Jump to content

lemonita

Members
  • Content Count

    33
  • Joined

  • Last visited

Community Reputation

1 Ουδέτερη

1 Follower

About lemonita

  • Rank
    Νέο Μέλος

Profile Information

  • Φύλο
    Δεν απαντώ
  • Τοποθεσία
    ΑΘΗΝΑ
  • Επάγγελμα
    Μηχανικός
  • Ειδικότητα
    Διπλ. Πολιτικός Μηχανικός
  1. αυτο παλι δεν το καταλαβα Λοιπον ας τα παρουμε απο την αρχη οικοδομικη αδεια που προεβλεπε ενα ισογειο καταστημα με παταρι εγινε μεγαλυτερο παταρι (τμημα του οποιου ειναι σημερα στην οριζοντια ιδιοκτησια που εγω καλουμαι να ελεγξω) η συσταση εγινε μεταγενεστερα γιατι θελω συνναινεση του διπλανου΄? οπως και να εχει ευχαριστω
  2. Πολυ το φοβομουν αυτο... ειναι λιγο περιεργο βεβαια γιατι για τις αυθαιρετες κατασκευές του Αρθρου 18 παρ 5α λεει ανεξαρτήτως χρόνου κατασκευής τους..... δηλαδη θα μπορουσα μια εσωτερική σκαλα να την τακτοποιησω ..... η διαμερισμάτωση ομως δεν ξερω αν μπορεις κατα αναλογια να ισχυριστείς το ιδιο.... ευχαριστω για τον χρόνο σου
  3. δεν ήμουν πολυ σαφης.. η οικοδομική αδεια προεβλεπε ισογειο καταστημα 150 τ.μ. εγιναν το 1988 2 καταστηματα 75 τ.μ. το παταρι δεν προβλεποταν στην αδεια ειναι σημερα σε ενα απο τα δυο καταστηματα...
  4. καλησπέρα τακτοποιώ αυθαίρετο πατάρι εντός ισογείου καταστήματος προ του 1982 η παλαιότητα αποδεικνύεται εύκολα από τον ενιαίο φέροντα οργανισμό και από το συμβόλαιο που αναφέρει το πατάρι χωρίς τετραγωνικά. Ο προβληματισμός μου είναι αν μπορώ να επιλέξω κατηγορία 2 για την αυθαιρεσία αυτή δεδομένου ότι έγινε διαφορετική διαμερισμάτωση του ενιαίου στην οικοδομική άδεια ισογείου καταστήματος και δημιουργήθηκαν 2 ισόγεια καταστήματα με τροποποίηση της αρχικής σύστασης το 1988. θα μπορούσα να βάλω κατηγορία 2 για το πατάρι και κατηγορία 4 με 1 λοιπή παράβαση για την διαμερισμάτωση και μια λοιπή ακόμη για καποιες άλλες παραβάσεις δεδομένου Σε συνέχεια της Εγκυκλίου 4/3-12-2013 και ειδικότερα από το συνδυασμό των αναφερομένων στις παρ. Α.α. και παρ. Β. του άρθρου 9 προκύπτει ότι δεν αντίκειται στις διατάξεις του ν. 4178/13 ο συνδυασμός των Κατηγοριών 2, 4 ή 5 με άλλη από τις αναφερόμενες στην παρ. Β της εγκυκλίου Κατηγορίες, όταν πρόκειται για αναλυτικό προϋπολογισμό λόγω συνύπαρξης αυθαιρέτων μικρών παραβάσεων της Κατηγορίας 3 και αυθαιρεσιών του άρθρου 18, παρ.5 του νόμου ανεξαρτήτως του χρόνου κατασκευής τους. ή με δεσμεύει η οδηγία της Εγκυκλίου 3 ∆εν είναι δυνατή η υπαγωγή στην παρούσα κατηγορία αυθαίρετης κατασκευής προ 1.1.1983 σε αυτοτελή ιδιοκτησία, αν υπάρχουν και άλλες αυθαίρετες κατασκευές ή αλλαγές χρήσεις οι οποίες πραγµατοποιήθηκαν ή εγκαταστάθηκαν µεταγενέστερα του έτους 1983 στο ακίνητο από άλλον ιδιοκτήτη. Καμιά ιδέα?
