Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποσαφήνιση των υποχρεώσεων της επίβλεψης στατικών σε ιδιωτικά έργα


Recommended Posts

Όσοι παρακολουθείτε το φόρουμ, μάλλον θα έχετε καταλάβει οτι οι υποχρεώσεις του επιβλέποντα τα στατικά είναι πολύ συγκεχυμένες.

 

Οι δικές μου απόψεις είναι λίγο-πολύ γνωστές με motto μου το

 

Επίβλεψη = τεχνική συμβουλή.

 

Ας κάνουμε μια προσπάθεια να συγκεντρώσουμε εδώ την νομοθεσία που αφορά τις επιβλέψεις κι ας προσπαθήσουμε να την αποκωδικοποιήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 130
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1. N.1396/83 Άρθρο 7-8

2. Π.Δ. 1073/81

3. Π.Δ. 778/80 Άρθρο 21

4. Ν. 3212/2003 Άρθρο 2 παρ. 7

5. Απόφ. 8957/2004 Άρθρο 6 και 8

 

Θα προσπαθήσω να τα βρω και σε αρχεία για να τα αναλύσουμε.

 

Και αυτό το αρχείο που ανέβασε ο erling: http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=51

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλή πρωτοβουλία!!

Όπως φαίνεται από πολλές προηγούμενες συζητήσεις η έννοια της επίβλεψης είναι ομιχλώδης. Προτείνω εκτός από τη συγκέντρωση της νομοθεσίας να προχωρήσουμε και σε διασαφηνίσεις, ίσως και στην υποβολή προτάσεων του πως διασφαλίζεται η ανάληψη της ευθύνης των εμπλεκομένων.

Link to comment
Share on other sites

- N.1396/83

- Π.Δ. 1073/81

- Π.Δ. 778/80

- Ν. 3212/2003

- Απόφ. 8957/2004

 

Πολύ επιγραμματικά:

N1396/83

Aρ.7

-Να δίνει οδηγίες κατασκευής σύμφωνα με τους κανόνες επιστήμης και τέχνης.

 

Π.Δ. 1073/81

Μιλά γενικά για τις υποχρεώσεις περί αποφυγής εργατικών ατυχημάτων.

 

Π.Δ. 778/80

Όπως παραπάνω.

 

Ν. 3212/2003

Δες και Αρ22 Ν3399/2005

Τρόπος έκδοσης αδειών ως επί τω πλείστο…

 

Απόφ. 8957/2004

Αρ 6:

Oι μελετητές έχουν την ευθύνη των ορθών υπολογισμών.

Οι επιβλέποντες έχουν την ευθύνη της εφαρμογής των σχεδίων και των μέτρων ασφαλείας. «Η ευθύνη των επιβλεπόντων μηχανικών ισχύει μέχρι την θεώρηση για την αποπεράτωση των εργασιών της άδειας δόμησης…»

Αρ 7:

Μιλά για τις ευθύνες για την σύνδεση με τα δίκτυα.

 

 

 

 

 

Εγώ θέλω πρώτα να δω τις ευθύνες κατά την κατασκευή του Φέροντα οργανισμού και μετά όλα τα άλλα! Διότι το θέμα από το οποίο ξεκίνησε αυτό, είχε να κάνει με άλλα θέματα (πχ ο επιβλέπων πρέπει να κάνει επιμέτρηση ενυπόγραφη, ο επιβλέπων είναι υπεύθυνος για την ποιότητα του μπετού, ο επιβλέπων πρέπει να έχει μαστίγιο και να "κάνει καλά" τον σιδερά...)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σταθώ στο παρακάτω:

 

ΝΟΜΟΣ 1396/1983

"Υποχρεώσεις λήψης και τήρησης των μέτρων ασφαλείας στις οικοδομές και λοιπά ιδιωτικά τεχνικά

έργα"

Άρθρον 2

Εννοιολογικοί προσδιορισμοί

7. Επιβλέπων: Πρόσωπο που με σύμβαση με τον κύριο του έργου και σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις αναλαμβάνει την επίβλεψη της εφαρμογής της μελέτης και της εκτέλεσης τεχνικού έργου ή τμήματός του, σύμφωνα με τους κανόνες της επιστήμης και της τέχνης.

 

Επίσης βρήκα και στο PC το άρθρο "ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΝΟΜΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΚΑΙ ΕΥΘΥΝΕΣ" του συν. Θ. Γ. Βουδικλάρη.

 

υ.γ. Ισως το έχω κατεβάσει παλαιότερα από εδώ αλλά δεν το βρήκα τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Ο Επιβλέπων σίγουρα δεν έχει ευθύνη για την ποιότητα του σκυροδέματος ή του χάλυβα.Σϊγουρα έχει όμως για την εφαρμογή της τοποθέτησης του σιδηρού οπλισμού.Πράγμα που σημαίνει ότι ΠΡΕΠΕΙ να παραλαμβάνει τον τοποθετημένο σιδηρό οπλισμό και τον ξυλότυπο στις διαστάσεις της μελέτης.Είτε το έργο είναι ιδιωτικό,ή δημόσιο.

