Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τεχνική έκθεση για μείωση ημερομισθίων από το ΙΚΑ


Recommended Posts

Μηπως ξερει κανεις αν υπαρχει καποιο προτυπο Τεχνικης Εκθεσης που μου ζητανε να καταθεσω στο ΙΚΑ για να μειωθει ο αριθμος των μεροκαματων επιχρισματων και χρωματισμων σε μια κατοικια, λογω του οτι οι 2 πλαγιες μεριες της κατοικιας εφαπτονται σε γειτονικα κτισματα (και συνεπως δε θα γινουν οι ανωτερω εργαισες εξωτερικα των πλευρων αυτων)?!?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οχι, δεν νομίζω, απλώς περιγράφεις τη κατάσταση, πιθανώς να επισυνάψεις και κάποιο σχέδιο ή σκαρίφημα και προφανώς τον πίνακα ενσήμων για τα συγκεκριμένα τετραγωνικά

Link to comment
Share on other sites

Ο.Κ., τωρα μου το αλλαξαν.

Μου εδωσαν 1 αιτηση να τη συμπληρωσει ο ιδιοκτητης (οτι επθυμει να μειωθουν τα ημερομισθια) και μου ειπαν να φτιαξω εγω ενα νεο Πινακα 3, οπου στα επιχρισματα και στοπυς χρωματισμους να βαλω τα τ.μ. των επιφανειων που εφαπτονται στα γειτονικα κτιρια, και να μου βγαλει τον αριθμο των ημερομισθιων που θα αφαιρεθουν.

Πως μπορω να βρω το αρχειο του Πινακα 3 στο civil για να το αποθηκευσω, να βαλω τα νεα μου στοιχεια και να φτιαξω το νεο πινακα?

Link to comment
Share on other sites

Thanks myri!!

 

Οποτε θα προσαρμοσω τον πινακα αυτο στα δεδομενα μου και ελπιζω να τους κανει!

 

Εκτος απο το ΙΚΑ, ξερει κανεις να μου πει αν θα πρεπει να καταθεσω και καποια αντιστοιχα χαρτια και πουθενα αλλου (π.χ. Πολεοδομια , το λογιστη του ιδιοκτητη κτλ) για τη μειωση αυτη των ημερομισθιων?

Link to comment
Share on other sites

Ενα Φ/Α στον ιδιοκτήτη, να το κάνει ότι θέλει...

 

Αλήθεια, έχει καταλάβει κανείς πως "νομιμοποιείται" η αφαίρεση των ημ/σθίων σε περιπτώσεις όπως αυτή; Σαφώς συμφέρει τον ιδιοκτήτη, αλλά πως αφαιρείς κάτι από κάτι που δεν υπολόγισες αλλά απαιτείς ως ελάχιστα; Δήλαδή, πώς ξέρουμε ότι τα ελάχιστα είναι υπολογισμένα με το κτίριο πανταχόθεν ελεύθερο;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι προσπαθεις να εξηγησεις λογικα κατι που δεν στηριζεται σε καμια λογικη;

 

Θεωρεις οτι η νομοθεσια για το ΙΚΑ έχει λογικη;

Απλα ο καθενας προσπαθει μεσα στο παραλογο να γλιτωσει οτι μπορει.

Link to comment
Share on other sites

Ελα ντε.... Απλώς σκέφτομαι δυνατά, για να επιβεβαιώσω μια ακόμη φορά το πόσο άχρηστοι είναι οι δήθεν εγκεφαλοι της χώρας...

Link to comment
Share on other sites

Το ΣΤΕ έχει αποφανθεί σχετικά με τον τρόπο υπολογισμού των ημερομισθίων και τον έχει κρίνει ως αντισυνταγματικό.

Το πρόβλημα είναι ότι εξακολουθεί το ΙΚΑ να συνεχίζει με τον ίδιο τρόπο και για να βρεις το δίκιο σου θα πρέπει να ακολουθήσεις την δικαστική οδό.

Δηλαδή σε αυτη την περίπτωση αδιαφόρησαν για το ΣΤΕ ενώ σε άλλες το πήραν σοβαρά υπόψη.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εχω την εξης περιπτωση

 

Κτηριο 2 οροφων, ισογειο καταστημα με τζαμαριες παντου και οροφος σπιτι.

 

1. Θελω να κανω μειωση των ημερομισθιων για το μαγαζι μονο (δεν εχω επιχρισματα, τοιχοποιιες, πατωματα)

2. Το ισογειο ειναι του ενος ιδιοκτητη, ο οροφος του αλλου. Το ισογειο θελει να λειτουργησει αμεσα, ο οροφος αργοτερα...

α. Μπορω να ανοιξω 2 καρτελες στο ΙΚΑ για το ιδιο εργο?? (για να μπορει να ξερει ο καθενας τι θα πληρωσει)

β. Μπορει να κλεισει η μια καρτελα (ισογειο καταστημα) για να μπορει να ηλεκτροδοτηθει???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.