Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αποσαφήνιση των υποχρεώσεων της επίβλεψης στατικών σε ιδιωτικά έργα


Recommended Posts

Μέχρι πριν μερικά χρόνια στο τότε "σεντόνι" της άδειας , υπήρχε μιά δήλωση ανάληψης κατασκευής οπλισμένου σκυροδέματος , την οποία αναλάμβανε μηχανικός η ΕΔΕ εφ' όσον αυτή ξεπερνούσε τα 150 μ3 .

 

Τώρα νομίζω καταργήθηκε .

Μήπως πρέπει να την επαναφέρουμε και το όριο να κατέβει στο 0 μ3 ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 130
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν καταργήθηκε, απλά προσωπικά δεν την βάζω ποτέ, διότι δεν το κατασκευάζω εγώ το οπλισμένο σκυρόδεμα.

Πραγματικά όμως, θα μπορούσαμε να είχαμε εκμεταλλευθεί προς το συμφέρον μας αυτό το έγγραφο αλλά τον καιρό των παχιών αγελάδων (όσο ήταν για τον καθένα από εμάς) άλλα σκεφτόμασταν (βάζω και τον εαυτό μου μέσα).

Link to comment
Share on other sites

erling μίλησες για πρακτική και ως ένα σημείο ορθά πράττεις.

 

Το σημαντικότερο που ορίζει όμως η πρακτική είναι αυτό που είπες: "Προσωπικά δεν έχω φτάσει μέχρι εκεί, μέχρι σήμερα."

 

Επειδή αυτό ισχύει -πιστεύω- για το 99% των επιβλεπόντων, θεωρώ πως για κάποιους αυτό μπορεί να μεταφράζεται ως:

α) είμαι η καραμηχανικάρα και όταν πάω στην οικοδομή κάθονται όλοι σούζα και πριν πω κάτι έχει γίνει.

β) Υπήρξα τυχερός μέχρι σήμερα, είτε επειδή έχω μαύρα μεσάνυχτα, είτε επειδή έχω καλά συνεργεία, είτε επειδή με βοήθησε πολύ ο κύριος του έργου.

γ) Έβαλα νερό στο κρασί μου μέχρι εκεί που με έπαιρνε, γι'αυτό και δεν δήλωσα παραίτηση

δ) Χρειάζομαι τα λεφτά αυτά, διότι με πετάν έξω από το γραφείο, μου παίρνουν το αυτοκίνητο και η γυναίκα μου δεν μου μιλά πια, οπότε δεν μπορώ να παραιτηθώ.

 

Με την όλη συζήτηση αρχίζω και καταλήγω στο οτι εμείς φταίμε... Δεν κάνουμε καλά την δουλειά μας η οποία περιλαμβάνει και την οργάνωση της επίβλεψης και την αποσαφήνιση της φύσης της προς τους πελάτες μας...

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα, πάντως (α) δεν θεωρώ πως είμαι και στο (δ) δεν έφθασα ακόμη (αλλά δεν ξέρω τι με ξημερώνει)

Στο (β) υπάρχει και η περίπτωση το συνεργείο να είχε διάθεση να ακούσει και να χαλαλίσει λίγο χρόνο παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λείπει από το κλάδο μας είναι η συναδελφική αλληλεγγύη και η οριοθέτηση των επαγγελματικών δικαιωμάτων όλων των ειδικοτήτων μηχανικών ώστε να μην παίρνουμε δουλειές συναδέλφων (πολιτικοί μηχανικοί κάνουν τοπογραφικά, τοπογράφοι υπογράφουν για κατοικίες κλπ). Επίσης η δουλειά μας εξαρτάται από τρίτους (εργολάβους, υπεργολάβους,εργάτες,προμηθευτές) σε αντίθεση με τους δικηγόρους και ειδικά τους γιατρούς που είναι επαγγέλματα που καίνε, τα χρειάζεσαι ΕΚΕΙΝΗ την ώρα όπως και να έχει, ενώ εμείς εκτός από ότι τρωγόμαστε μεταξύ μας, ο πέλάτης έχει τη πολυτέλεια να σε πουλήσει και να το φτιάξει μόνος του με τη βοήθεια του ξαδέρφου του, που έφτιαξε μεζονετα με τριπλο μπατικό τούβλο, και το Μουσταφά, που είναι καλός μάστορας σε όλα.

