-
Περιεχόμενα
621 -
Εντάχθηκε
-
Τελευταία επίσκεψη
-
Days Won
28
Τύπος περιεχομένου
Profiles
Φόρουμ
Downloads
Gallery
Ειδήσεις
Media Demo
Αγγελίες
Store
Δημοσιεύσεις δημοσιεύτηκε από dimamp
-
-
13 λεπτά πριν, curzondax said:
Όταν είπα "άλλο είναι το θέμα" το είπα ευγενικά. Φαίνεται ότι πρέπει να το ακούσεις πιο ξεκάθαρα. Μην πιστεύεις αυτόματα ότι όποιος ασχολείται με τεχνικά προβλήματα σε ορθοφωτογραφίες θέλει να κάνει ζωγραφιές και να βαφτίζει τις ζωγραφιές Τοπογραφικά διότι είναι και αγενές και αβάσιμο και αντιπαραγωγικό.
Ορθοφωτογραφία αγαπητέ, σημαίνει γνώση αναλυτικής και ψηφιακής πλέον φωτογραμμετρίας. Η ορθοφωτογραφίες είναι αποτέλεσμα μίας σειράς σοβαρών διαδικασιών που απαιτούν γνώσεις Φωτογραμμετρίας.
Η Υπηρεσία Θέασης είναι το αποτέλεσμα της ανωτέρω σοβαρής διαδικασίας. Είναι το τελικό δεδομένο που προήλθε από χιλιάδες ώρες επεξεργασίας και δεν ενδείκνυται για τοπογραφική τεκμηρίωση σε μεγάλες κλίμακες.
Αν έχεις αεροφωτογραφίες και κάνεις ορθοφωτοχάρτη είναι τελείως διαφορετικό από τα να παίρνεις τις ορθο από την ΚΤ ΑΕ. Σου έχω εξηγήσει τα σφάλματα τον όρθο της ΚΤ ΑΕ.
- 2
- 1
-
Νομίζω ότι σου εξέθεσα την άποψη μου. Αν εσύ νομίζεις ότι μπορείς να έχεις καλή ακρίβεια για κάποιες περιοχές, χωρίς επιτόπιες μετρήσεις άπτεται μόνο στην συνείδηση σου...
Να είσαι καλά.
- 2
-
Καθεμία από τις παραπάνω πλταφόρμε χρησιμοποιεί διαφορετικό ΣΑ, των οποίων η σύνδεση γίνεται με προσεγγιστικούς και όχι ακριβείς μετασχηματισμούς, που a priori φεύγουν πάνω από 1 μέτρο.
- 2
-
2 ώρες πριν, nbr said:
προκάλεσα κάποιους φίλους να το βάλουν την "μπροσούρα" αυτή έδώ στο φόρουμ, αλλά μέχρι στιγμής τίποτα. Αφού την βρήκα το κάνω εγώ και ότι γίνει.
Για την χρησιμότητα διαβάστε παραπάνω.
ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΙ_ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΩΝ_ΜΕΤΑΞΥ_ΗΑΤΤ_ΤΜ3_1986.pdf 8 MB · 4 downloads
@nbr ορθως έπραξες...
- 2
- 1
-
29 λεπτά πριν, curzondax said:
Αλλάζεις θέμα. Υπάρχει ένα τεχνικό πρόβλημα με τη χρήση των server στο gis.ktimanet.gr. Οι ίδιες συντεταγμένες παρουσιάζουν σημαντικές μετατοπίσεις μεταξύ της Web εφαρμογής τους και του WMS server τους όταν μπαίνει ως layer στο QGIS και αν διαφωνείς με αυτό που είχε πει ο χρήστης agios καλό θα ήταν να μάθουμε τι προκαλεί τη διαφορά μεταξύ των δύο εφαρμογών.
Δεν αλλάζω θέμα. Ο στόχος σου ποιός είναι; Η gis εφαρμογή για ποιό σκοπό;
- 2
-
Η υπηρεσία θέασης σε οποιαδήποτε μορφή ΔΕΝ εγγυάται ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ακρίβεια ικανή για τοπογραφική τεκμηρίωση. Τελεία και πάυλα.
α. Ο μετασχηματισμός WGS84 <->ΕΓΣΑ87 έχει ακρίβεια μέτρου
β. Εφόσον μετράτε σε HEPOS και εφαρμόζετε σωστά τον μετασχηματισμό HEPOS <->ΕΓΣΑ87 με πανελλαδική ακείβεια καλύτερη των 10 εκ.