  5. στην Τοττε 1 σελ 111 αναφέρει ότι όταν υπάρχει σύστημα μηχανικού αερισμού σε ένα κτίριο κατοικίας, τότε κατά τους υπολογισμούς της ενεργειακής απόδοσης του κτηρίου, ο φυσικός αερισμός μειώνεται κατά το ποσό του νωπού αέρα που προσάγεται από το σύστημα μηχανικού αερισμού. Την απομείωση την κάνει αυτόματα το πρόγραμμα μόνο του Στα κουτάκια της κάρτας του αερισμού Fh & Fc βάζουμε την παροχή που μας δίνουν ή την απαιτούμενη που προκύπτει από τον πίνακα 2,3 με τετραγωνικά της ζώνης;
  6. 1. Όπου μέχρι τη δημοσίευση του παρόντος προβλέπεται η σύνταξη τοπογραφικού διαγράμματος και εφεξής νοείται το τοπογραφικό διάγραμμα, όπως ορίζεται στο εδάφιο γ΄ της παραγράφου 1 του άρθρου 3. 2. Ορίζεται αποδεκτή απόκλιση επί του εμβαδού οικοπέδου/γηπέδου από το αναγραφόμενο στο τοπογραφικό διάγραμμα που έχει συνταχθεί μέχρι τη δημοσίευση του παρόντος και βάσει του οποίου εκδόθηκε άδεια οικοδομής ή καταρτίστηκε συμβολαιογραφική πράξη σε σχέση με τη νέα καταμέτρηση στο τοπογραφικό διάγραμμα που συνοδεύει τη βεβαίωση του άρθρου 3 ως εξής: α. Για οικόπεδα/γήπεδα εντός εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου ή εντός ορίων οικισμού η αποδεκτή απόκλιση ορίζεται σε ποσοστό ±5%. β. Για τα εκτός σχεδίου οικόπεδα/γήπεδα η αποδεκτή απόκλιση ορίζεται σε ποσοστό ±10%. 3. Εμβαδομετρήσεις οικοπέδων/γηπέδων που έχουν συμπεριληφθεί σε διοικητικές πράξεις και δικαιοπραξίες εν γένει, οι οποίες είναι εντός της αποκλίσεως του προηγούμενου εδαφίου, θεωρούνται αποδεκτές και δεν απαιτείται η αναθεώρηση της οικοδομικής αδείας, καθώς και η διόρθωση – τροποποίηση των τίτλων κτήσης για την έκδοση άδειας δόμησης.
  7. Έχω την περίπτωση ρύθμισης αυθαίρετων κατασκευών που μετά τον έλεγχο προκύπτει συνδυασμός Κατηγορίας 5 με Κατηγορία 3 ( περίπτωση ιγ αποθήκη 14 τ.μ. και ύψους 2,20 τ.μ.). Μετά τις διευκρινήσεις της εγκυκλίου 4 .. εδάφιο 16 « Για τον υπολογισµό του ποσοστού των υπερβάσεων των αυθαιρεσιών συνυπολογίζονται όλοι οι αυθαίρετοι κλειστοί χώροι ….. που προσαυξάνουν του συντελεστή δόµησης του ακινήτου» είναι σαφές ότι τα 14 τ.μ της θα υπολογιστούν για τον υπολογισμό της Κατηγορίας της αυθαιρεσίας. Η απορία μου είναι αν πρέπει να συνυπολογιστούν στην συνολική υπέρβαση δόμησης για το υπολογισμό του προστίμου για την εύρεση του ποσοστού < 50% . Η εγκύκλιος 4 στο 34 αναφέρει ότι ομαδοποιούνται…. «Οι αυθαιρεσίες της ίδιας ή αυτής κατηγορίας που αναφέρονται στην παρούσα παράγραφο δεν παραπέµπουν στις Κατηγορίες του άρθρου 9 του ν. 4178/13, αλλά στις αυθαιρεσίες µε τα ίδια χαρακτηριστικά, π.χ. που έχουν ίδιους συντελεστές τετραγωνιδίων ή αναφέρονται ρητά στην Κατηγορία 3 ή στην παρ. 5α του άρθρου 18 του νόµου.» Ποια η γνώμη σας; Αυτά τα 14 τ.μ. με πετάνε σε συντελεστή >50%... για αυτό και ο προβληματισμός…..
