημιων. συγκεκριμενα ν.ε.ε. λεγεται.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει κάποιος λίγο χρόνο να ενημερώσει και έναν άσχετο?

 

Δυστυχώς για μένα όλο αυτό είναι ένα θέμα που δεν το έχω ψάξει καθόλου. Έχω κάνει έναρξη τον 6/2009. Μπορώ ακόμα να κάνω αίτηση για κάποιο πρόγραμμα? Γνωρίζετε μήπως που μπορώ να βρω τις προυποθέσεις και γενικά πληροφορίες?

btw δεν έχω εκπληρώσει ακόμα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις (είχα ακούσει οτι είναι μία από τις προυποθέσεις)

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους. Συμμετείχα στο πρόγραμμα ΝΕΕ του 2009 και χθές πήρα την απορριπτική μου.. όπως αναφέρω εδώ. Διάβασα και τα δύο θέματα (2008 και 2009) αλλά θα ήθελα λίγη βοήθεια από τους μηχανικούς του Ν.Ε.Ε. που έχουν κάνει ένσταση, καθώς είμαι σ' αυτή τη φάση. Η απόφαση διακοπής λέει ότι εντός 15 ημερών από την κοινοποίηση πρέπει να επιστρέψω τα 5000€ που πήρα. Σε περίπτωση ένστασης πρέπει όντως να τα γυρίσω και μετά να περιμένω αν θα βγεί θετική να τα πάρω πίσω ή αν βγεί αρνητική τότε τα γυρίζω? Επιπλέον αν δεν τα δώσω εντός 15 ημερών προβλέπεται να σταλεί εντολή πληρωμής στη ΔΟΥ μου. Τι είναι αυτό ακριβώς? Καλώ συνεχώς στα κεντρικά αλλά ούτε φωνή ούτε ακρόαση.. όποιος μπορεί να μου απαντήσει ή έχει την καλοσύνη ας με βοηθήσει με το θέμα μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλα με ποια δικαιολογία σε πέταξαν απο το πρόγραμμα? , σε τι φάση βρισκόταν το προγραμμα σου? είχες κάνει χαρτια για 2η δόση?

 

Θα βοηθούσε η απάντηση σου στην περίπτωση που προσπαθούν απο την υπηρεσία να βρούνε αιτίες να πετάξουν κ αλλους απ΄εξω....

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.