γ. Η υπηρεσία θέασης δεν προσφέρεται για εργασίες ακριβείας, αφού έχουν διαπιστωθεί μεγάλα σφάλματα
δ. Μπορείτε επίσης να κάνετε κλασικές τοπογραφικές εργασίες με στάσεις, τριγωνομετρικά κτλ.
ε. Καμία GIS εφαρμογή -εξόσων γνωρίζω ΔΕΝ προσφέρει ακριβεί μετασχηματισμό HEPOS to ΕΓΣΑ87
στ. Το HTRS07 είναι τοπική υλοποίηση του ETRF2005/epoch 2007. και ουδεμία σχέση έχει με το WGS84
η. Το WGS84 δεν είναι ο απόλυτα επιστημονικός τρόπος έκφρασης 3Δ συντεταγμένων ως προς ένα ΣΑ. Το τρέχον ITRF είναι για αυτλη την δουλειά.
Η τεκμηρίωση τοπογραφικού από την Υπηρεσία Θέασης, είναι δυνατό να δημιουργήσει τραγικά μεγάλα σφάλματα που κάποτε θα βγουν μπροστά σας/μας/τους.
- 2
-
-
46 λεπτά πριν, nbr said:
Πολλές απο τις τελευταίες μελέτες Π.Ε. έγιναν στο σύστημα ΕΓΣΑ87 και πολλές από αυτές κυρώθηκαν κανονικά. Εδώ στην Β. Ελλάδα, για παράδειγμα, Όλο το πακέτο των μελετών που δόθηκαν γύρο απο την Καλλικράτεια , έγιναν σε ΕΓΣΑ και απ' αυτές μάλιστα η Σωζόπολη κυρώθηκε. (μπορώ να αναφέρω φυσικά κι' άλλες).
Αν λοιπόν οι συν/νες προέρχονται από μία τέτοια μελέτη θεωρώ είναι αξιόπιστη η πληροφορία.
Πρέπει, νομίζω , να ανατρέξεις στην μελέτη. Αν συντάχτηκε σε UTM3 και το σύστημα σου δίνει ΕΓΣΑ....(?)... Εγώ πάντως, αν έπρεπε να κάνω εκεί κάποια δουλειά, θα έκανα την δική μου έρευνα και τους δικού μου υπολογισμούς.
Εμπιστεύομαι άνετα τον nbr. Μου φαίνεται δε περίερφο να κυρώθηκε μελέτη σε ΕΓΣΑ87 πριν από το 2011.
Γενικώς, όσοι έχετε υπόβαθρο σε ΤΜ3, μπορείτε να το φέρετε σε ΕΓΣΑ87 σύμφωνα με την παρακάτω διαδικασία:
1. Κάνετε τα X,Y ΤΜ3 φ,λ
2. Βρίσκετε το ΦΧ μεγάλο της ΗΑΤΤ
3. Τα κάνετε ΗΑΤΤ ως προς το μεγάλο Φύλλο
4. Τα ΕΓΣΑρετε με πολυώνυμα του ΟΚΧΕ
παρατήρηση 1: Μπορείτε να το κάνετε με coords
παρατήρηση 2: πιθανώς να δείτε αβεβαιότητες αρκετών εκατοστών
παρατήρηση 3: φυσικά όλα εξαρτώναι από την ποιότητα των εκ της μελέτης συντεταγμένων
Επίσης, αν δεν είστε σίγουροι εφαρμόστε έναν 2Δ μετασχηματισμό να δείτε που βρίσκεστε.
- 1
- 1
-
Στα παραπάνω ωραία που έθεσαν οι απαντόντες συνάδελφοι θα σου έλεγα να έχεις πάντα τα παρακάτω υπόψη σου σε ότι αφορά γεωαναφορά δορυφορικών εικόνων:
Α. Μιλάμε πάντα για σφάλμα διακριτικής ικανότητας των εικόνων. Από ιδία πείρα, μπορώ να σου που ότι το google έχει μία διακριτική ικανότητα στην Ελλάδα της τάξης των 3-5 μέτρων σαν μέσο σφάλμα.