  8. Καλησπέρα Σε διώροφη οικοδομή με υπόγειο χωρίς σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών (με δυο εκδοθείσες Ο.Α. η τελευταία αφορά στην προσθήκη ορόφου).Το υπόγειο έχει ξεμπαζωθεί από τρεις πλευρές και εξακολουθεί να έχει βοηθητική χρήση (αποθήκη), το δάπεδο του υπογείου έχει υλοποιηθεί στη στάθμη που προβλεπόταν στην Ο.Α. αφού στην κύρια όψη που έχει πρόσωπο στον δρόμο είναι στο 0.00 έχει όμως μεγαλύτερο ελεύθερο ύψος από αυτό που προβλεπόταν στην Ο.Α. κατά 0,25 εκατοστά. Στο ισόγειο έχει γίνει μια προσθήκη κατ’ επέκταση στατικά ανεξάρτητη, ο τελευταίος όροφος δεν έχει υπερβάσεις. Το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής είναι 7,50μ + στέγη απ’ την πλευρά που έχει ξεμπαζωθεί έχω υπέρβαση ύψους 1,40 μ , το ερώτημα είναι αν συντρέχει υπέρβαση ύψους στον τελευταίο όροφο ή αν μπορώ να ακολουθήσω την παραγρ.2 το άρθρου 19 δηλαδή ξεμπάζωμα. Γνώμη μου είναι πως όχι… Η θέση του HD ( προφορική πάντα) όσον αφορά τον υπολογισμό του ποσοστού των υπερβάσεων για την κατηγοριοποίηση των αυθαίρετων κατασκευών είναι ότι συνυπολογίζονται όλοι οι υπέργειοι χώροι Κ.Χ. και Β.Χ. (και της κατηγορίας 3 και αυτών που υπολογίζονται με αναλυτικό) που αυξάνουν τη δόμηση και την κάλυψη. Με βάσει αυτήν την λογική θα έπρεπε να υπολογίσω υπέρβαση δόμησης για το υπόγειο σαν Κ.Χ. παρόλο που δεν υπάρχει αλλαγή χρήσης και όχι υπέρβαση ύψους στον τελευταίο όροφο…. Ποια η γνώμη σας…
  9. Καλησπέρα , Έχω την περίπτωση ενός αυθαίρετου ημιυπόγειου διαμερίσματος με αποκλειστική χρήση μιας υπόγειας αποθήκης και ενός κλειστού χώρου στάθμευσης αυτοκινήτου. Για την συγκεκριμένη ιδιοκτησία είχε γίνει δήλωση αυθαίρετου κατασκευής με τον Ν 410/68 γιατί είχε προκύψει καθ’ υπέρβαση αρχικής οικοδομικής άδειας του 1959 που προέβλεπε ισόγεια κατοικία αλλά λόγω κλίσης προέκυψε ο ημιυπόγειος χώρος. Εκ των υστέρων έχουν εκδοθεί άλλες δυο Ο.Α. προσθήκης ορόφων μια το 1979 και η τελευταία το 1992. Στην πολεοδομία δεν βρήκα τίποτα άλλο παρά μόνο τον αριθμό της δήλωσης των αυθαίρετων κατασκευών με τον Ν.410/68,στην άδεια του 92 συμπεριλαμβάνονται οι αυθαίρετες κατασκευές συνολικού εμβαδού 73,03 τ.μ. προσμετρώντας στον συντελεστή 46,25 τ.