Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ-Στρατός


xalkiths

Recommended Posts

καλησπέρα!καθ οτι ήμουν φανταρος είχα κανει αίτηση εξαίρεσης απο τον κλάδο υγειάς.Απολύθηκα και θέλω να επαναεγγραφτώ.Πήρα μια αίτηση και στα δικαιολογητικά που χρειάζονται ήταν ένα σωρό πράγματα(αίτηση διαγραφής απο άλλο ασφαλιστικό τομέα).Γνωρ'ιζει κάποιος αν χρειάζονται όλα αυτά ή μόνο το απολυτήριο στρατού και φωτόγραφίες.Εχει κάποιος πρόσφατη εμπειρία?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ένα πιστοποιητικό τύπου Α, νομίζω ότι είναι αρκετό.

Για να γράφει όλο το ιστορικό, πότε μπήκες, ότι δεν πήρες αναβολές κτλ.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά σας ευχαριστώ .Επιτέλους τους βρηκα στο τηλ(!) και μου παν οτι θελουν το απολυτήριο.Βέβαια ένα ερώτημα είναι σε ποιές περιπτώσεις χρειάζεται να προσκομίσεις βεβαίωση διαγραφής από άλλο ασφαλιστικό ταμείο , αφού όλοι πριν ήμασταν γραμμένοι σε διαφορετικό ταμείο...Φοβάμαι μην πάω τσμεδε μόνο με απολυτήριο και μου ζητάνε και άλλα έγγραφα μετα...

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που πας φανταρος αυτοματα διαγραφεσαι απο καθε αλλο ασφαλιστικο ταμειο που ησουν πριν, αφου σε ασφαλιζει ο στρατος! Επομενως δε χρειαζεσαι καμια αλλη βεβαιωση διαγραφης απο αλλο ταμειο παρα ΜΟΝΟ το απολυτηριο στρατου! Τους κανει κ αυτο γιατι το πιστοποιητικο τυπου Α αργει να εκδοθει απο τα στρατολογικα γραφεια...

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που πας φανταρος αυτοματα διαγραφεσαι απο καθε αλλο ασφαλιστικο ταμειο που ησουν πριν, αφου σε ασφαλιζει ο στρατος! Επομενως δε χρειαζεσαι καμια αλλη βεβαιωση διαγραφης απο αλλο ταμειο παρα ΜΟΝΟ το απολυτηριο στρατου! Τους κανει κ αυτο γιατι το πιστοποιητικο τυπου Α αργει να εκδοθει απο τα στρατολογικα γραφεια...

 

Δηλαδή ακριβώς επειδή μεσολάβησε ο στρατός διαγράφηκα απο το προηγούμενο ταμείο μου?Βέβαια είχα γραφτει στο τσμεδε πριν παω στρατό.Παλαιότερα είχα ικα .Επηρεάζει το γεγονός οτι είχα δουλέψει σε εταιρία η οποία με ασφάλιζε στο ίκα τότε?Σημειώνω οτι ποτέ στο ικα δεν είχα βιβλιάριο στο όνομα μου παρά μονο στου γονέα μου.Πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω σε ποιές περιπτώσεις χρειάζεται βεβαίωση διαγραφής από άλλο ταμείο.

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ πηγαινε με το απολυτηριο να τελειωνεις!

Ειχες ικα παλιοτερα, αλλα πριν μπεις μεσα ειχες και συνεχισες να εχεις τσμεδε. Αυτο μετραει.

Link to comment
Share on other sites

εντελώς ΛΑΘΟΣ!, από το ΤΣΜΕΔΕ ΔΕΝ ΔΙΑΓΡΑΦΕΣΑΙ ούτε φαντάρος να πας, εκτώς και εάν είσαι τυχερός και αλλάξεις κατάσταση λειτουργίας (vampire).

το μόνο που μπορείς να επιτύχεις είναι ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΚΥΤ (Κλάδο Υγείας και ΜΟΝΟ).

οι υπόλοιπες χρεώσεις ΤΡΕΧΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ (μιλάμε για σοβαρό τρέξιμο, επιπέδου ολυμπιακών αγώνων) και είναι με τιμές ελεύθερου επαγγελματία. η μόνη διευκόλυνση είναι ότι το ποσό δεν παίρνει προσαυξήσεις όποτε και να το πληρώσεις (μέχρι τώρα τουλάχιστον).

 

η συνδρομή στο ΤΕΕ είναι αρκετά χαμηλή μόνο για το διάστημα της θητείας.

 

 

είμαι απόλυτος, αλλά την πάτησα κανονικά με την θητεία μου, και μετά δούλεψα φάμπρικα (κυριωλεκτικά για να αποπληρώσω τα κερατιάτικα)

Link to comment
Share on other sites

εντελώς ΛΑΘΟΣ!, από το ΤΣΜΕΔΕ ΔΕΝ ΔΙΑΓΡΑΦΕΣΑΙ ούτε φαντάρος να πας, εκτώς και εάν είσαι τυχερός και αλλάξεις κατάσταση λειτουργίας (vampire).

το μόνο που μπορείς να επιτύχεις είναι ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΚΥΤ (Κλάδο Υγείας και ΜΟΝΟ).

οι υπόλοιπες χρεώσεις ΤΡΕΧΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ (μιλάμε για σοβαρό τρέξιμο, επιπέδου ολυμπιακών αγώνων) και είναι με τιμές ελεύθερου επαγγελματία. η μόνη διευκόλυνση είναι ότι το ποσό δεν παίρνει προσαυξήσεις όποτε και να το πληρώσεις (μέχρι τώρα τουλάχιστον).

 

η συνδρομή στο ΤΕΕ είναι αρκετά χαμηλή μόνο για το διάστημα της θητείας.

 

 

είμαι απόλυτος, αλλά την πάτησα κανονικά με την θητεία μου, και μετά δούλεψα φάμπρικα (κυριωλεκτικά για να αποπληρώσω τα κερατιάτικα)

 

Προσωπικά αναφέρομαι αποκλειστικά στον κλάδο υγείας του τσμέδε.Οχι σ όλες τις εισφορές τις οποίες και πληρώνω κανονικά.Από αυτόν είχα διαγραφεί και ψάχνομαι να δω πως επαναγράφομαι.Απλα το περίεργο είναι πως δε ζήτησαν βεβαίωση διαγραφής από άλλο ταμείο όταν πρωτογραφηκα στο τεε και στο τσμέδε , περίοδος κατα την οποία δεν ήμουν καν στρατό.

ckiriako αυτό θα κάνω .Σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

οκ τότε, ισως καταλαβα λάθος.

μακάρι για τους νέους συναδέλφους να αλλάξει πάντως η υπερβολική χρέωση κατά την διάρκεια της θητείας, με την νέα ενοποίηση των ταμείων...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.