Β. Το google αναφέρεται στο WGS84. Η γεωαναφορά στο ΕΓΣΑ87 γίνεται με την πρόσθεση τριών μεταθέσεων. Αυτό εξ αρχής σου δίνει μία επιπλέον αβεβαιότητα της τάξης του μέτρου.
Συμπερασματικά κατά την άποψη μου, η όλη διαδικασία θα σου δώσει μία ακρίβεια κοντά στα 5 μέτρα. Πρακτικά, η ακρίβεια των 5 μέτρων δίνει ικανοποιητικά αποτελέσματα για κλίμακες 1:20000 και μικρότερες.
Σημείωση : Οι ανωτέρω ακρίβειες αναφέρονται σε οριοζοντιογραφική και όχι υψομετρική πληροφορία.
- 2
-
1:5000 σημαίνει αυτόματα ακρίβεια προσδιορισμού σημείου στον χάρτη 1.25 μέτρα στην ΗΑΤΤ (μανίσια):
ακρίβεια προσδιορισμού σημείου στον χάρτη = διακριτική ικανότητα ματιού Χ παρονομαστή της κλίμακας-->
ακρίβεια προσδιορισμού σημείου στον χάρτη = 1/4 mm Χ 5000 = 1.25 m
και μετά τα εγσάρεις με πολυώνυμα ΟΚΧΕ.
Κατ εμέ, με βάση αυτά είσαι στο 1.25 - 1.5 μέτρο
- 1
-
1 ώρα πριν, lou said:
Το βάζω εδώ να υπάρχει....
Η ΓΥΣ διαθέτει Ανοικτά Δωρεάν τους Πίνακες και Συντελεστές Μετατροπής Συντεταγμένων Hatt σε ΕΓΣΑ του Γ.Βέη.
Καλά κάνεις. Αλλά έτσι πως δίνονται είναι αρκετά δύσχρηστοι.
- 1
- 1
-
3 ώρες πριν, jojo said:
Το θέμα είναι ποιος είναι ο ελάχιστος..
@jojo Πρακτικά τα κάθε κέντρο της φωτογραφίας με το GNSS ισοδυναμεί με φωτοσταθερό.
b=Ax+v : Το αρχικό μοντέλο της δέσμης (αδυναμία βαθμού 6)
z=Hx+vz : Οι ψευδοπαρατηρήσεις - ταγκαρίσματα της φωτογραφικής με GNSS στο 0,0 κάθε φωτογραφίας. Με αυτό τον τρόπο θεραπεύεται η αδυναμία βαθμού.
- 1
- 1
-
4 ώρες πριν, topoenv said:
Ευχαριστούμε dimamp. Καταλήγουμε όμως ότι για ενίσχυση της ακρίβειας και για έλεγχο των αυτοματισμών (μαζεύονται πολλοί: αυτοβαθμονόμηση, αεροτριγωνισμός, matching points) ένας ελάχιστος αριθμός GCP's είναι απαραίτητος, σωστά;
Να σαι καλά. Πρακτικά, οι συντεταγμένες GNSS λειτουργεί σαν φωτοσταθερό: Το κέντρο της φωτογραφίας (0,0) έχει 3Δ συντεταγμένες
(x,y)=f(Xo,Yo,Zo, X, Y, Z) όπου Χο,Υο,Ζο το κέντρο λήψης.
άρα έχουμε πολλά μα πάρα πολλά φωτοσταθερά που συμπίπτουν με το (0,0) της φωτογραφίας.
Από την συνορθωσιακή πλευρά, λειτουργούν σαν ψευδοπαρατηρήσεις.
σσ: η κλίμακα ορίζεται από το c του εσωτερικού προσανατολισμού. Εικάζω ότι έχει γίνει βαθμονόμηση και δεν την κάνετε σε κάθε πτήση.
- 1
-
Συνάδελφοι,
επανέρχομαι στο θέμα. Σας στέλνω την πολύ αξιόλογη παρουσίαση του καθηγητή ΕΜΠ Ανδρέα Γεωργόπουλου πάνω στον αεροτριγωνισμό που δίνει και πολλά στοιχεία για το πως εκμεταλλευόμαστε τις παρατηρήσεις GNSS στην φωτογραμμετρία:
http://ecourses.dbnet.ntua.gr/fsr/17511/Foto_II_06_2010_Aerotrigvnismos.pdf
- 1
- 1
-
3 λεπτά πριν, Mitsubae said:
Μήτσε, μια μέτρηση με rtk θέλεις απλά???