μ. ως κατοικία, τα υπόλοιπα αφορούν χώρους που βρίσκονται σε υπόγεια στάθμη και στην άδεια χαρακτηρίζονται ως αποθήκες επίσης δεν προσμετράτε ο κλειστός χώρος στάθμευσης που βρίσκεται στην πρασιά. Στο τοπογραφικό της τελευταίας αδείας αναφέρει το γκαράζ είναι εκτός αναστολής. Ο ιδιοκτήτης σήμερα θέλει να μεταβιβάσει την ιδιοκτησία η οποία είναι 56 τ.μ. λόγω της αυθαίρετης αλλαγής χρήσης μέρους της αποθήκης αλλά και στην αλλαγή χρήσης του κλειστού γκαράζ σε αποθήκη. Ο υπάλληλος της πολεοδομίας μου είπε να μην με προβληματίζει ότι δεν βρέθηκε τίποτα άλλο από την παλιά δήλωση αυθαίρετου και να βασιστώ στην τελευταία άδεια δηλώνοντας την αλλαγή χρήσης από Β.Χ σε Κ.Χ για την κατοικία και με αναλυτικό την αλλαγή χρήσης από . Β.Χ σε Β.Χ για το γκαράζ που έγινε αποθήκη. Καμιά ιδέα; Παρατήρηση: Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ. Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum. Ευχαριστώ, Didonis.
  10. Καλημέρα Έχω την περίπτωση ενός εξοικονομώ που θέλει να κάνει θερμομόνωση στη στέγη Είναι κεραμοσκεπή επί κεκλιμένης ξύλινης στέγης μη ορατή από το διαμέρισμα αφού είναι ταβανωμένη με ξύλο ραμποτέ… Αναρωτιέμαι με τι U πρέπει να βάλω για τον υπολογισμό της υπάρχουσας κατάστασης , σκαφτόμουν να βάλω 4,25 από τον πίνακα 3.4β ή αλλά έτσι δεν λαμβάνω υπόψη τη θερμική αντίσταση του ενδιάμεσου στρώματος αέρα…. Έχει κάποιος αντιμετωπίσει ανάλογη περίπτωση? ευχαριστώ
  11. καλημέρα θα χρειαστω την γνωμη καποιου σχετικοτερου γιατι τα μηχανολογικα για μενα ειναι ενα μεγαλο ? στην περιπτωση αντλιας θερμοτητας χαμηλων θερμοκρασιων για θερμανση - ψυξη με fancoils ο βαθμος αποδοσης των τερματικων μονάδων στην θερμανση απο την ψυξη ειναι πολυ χαμηλοτερος ? ευχαριστω
  12. ευχαριστω πολυ για την γρηγορη απάντηση το διαβασα απλα αναρωτιομουν πως θα πρεπει να γραφτεί αυτο στο παραρτημα VII αφου ουσιαστικα ο cop κυμαινεται αναλογα με την θερμοκρασία εξόδου και με ποιο cop θα γινει ο υπολογισμος. ευχαριστω
  13. καλημέρα εχει κανεις υποψιν του την απόφαση που αναρτηθηκε στο διαδικτιο σχετικα με την επιλεξιμοτητα των αντλιων θερμοτητας στα πλαισια του εξοικονομω.... το ερωτημα ειναι με ποιο cop γινεται ο υπολογισμος της παρεμβασης και πως την προδιαγραφουμε στο παραρτημα VII.. χρειαζεται να αναφερουμε κατι συγκεκριμενο? Ευχαριστω
  14. καλησπέρα έχει καποιος προδιαγράψει σαν σενάριο αντλία υψηλών θερμοκρασιών σε διαμέρισμα πολυκατοικίας, γνωρίζετε αν χρειαζεται στο παραρτημα VII να αναφερθεί ότι αντικαθίσταται το υπάρχον? Ευχαριστώ
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.