Γι'αυτό λοιπόν όπως λέει ο ACTN Επίβλεψη = τεχνική συμβουλή. και για εμένα.

Ξεκάθαρα πράγματα με το πελάτη και να υπογράφει σε όλα, φωτογραφίες, συμφωνητικά, ημερολόγιο έργου και προσωπικό ακόμα και το χρώμα των τοίχων

Link to comment
Share on other sites

Ας τα πάρουμε από την αρχή για να καταλαβαίνουμε κι εμείς οι άσχετοι (πραγματικά το λέω).

 

Η νομοθεσία αναφέρει (ο χρωματισμός δικός μου):

 

...ο αναλαμβάνων την επίβλεψη της αρχιτεκτονικής και κτιριολογικής διάταξης της οικοδομής είναι υπεύθυνος για την εφαρμογή του σχεδίου και την τήρηση των περιορισμών που επιβάλλονται για λόγους υγιεινής και αισθητικής και των υπόλοιπων όρων σύμφωνα με τους οποίους χορηγήθηκε η άδεια. Ο αναλαμβάνων την επίβλεψη της δόμησης των μεταλλικών και από οπλισμένο σκυρόδεμα ή και από άλλα υλικά μερών της οικοδομής είναι υπεύθυνος για τη στερεότητά τους.

 

Στα πλαίσια της ''στατικής επίβλεψης'' δεν εντάσσεται και ο έλεγχος του ξυλοτύπου ως προς τις διαστάσεις του ώστε αυτό που κατασκευάζεται να συμφωνεί με τα εγκεκριμένα σχέδια? Όταν τα σχέδια περιγράφουν τάδε οπλισμό δείνα C σκυροδέματος δεν πρέπει ο επιβλέποντας (βάσει του παρατιθέμενου κειμένου) να τσεκάρει αν αυτά που έχουν στήσει οι σιδεράδες συμφωνούν με τα σχέδια και αν το σκυρόδεμα που έφεραν είναι της σωστής ποιότητας? Αν όχι τότε πώς ερμηνεύετε εσείς το κείμενο (γιατί το ''τεχνική συμβουλή'' δε λέει τίποτα χωρίς συγκεκριμένα παραδείγματα).

 

Και δεν υποστηρίζει κανένας πως πρέπει να πάρεις βούρδουλα...να ''ελέγχεις'' λέει ο νόμος όχι να ''επιβάλεις''. Για το μεν οπλισμό αν εντοπίσεις κακοτεχνία το αναφέρεις γραπτώς στον ιδιοκτητοεργολάβο (στην περίπτωση που οι σιδεράδες δεν...) για το μεν σκυρόδεμα παίρνεις τα δοκίμια σου (με έξοδα του ιδιοκτητοεργολάβου όπως ρητά αναφέρεται) και το πας για έλεγχο - διότι πώς αλλιώς να ελέγξεις την ριμάδα την ποιότητα (C1, C32 ή C1568?) σκυροδέματος που εσύ έχεις σημειώσει στα σχέδια σου?

 

Μάλιστα θεωρώ κοινή την ευθύνη της σωστής, σύμφωνης δηλ. με τα σχέδια, κατασκευής του ξυλοτύπου και για τον επιβλέποντα των αρχιτεκτονικών (τις περισσότερες φορές ο φέροντας οργανισμός ορίζει τις γενικές διαστάσεις ενός κτηρίου) και αν το κτήριο προκύψει 110 αντί 100 τ.μ. δε θα φταίει ο ''γείτονας''...οι διαστάσεις βλέπετε αναγράφονται στα αρχιτεκτονικά σχέδια.

 

Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι υπάρχει διαφορά απόψεων ως προς τον τρόπο ελέγχου όχι σε αυτόν καθ' αυτόν τον έλεγχο (εκτός αν η υποχρέωση υλοποίησης των αναγραφομένων σε μία μελέτη ερμηνεύεται αλλιώς). Αλλά τη ''στερεότητα'' μιας κατασκευής ένας επιβλέποντας με ένα τρόπο την πετυχαίνει: αν αυτά που κατασκευαστούν είναι και αυτά που μελέτησε/σχεδίασε/εγκρίθηκαν (edit: τώρα που το ξανασκέφτομαι μπορείς να υποστηρίξεις ότι κοπιάζεις για τη στερεότητα με το να ''συμβουλεύεις'' από το πρωί μέχρι το βράδυ τον ιδιοκτητοεργολάβο περί ολισμού, συνδέσεων και δοκιμίων - αλλά βρε φιλούρια, αξίζει το μπλα-μπλα τα λεφτά της επίβλεψης?).

