Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επισκευή αυθαιρέτου


Recommended Posts

Αγαπητοι συνάδερφοι,

Έχω την εξής ερώτηση:

Είναι δυνατη η έκδοση κανονικής οικοδομικής άδειας (όχι μικρής κλιμακας) για την επισκευή αυθαίρετης ισόγειας κατοικίας 80μ² (σε αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου μη άρτιο & οικοδομήσιμο (Ε<4000μ²)) που κατασκευάστηκε το 1970 και εξαιρέθηκε από κατεδάφιση με το νόμο Τρίτση?

Σημειωτέο ότι έχει εκδοθεί άδεια αντικατάστασης στέγης. Οι εργασίες επισκευής θα περιλαμβάνουν ενισχύσεις του φέροντος οργανισμού και αντικατάστασης τμήματος τοιχοποιίας χωρίς καμία αλλαγή στη εσωτερική διαμόρφωση και τις όψεις του κτιρίου.

 

*************************************

 

Συγνώμη για τα ορθογραφικά λάθη...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω ότι μπορεί να γίνει, από την στιγμή δε που μπορεί να γίνει προσθήκη καθ'ύψος.

Αλλά για να ρωτάς κάτι τρέχει. Τι τρέχει?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν δύο περιπτώσεις :

1. Eπισκευή για λόγους χρήσης και υγιεινής. Αυτή όμως δεν σου δίνει το δικαίωμα επέμβασης στον Φ.Ο. Αλλά ανάλογα με το τι θέλεις να κάνεις μπορεί να σε βολέψει μια χαρά.

2.Να πας με την διαδικασία των επικινδύνων κτιρίων , αν και εφόσον είναι , η αν το δεχτούνε ως επικίνδυνο ..... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

Είμαι στη περίπτωση 2. Είναι όντως επικίνδυνο!

Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις τι απαιτείται ή το διάταγμα που αναφέρει τη διαδικασία?

Link to comment
Share on other sites

Την τελευταια φορα , οχι πολυ προσφατα, και αναλογα το τι επεμβασεις θα κανεις ,τοπογραφικο,τεχνικη εκθεση , φωτογραφιες , αυτοψια πριν και αυτοψια μετα , Δασαρχειο(για τα εκτος) και της δηλωσεις της εξαιρεσης του νομου Τριτση.Για τα δυο τελευταια ομως αλλοι μου εχουν πει οτι δεν τους εχουν ζητηθει.Οποτε για να μην παιδευεσαι ρωτα στην Πολεοδομια σου. Ρωτα και για τις αμοιβες τι γινεται γιατι τοτε δεν περναγες ελεγχο φορολογικων. Προσοχη :Αν εχεις κατα νου να κανεις καμμια υπερβαση σου ξαναλεω οτι της επισκευης επεται αυτοψια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γειά σας,

Θα μπορεί κανείς να μου απαντήσει αν σ΄ένα οικόπεδο 500,00m2 με "ετοιμόρροπο" κτίσμα 100,00m2 εκτός σχεδίου (αυθαίρετο) το οποίο όμως κατοικείται μπορεί να εκδοθεί άδεια επισκευής για να μην έχουμε κανένα ατύχημα.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα το είδος του αυθαιρέτου (με Ν. 1337 ή όχι) υπάρχουν 2 δρόμοι:

 

1. Αδεια επισκευής

2. Επισκευή με την διαδικασία των επικινδύνων.

Link to comment
Share on other sites

ποια είναι αυτή η διαδικασία επικυνδύνων;

π.χ. η δική μου η περίπτωση είναι ένα ερειπωμένο κτίσμα που το μισό έχει πέσει εντελώς και το υπόλοιπο σίγουρα είναι επικίνδυνο. μπορώ να το ξαναχτίσω στο νόμιμο περίγραμμα;

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ , νομίζω ότι για το τμήμα που ήδη έχει πέσει δεν μπορείς νόμιμα να κάνεις κάτι.

 

Για την διαδικασία επικινδύνων πήγαινε πολεοδομία , τμήμα επικινδύνων , συνήθως ανήκει στο τμήμα κατασκευών (αυθαίρετα)

Αλλωστε αφού έιναι αυθαίρετο , για ποιό νόμιμο περίγραμμα συζητάμε ?!

Περίμενε πάντως να ακούσεις κι άλλες γνώμες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.