Jump to content

STAVROSL

Members
  • Content Count

    60
  • Joined

  • Last visited

Community Reputation

0 Ουδέτερη

About STAVROSL

  • Rank
    Μέλος

Profile Information

  • Τοποθεσία
    MONTE CARLO
  1. εχω ενα γηπεδο με προσωπο στη ζωνη παραλιας οπου ο ιδιοκτητης ενδιαφερεται για αδεια ξενοδοχειου, δεν εχει διαμορφωθει καποιος δρομος απο το δημο αλλα το γηπεδο ειναι προσβασιμο καθως υπαρχει ενας χωματοδρομος στη ζωνη αγιγιαλου και παραλιας, ο οποιος διαμορφωθηκε με τον καιρο απο τα διερχομενα οχηματα. μπορει να οικοδομηθει ενα τετοιο γηπεδο (αρτιο φυσικα και με αππαλλοτριωμενη τη ζωνη παραλιας) η πρεπει ο αρμοδιος δημος να κατασκευασει οδο στη ζωνη παραλιας???
  2. ευχαριστω για την αμεση απαντηση εδω που τα λεμε τα νουμερα εχουν καποιες μικρες διαφορες (προς τα κατω) απο αυτα που αναφερα αλλα το εκανα για να για να μην μπλεξω το ερωτημα και να μπορω να χω μια σαφη εικονα για τις θεωρητικες μεσοτοιχιες στα παραπανω νουμερα συμπεριελαβα και το προσωπο επι της οδου, επισης το εμβαδο του οικοπεδου ειναι 134,10 μ2 οποτε και με την ευεργετικη αυτη διαταξη παλι μου λειπουν 3,80 μ2 και εδω τιθεται το ερωτημα εαν για 3,80 μ2 θεωρεις την αδεια ακυρη ή ψαχνεις να βρεις μια λυση...
  3. θελω να ρωτησω σχετικα με τις "θεωρητικες μεσοτοιχιες" υπαρχει ενα οικοπεδο με τιτλο απο το 1959 οπου αναφεροταν 140 μ2 και κατα παρεκλιση αρτιο και οικοδομησιμο κατα το Ν.Δ. 690/1948. Η παρεκλιση στο σχεδιο πολης οριζει ελαχιστο εμβαδο 150 μ2 (προ του 1977) με τη σημερινη μου αποτυπωση βγαινει 136 μ2 με περιμετρο 48,70 μ ρωταω εαν μπορω να κανω χρηση των θεωρητικων μεσοτοιχιων και να πω οτι: (περιμετρος x 0,30) = (48,70 x 0,30) = 14,60 μ2 και ετσι να εχω 14,60 + 136 = 150,40 μ2 για να ειμαι αρτιος κατα παρεκλιση ??? στο οικοπεδο ειχε εκδοθει αδεια το 1986 (βασει γοκ 85) και με ενδιαφερει ωστε να μην εχω προβληματα με την τοτε αδεια
  4. το πρόβλημα είναι ότι με το σχήμα που έχει το οικόπεδο δεν μπορεί να εγγραφεί ορθογώνιο κτίριο 50 μ2, και οι υπάλληλοι της συγκεκριμένης πολεοδομίας κατέληξαν στο ότι πρέπει να εγγράφεται ορθογώνιο με μια ελάχιστη πλευρά 5μ, μετά την αφαίρεση των υποχρεωτικά ακάλυπτων χώρων, λαμβάνοντας υπόψην τις αποστάσεις Δ (είτε δ) όπου αυτό επιβάλλεται, πράγμα που σημαίνει ότι ένα οικόπεδο που πληρεί τις προϋποθέσεις αλλά δεν το "βοηθά" το σχήμα του, δεν μπορεί να θεωρηθεί οικοδομήσιμο με το άρθρο 25.
  5. συνάδελφοι καλησπέρα, για να πληρεί ένα οικόπεδο τις προϋποθέσεις του αρθ. 25, πρέπει το κτίριο 50 μ2 που θα εγγράφεται, ναι είναι ορθογώνιο? επίσης όσων αφορά την αφαίρεση των υποχρεωτικά ακάλυπτων χώρων, πρέπει να αφαιρέσουμε και τις αποστάσεις Δ από τα πλάγια/πίσω όρια?
  6. ευχαριστώ για την απάντηση, το κτίριο προϋπάρχει του 1980, οι διατάξεις όμως πριν το ΠΔ 209/98 αναφέρουν 20 μέτρα από τον άξονα...
  7. για την αποσταση ασφαλειας του κτιριου απο τον αξονα επαρχιακου δικτυου (δευτερευοντος συγκεκριμενα), τα οσα αναφερει το διάταγμα για εντός οικισμού, ισχύουν και για εντός ζώνης 500 μέτρων του οικισμού??? (φοβαμαι πως όχι αλλά ρωτάω) επίσης το διάταγμα του 1959 αναφέρει ότι σε κατοικημένες περιοχές, ο Νομάρχης καθορίζει τα όρια της κατοικημένης περιοχής πέρα των οποίων εφαρμόζονται οι γενικές διατάξεις, μια τέτοια απόφαση εφόσον υπάρχει, που πρέπει να την αναζητήσω. Τα ρωτάω όλα αυτά με αφορμή ένα αυθαίρετο κτίριο, εντός ζώνης οικισμού προ 23, το οποίο απέχει από το δευτερεύων επαρχιακό δίκτυο 10 μέτρα από τον άξονα, αντί για 15 μ που ορίζουν οι διατάξεις