 

--------------------------------------------------------------------------------------

 

Όταν λοιπόν έχεις ελέγξει τη σωστή διαστασιολόγηση του ξυλοτύπου (ως πρέπει) τότε και τα κυβικά που θα πέσουν είναι συγκεκριμένα. Αν βγουν παραπάνω πρέπει να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας...ότι δηλ. έχεις τσεκάρει τις διαστάσεις. Και αν δεν έχεις λερωμένη τη φωλιά σου θα κάνεις επιμέτρηση (η ''απόδειξη'' πουλέγαμε) και θα την υπογράψεις (αλλιώς σα χαρτί θα είναι για...άλλη χρήση). Λέω τόσο παλαβά πράματα?

 

edit: τα παραπάνω ως ερμηνεία κάποιου που δεν ασχολείται με στατικά και τα διαδικαστικά των.

Link to comment
Share on other sites

Στα πλαίσια της ''στατικής επίβλεψης'' δεν εντάσσεται και ο έλεγχος του ξυλοτύπου ως προς τις διαστάσεις του ώστε αυτό που κατασκευάζεται να συμφωνεί με τα εγκεκριμένα σχέδια? Όταν τα σχέδια περιγράφουν τάδε οπλισμό δείνα C σκυροδέματος δεν πρέπει ο επιβλέποντας (βάσει του παρατιθέμενου κειμένου) να τσεκάρει αν αυτά που έχουν στήσει οι σιδεράδες συμφωνούν με τα σχέδια και αν το σκυρόδεμα που έφεραν είναι της σωστής ποιότητας? Αν όχι τότε πώς ερμηνεύετε εσείς το κείμενο (γιατί το ''τεχνική συμβουλή'' δε λέει τίποτα χωρίς συγκεκριμένα παραδείγματα).

και να μετρησει και να τσεκάρει ο άνθρωπος!!!!!!

αυτό δε σημαίνει πως θα είναι από πάνω όλη την ώρα που χαράσουν, στήνουν και δένουν

 

χαράσουν > περνά ο επιβλέποντας μετρα > αν δεν είναι σωτά > ξαναχαράσουν

θα μου πεις κοστίζει να το ξανακάνουν σύμφωνοι, μπορεί όμως να είναι και τυχεροί και να μην χρειαστεί

 

αν δε θες να αφήνεις τα πραγματα στην τύχη, δεν πληρώνεις μόνο την ελάχιστη αμοιβή στην επίβλεψη

 

υπάρχει και η περίπτωση όπου ο μηχανικός είναι κουκουρούκου και δεν πατά το πόδι του > πάλι πληρώνεις, δυστυχώς όχι μόνο σε χρήμα αλλά στο θέμα ασφάλεια

 

