Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Προσχέδιο Επαγγελματικών Δικαιωμάτων Πτυχιούχων Μηχανικών


Recommended Posts

Επιτέλους γίνεται και μια συζήτηση με περιεχόμενο επί της ουσίας, και όχι ξεκατινιάσματα.

» Δεν είναι καλύτερα έτσι;

 

» Έχω άδικο που επισημαίνω συνεχώς την ανάγκη για κόσμια συμπεριφορά, σε σημείο που οι

παρεμβάσεις μου να θεωρούνται -δικαιολογημένα ίσως- γραφικές;

 

» Είδατε που μπορούμε να παραμένουμε εντός θέματος με κόσμια σχόλια που αρμόζουν σε

επιστήμονες Μηχανικούς;

 

» Για να συζητάμε με αυτόν τον τρόπο, είναι ανάγκη να προηγηθεί διαγραφή πληθώρας απρεπών

εκφράσεων και εκτός θέματος δημοσιεύσεων (στην παρεμφερή συζήτηση "Περί επαγγελματικών

δικαιωμάτων γενικά"), καθώς και αποστολή σωρείας προσωπικών μηνυμάτων;

 

 

──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

Στο σημείο αυτό, οφείλω να εξάρω την στάση του συναδέλφου Pappos (αναμένουμε

-χρησιμοποιώντας τις πλούσιες γνώσεις του- πολύτιμη βοήθεια μετά την ολιγόμηνη απουσία του).

 

Ο συνάδελφος, λοιπόν, τροποποίησε με δική του πρωτοβουλία -ενώ του είχα πει ότι δεν χρειάζεται

να προβεί σε καμμιά αλλαγή- μήνυμά του, για να μην θεωρηθεί προκλητικό από κανέναν.

 

Ο εξαίρετος συνάδελφος spy1551 (υπόδειγμα ήθους και συμπεριφοράς), μου ζήτησε -χωρίς να

έχει προηγηθεί δικό μου π.μ.- να διαγράψω φράση από δημοσίευσή του, η οποία θα μπορούσε να

ερμηνευτεί ως προκλητική.

 

Δεν συνηθίζω την αναφορά σε ονόματα, αλλά σε αυτήν την περίπτωση είναι απαραίτητη.

──────────────────────────────────────────────────────────────────────

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 91
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αγαπητέ συνάδελφε , δεν πρέπει όμως να ξεχνάς ότι είμαστε θερμόαιμος λαός :) , οπότε και λίγο καυγαδάκι μας ζεσταίνει .

 

Πάντως πέρα από την πλάκα , πολύ καλά το διαχειρίστηκες .

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλά το διαχειρίστηκες
Σ' ευχαριστώ πολύ.

 

───────────────────────────────────────────────────────

Τα σχόλια για την γλώσσα μεταφέρθηκαν στο σχετικό θέμα.

Link to comment
Share on other sites

ZaXoYs δεν νομίζω να παρέμεινε το ίδιο προσχέδιο και τα υπόλοιπα να άλλαξαν από σπόντα.υπάρχει μεθόδευση και απ'ότι βλέπω δεν υπάρχει κάποια αντίδραση ούτε από την εετεμ αλλά ούτε από κανέναν άλλο.

 

Σήμερα βγήκαν τα σχόλια στη διαβούλευση από συναδέλφους και είναι ιδιαίτερα καυστικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είναι μια διαβούλευση Π.Δ. με ημερομηνία 2008, έχουμε 2010! Θα αποκτήσουμε άραγε καμιά ‘’σφραγίδα’’ πριν το 2000ποτε?

Πρακτικά για μας του ΤΕ τι σημαίνει αυτό το προσχέδιο? Θα ισχύσει? Δεν θα ισχύσει?

Όσο για τις εξετάσεις στο ΤΕΕ που ζητούν από τους συναδέρφους Μηχανικούς θα γίνονται με κάθε διαφάνεια ή θα υπερισχύουν εμπάθειες ΤΕ/ΠΕ?

Link to comment
Share on other sites

μην αγχώνεσαι.ακόμα και το προσχέδιο, για τη σχολή τη δική σου είναι καλό.για άλλους χτυπάει η καμπάνα για εξετάσεις από το τεε.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ polytelik δεν αγχώνομαι….. τουλάχιστον όχι ποια. Ίσως και να συνήθισα την κατάσταση του επαγγελματικού αποκλεισμού μου από την αγορά εργασίας του ελεύθερου επαγγελματία. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν λαχταρώ να γίνω ελ. Επαγγελματίας, αλλά με τα πολλά έμαθα να μην ενθουσιάζομαι εύκολα με κάθε τι που γράφεται - δηλώνεται χωρίς να συνοδεύεται με τεκμηριωμένα πράγματα, υπόγραφες και φαγάδες.

Όσο για αυτό που γράφεται για εξετάσεις στο ΤΕΕ για κάποιες ειδικότητες ΤΕ, αρχικά θεώρησα πως προσπαθούν να ρίξουν τους ΤΕ σε ένα ‘’λούκι’’ ……..( στο λάκκο των λεόντων ) , αλλά με μια δεύτερη σκέψη ίσως προκύψουν και θετικά αποτελέσματα από την όλη διαδικασία. Ένα όμως είναι το σίγουρο : επ’ ουδενί δεν θα πρέπει να υπάρξει διαμάχη μεταξύ των ΤΕ ανεξαρτήτως ειδικότητας.

Link to comment
Share on other sites

Ένα όμως είναι το σίγουρο : επʼ ουδενί δεν θα πρέπει να υπάρξει διαμάχη μεταξύ των ΤΕ ανεξαρτήτως ειδικότητας.

 

Σωστό...

 

Πάντως πρέπει να σχολιάσω και εγώ ότι το δικό σας σχέδιο Π.Δ. σε σχέση με το δικό μας είναι καλύτερο, έως καταχρηστικά ευνοϊκό.. Εχουν ειπωθεί αρκετά σε άλλη συζήτηση...

Σαφώς και δεν φταίνε οι απόφοιτοι απλώς μια ανισότητα, αυθαιρεσία και δυσαναλογία ενισχύει τους ισχυρισμούς του ΤΕΕ περί άγνοιας και προχειρότητας στη σύνταξη των Π.Δ.

Link to comment
Share on other sites

είναι πολύ καλό θα έλεγα εγώ και δίνει πολύ περισσότερα δικαιώματα απ'αυτά που εγώ προσωπικά νομίζω οτι θα έπρεπε.φυσικά και δεν φταίνε οι απόφοιτοι για αυτά και δεν υπάρχει λόγος να τσακωνόμαστε.το θέμα είναι το κοινό συμφέρον.αν και εγώ πιστεύω πως περισσότερα προβλήματα θα δημιουργήσουν παρά θα λύσουν αυτά τα επαγγελματικά δικαιώματα απ'ότι βλέπω από τα προσχέδια.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.