  8. το θεμα ειναι οτι εχει κατασκευασει ηδη 2 σταβλους (σε αρτιο και οικοδομησιμο τεμαχιο) και θελω να εξετασω εαν μπορει να κανει νομιμοποιηση
  9. οταν προκειται για κτηνοτροφικη μοναδα, για να κατασκευασει καποιος 2 κτιρια μεσα σε ενα γηπεδο, πρεπει να παρει εγκριση για παρρέκλιση?
  10. εχω την εξης περιπτωση: ενας ιδιοκτητης εκανε μια αυθαιρετη προσθηκη, κατ επεκταση, σε μια οικια πετροκτιστη προ του 55, η οποια αναφερεται σε συμβολαια του 1935. θελει να την τακτοποιηση αλλα το προβλημα ειναι με την οικια που "θεωρειται" προ του 55. πιο συγκεκριμενα, ειχε βγαλει εγκριση εργασιων μικρης κλιμακας πριν κανει την αυθαιρετη προσθηκη, για επισκευη επιχρισματων και επισκευη στεγης. το προβλημα μου ειναι οτι αντιθετα με αυτα που ανεφερε στην εγκριση εραγσιων μικρης κλιμακας, εχει γκρεμισει τμηματα της παλιας τοιχοποιιας και εχει φτιαξει καινουργιο τοιχο στη μιση οικια προ του 55, εντος του παλαιου περιγραμματος, και επισης εχει τοποθετησει καινουργια στεγη. φυσικα η οικια αυτη εχει την οψη μιας καινουργιας, και οι τοιχοι της αλλου εχουν παχος 50 εκατοστα (παλαια τοιχοποιια) και αλλου 30 (καινουργιος τοιχος απο τουβλα). εγω μετα απο ολες αυτες τις επεμβασεις, οι οποιες φαινεται να εχουν γινει εντος του περιγραμματος της παλαιας οικιας, μπορω ακομα να τη θεωρησω σαν προ του 55, δηλαδη οτι εμπιπτει στις εξαιρεσεις της παρ. 2, και να τακτοποιησω μονο την αυθαιρετη προσθηκη που εκανε μετεπειτα?
  11. σε κτισμα προ 55 (χωρις αδεια) οπου εγινε προσθηκη ενος ακομη δωματιου και ειχε εκδοθει εγκριση εργασιων μικρης κλιμακας το 99, για την τακτοποιηση της αυθαιρετης αυτης προσθηκης, συμφωνα με τις διευκρινησεις του τεε, εφοσον ειχε εκδοθει η εγκριση εργ, μικρης κλιμακας, θα θεωρησω οτι υπαρχει οικοδομικη αδεια για την συμπληρωση του αντιστοιχου τετραγωνιδιου στη συμπληρωση της δηλωσης?
  12. για να το ξεκαθαρισω στο μυαλο μου, ολα αυτα γιατι δε με καλυπτει η κατηγορια του "μονοπατιου προ 23" για τις παρεκκλισεις?
  13. γιατι το λες αυτο? οπως και συ θα ξερεις σε πολλους οικισμους, ειδικα ορεινους οπως αυτος που με απασχολει, δεν υπαρχουν συμβολαια και οι σημερινοι ιδιοκτητες κατεχουν τη γη τους απο προπαππουδες και παει λεγοντας οποτε κατα τη γνωμη μου και βαση νομοθεσιας, εχουν καθε δικαιωμα (και ηθικα, αν εσυ το θεωρεις "πονηρια") να παν σε παλαιες παρεκκλισεις ευχαριστω για την απαντηση σου
  14. εχω ενα αγροτεμαχιο 2 στρ. εκτος οικισμου (το οριο οικισμου ειναι ενα μονοπατι στο οποιο η ιδιοκτησια που με απασχολει εχει προσωπο πανω απο 25 μ, αλλα οπως προανεφερα βρισκεται απ την πλευρα που το καθιστα εκτος οικισμου), το μονοπατι αυτο φαινεται καθαρα στο χαρτη 1/5.000 και δεν αποκλειεται να προυφισταται του ΄23. εφοσον ισχυει κατι τετοιο, μπορω να παω στην παρεκκλιση προ 78 (καθως προκειται για παλιο αγροτεμαχιο). επισης απαιτειται και το βαθος που αναφερεται στις παρεκκλισεις? (4ο μ για προ του 78) διοτι, επειδη το εν λογω αγροτεμαχιο εχει βαθος απο το μονοπατι 35 μ, και εφοσον απαιτειται το βαθος, και επειδη προκειται για αρκετα παλια ιδιοκτησια διχως συμβολαια, υποθετω οτι θα μπορουσε να γινει συμβολαιο με χρησικτησια που να το τοποθετει στην παρεκκλιση προ 62 οπου απαιτειται βαθος 15 μ, ευχαριστω
  15. για σταβλο γνωριζεται αν απαιτειται αρτιοτητα γηπεδου?
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.