θέλω να πω πως ο ιδιοκτήτης πληρώνει το τίμημα είτε σε χρήμα είτε όχι

Link to comment
Share on other sites

δεν πρέπει ο επιβλέποντας να τσεκάρει αν αυτά που έχουν στήσει οι σιδεράδες συμφωνούν με τα σχέδια ...
Φυσικά!
...και αν το σκυρόδεμα που έφεραν είναι της σωστής ποιότητας?
για το μεν σκυρόδεμα παίρνεις τα δοκίμια σου και το πας για έλεγχο - διότι πώς αλλιώς να ελέγξεις την ριμάδα την ποιότητα σκυροδέματος που εσύ έχεις σημειώσει στα σχέδια σου?
Εδώ τίθεται ένα θέμα: Ο επιβλέπων θα ελέγξει; Για να ελέγξει ο επιβλέπων θα πρέπει να το κάνει με δικά του έξοδα. Το μόνο το οποίο έχει υποχρέωση να κάνει, είναι να δώσει εντολή λήψης δοκιμίων, το οποίο συνιστά τεχνική συμβουλή! Δεν έχεις -νομικό- δικαίωμα ως επιβλέπων να ελέγξεις την ποιότητα του οποιουδήποτε προϊόντος. Έχεις δικαίωμα και υποχρέωση να υποδείξεις α) τον τρόπο διασφάλισης-ελέγχου της ποιότητας και β) τις ενέργειες στις οποίες πρέπει να προβεί ο πελάτης όταν θιχτούν τα δικαιώματά του.
Όταν λοιπόν έχεις ελέγξει τη σωστή διαστασιολόγηση του ξυλοτύπου τότε και τα κυβικά που θα πέσουν είναι συγκεκριμένα.
Όχι απόλυτα σωστό. Για να γίνει αυτό ίσως να πρέπει να ζυγίζεις κάθε βαρέλα.
Και αν δεν έχεις λερωμένη τη φωλιά σου θα κάνεις επιμέτρηση (η ''απόδειξη'' πουλέγαμε) και θα την υπογράψεις (αλλιώς σα χαρτί θα είναι για...άλλη χρήση)
Εάν κι εφόσον χρειαστεί, θα κάνω επιμέτρηση για το καλό του πελάτη μου. Αν μου ζητηθεί. Αυτοβούλως δεν κάνω τίποτα, διότι δεν με υποχρεώνει κανείς.

 

Την παραλαβή του οπλισμού και του ξυλότυπου στις προβλεπόμενες διαστάσεις δεν το συζητάμε. Είναι περιττό! Απλά μιλάμε για την τέχνη της όπλισης και πως την επιβάλεις.

Link to comment
Share on other sites

Πάλι στεκόμαστε σε λεπτομέρειες και σε λάθος πράγματα .

Το μόνο αναλογο επάγγελμα που έχει τις αρμοδιότητες και τις ευθύνες με τον επιβλέποντα μηχανικό είναι του κυβερνήτη του πλοίου .

 

Οπως μάλιστα λέγεται χάριν αστεισμού , ο πλοίαρχος είναι μετά τον Θεό .

Υπάρχει περίπτωση ο πλοίαρχος να δώσει μιά διαταγή σε οποιονδήποτε στο πλοίο και να αγνοηθεί ?

 

Οχι γιατί υπάρχει το ναυτικό φυλλάδιο και έτσι και γράψει εκεί παρατήρηση ο πλοίαρχος , ο ναυτικός δεν ξαναβρίσκει δουλειά .

 

Ας πάμε λοιπόν στους μηχανικούς .

Πας στην οικοδομή σου και τα άδεια κουτάκια της μπύρας κάνουν πάρτυ .

Οι οικοδόμοι με τις σαγιονάρες να κάνουν ισορροπία πάνω στα λατάκια .

Το φρεάτιο του ασανσέρ πάντα ορθάνοιχτο γιατί τους εμπόδιζαν τα μέτρα ασφαλείας που τους είχες πεί να βάλουν την προηγούμενη .

 

Αλλα τους είπες χτές , άλλα έκαναν σήμερα .

Τι μπορείς να κάνεις ?

Να τα αναφέρεις στον εργοδότη .

 

Μα ο υπεργολάβος έιναι φίλος του εργοδότη γιατί του φτιάχνει την σπιταρόνα του , ενώ εσύ είσαι το αναγκαίο κακό γιά να πάρει ρεύμα .

 

Ο ιδιοκτήτης λοιπόν αγνοεί ότι του λές και εσύ τι σου μένει ? Η παραίτηση θα πεί ένας δημόσιος υπάλληλος . Και από πόσες δουλειές θα παραιτηθείς ?

 

Και αν είσαι σε μικρή πόλη , αυτό θα μαθευτεί και θα βγάλεις φήμη του περίεργου και οι πελάτες θα αρχίσουν να αραιώνουν .

 

Βλέπεις εσύ γνωρίζεις ότι η κακή στιγμή δεν είναι δύσκολο να έρθει , αλλά γιά τους άλλους αυτό είναι απίθανο να συμβεί . Και όταν συμβεί τότε πάλι θα φταις ΕΣΥ .

 

Λοιπόν να αφήσουμε τους τσακωμούς και τις κόντρες γιά τα δικαιώματα και να κοιτάξουμε να προστευθούμε και να αποκτήσει βαρύτητα η επίβλεψη , ανάλογη με τις ευθύνες της .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.