 

Οι ευθύνες του ποιοτικού ελέγχου (ποιότητα σκυροδέματος και χάλυβα) σίγουρα δεν ανήκουν στο Επιβλέποντα,σίγουρα όμως ανήκει ''η φροντίδα και η μέριμνα'' για τη διεξαγωγή του ποιοτικού ελέγχου.Πράγμα που σημαίνει-για μένα-ότι ΔΕΝ ΥΠΟΓΡΑΦΩ ΤΗΝ ΕΠΙΒΛΕΨΗ αν δεν μου προσκομίσουν τα δελτία των ποιοτικών ελέγχων (χάλυβα κ' σκυροδέματος)από πιστοποιημένο εργαστήριο!!!!!!!!ΌΝΤΩΣ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ!!!!

 

Ο Επιβλέπων έχει επίσης την ευθύνη για τη σύνταξη του λογαριασμού.Άλλη μία ασάφεια του Νόμου.Άλλοι το μεταφράζουν ως υποχρεωτική επιμέτρηση,εγώ το μεταφράζω ως κυβικά δελτίων αποστολής επί τιμή μονάδας,διότι η ευθύνη της επαλήθευσης κ των ζυγολογίων ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΑΝΑΔΟΧΟΥ!!!!!!Άρα,εφ' όσον ο Ανάδοχος ΔΕΝ έχει claim στο ζυγολόγιο(πράγμα που σημαίνει ότι ΗΔΗ έχει ελέγξει το φορτίο κάθε βαρέλας,ΠΡΙΝ αυτή αδειάσει στην πρέσσα),τότε δεν έχει claim κ στα κυβικά του δελτίου αποστολής!!!!(Τ' ακούς xrysida??????)Σε οποιαδήποτε διαφωνία ποσοτήτων ο Επιβλέπων ΔΕΝ ευθύνεται,καθώς η προμήθεια σκυροδέματος βασίζεται στους όρους του συμφωνητικού της προμηθεύτριας εταιρείας κ του Αναδόχου.Ο Ανάδοχος αν δεν γουστάρει,να στήσει παρασκευαστήριο στην οικοδομή του.

 

Ο Επιβλέπων έχει ευθύνη στην εφαρμογή των μέτρων Ασφάλειας&Υγιεινής.Εγώ το μεταφράζω αντίστοιχα με τις ευθύνες του Τ.Α.,δηλαδή να υποδείξει εγγράφως στον Ανάδοχο τί μέτρα πρέπει να ληφθούν κ να πάρει την υπογραφή του Αναδόχου ότι έλαβε γνώση,στο ΗΜΑ.Ο Επιβλέπων ΠΡΕΠΕΙ να κάνει την ''εκ των προτέρω γνωστοποίηση'' στο αντίστοιχο ΚΕΠΕΚ,αν το έργο υπάγεται στις προδιαγραφές της ''εκ των πρωτέρω γνωστοποίησης'',και να πάρει το ΗΜΑ θεωρημένο,οπότε γράφει τις υποδείξεις του σε αυτό.Δικαιολογίες δεν υπάρχουν.

 

Τέλος,ο Επιβλέπων έχει την υποχρέωση να καταγγείλει οποιαδήποτε υπέρβαση της οικ.άδειας του έργου...........(καλά,λέμε τώρα.........,πάντως έτσι είναι,αν το ξεθάψω θα το παραθέσω,αν κ δεν έχει κ πολύ σημασία...)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης βρήκα και στο PC το άρθρο "ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΝΟΜΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΚΑΙ ΕΥΘΥΝΕΣ" του συν. Θ. Γ. Βουδικλάρη.

Σε ευχαριστώ πολύ συνάδελφε! Το είχα και το έψαχνα....

 

Zavi συμφωνούμε στα περισσότερα...

Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής:

- Πως αντιδράς αν ο οπλισμός δεν είναι τοποθετημένος σωστά, ενημερώνεις τον ιδιοκτήτη-κύριο του έργου και εκείνος αδιαφορεί;

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι πως εδω παιζει ρολο το ημερολογιο..

Καταγραφη και εν συνεχεια, παραιτηση απο την επιβλεψη..

 

(δεν το λεω απο πειρα, απλη διαισθηση)

Link to comment
Share on other sites

acnt, νομίζω πως η πρακτική λέει.

Βλέπεις λάθος? Λες στα μαστόρια να το διορθώσουν.

Δεν το διορθώνουν? Λες στον ιδιοκτήτη να πει στα μαστόρια να το διορθώσουν.

Δεν κάνει τίποτα ο ιδιοκτήτης? Υποβάλλεις παραίτηση.

 

Προσωπικά δεν έχω φτάσει μέχρι εκεί, μέχρι σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.