Είτε με hepos, είτε με smartnet είτε με civilshop είτε με uranus????
Δεν θέλεις static μετρήσεις???
Κοίτα, το ιδανικότερο είναι statik 2ωρο/3ωρο, αλλά είναι φυσικό πως μιλάμε για μία εθελοντική πράξη που δεν θα αποφέρει κέρδος στον συνάδελφο και θα του στερήσει και χρόνο από την οικογένεια/φίλους/διασκέδαση.
Δεν παίζει ρόλο ο πάροχος, αρκεί να έχουμε XYZ ως προς HTRS07 (3Δ συντεταγμενες).
-παίζουμε στα 4-5 εκατοστά-
- 1
-
-
On 20/4/2019 at 12:08 ΜΜ, Mitsubae said:
Θα πήγαινα Διόνυσο αλλά είναι κλειδωμένα ρε σεις.
Θα κάνω μια προσπάθεια με έναν γνωστό καθηγητή μου.
Προφανώς και θα έχεις δίκιο, αλλά σίγουρα τα άλλα 5 σημεία ελιναι εμφανείς τσιμενένιες πλατφόρμες. Γκούγκλσρε και θα τις δεις.
- 1
-
Ναι συνάδελφοι, αν μπορέσετε να κάνετε μετρήσεις...
-
-
4 ώρες πριν, Tentonov said:
Είμαι σίγουρος ότο ο @jojo τό χει κάνει ήδη!
- 1
-
Λοιπόν, μόλις μίλησα μέ εναν συνάδελφο με μεταπτυχιακό στην τηλεπισκόπηση. Έχουμε και λέμε:
Η αδυναμία βαθμού στον αεροτριγωνισμό είναι 7 .Έστω ότι έχουμε δύο φωτογραφίες και κοινά σημεία (απλή περίπτωση) και ξέρουμε τον εσωτερικό προσαντολισμό
-Για την αδυναμία προσδιορισμού της αρχής έχουμε τα κέντρα της φωτογραφίας, (Χο, Υο, Ζο)
-Η κλίμακα ορίζεται από την απόσταση μεταξύ δύο κέντρων
-Το ζήτημα είναι ο προσανατολισμός. Το ευτύχημα είναι ότι μέσω των εικονοσυντεταγμένων των δύο φωτογραφιών, έχουμε τον σχετικό προσαντολισμό των φωτογραφιών. Οπότε, κουμπώνοντας στα δύο κέντρα, ορίζεται και ο προσανατολισμός ως προς ένα παγκόσμιο 3Δ σύστημα ανφοράς.
- 1
- 2
-
3 ώρες πριν, jojo said:
Έχω περάσει παλιότερα από το στρατόπεδο και ήθελε άδεια(Κυριακή δεν παίζει). Φίλος ξαναπήγε πρόσφατα και είναι εκεί προστατευμένο (φαντάζομαι η στέψη είναι εκεί).
Γενικά σε αφήνουν να μπεις αρκεί να πετύχεις αξιωματικό και να έχουν χρόνο να σε ακούσουν
Ευτυχώς δε λες που ναι σε στρατόπεδο και δεν το διέλυσαν;
Αλλά κάκα τα ψέματα, πας επί τούτου για τα Α Τάξης...Πραγματικά πιστεύω πως μόνο η ΓΥΣ μπορει να τα μετρήσει.
Επίσης στην Ελλάδα υπάρχουν και 6 πλατφόρμεες LASER (SLR) που χρησιμοποιήθηκαν και αυτά για την δημιυργία του ΕΓΣΑ87
1. Ασκήτες: N 40 55' 40.54" E 25 33' 57.18 -ΕΒΡΟΣ
2. Ρουμέλη: N 35 24' 15.15000" E 24 41' 38.54000" - ΚΡΗΤΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
3. Χρυσοκελλαριά: N 36 47' 28.93500" E 21 52' 38.93200" - ΜΕΣΣΗΝΙΑ
4. Καρίτσα : N 39 44' 3.1" E 20 39' 52.77" -Ν. ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ
5. Kατταβιά: N 35 57' 5.38" E 27 46' 50.4" -ΡΟΔΟΣ
6. Διόνυσος: N 38 04' 42.821" E 23 55' 56.316" -ΑΤΤΙΚΗ
Αν κάποιος συνάδλεφος βρεθει στις περιοχές, ας χτυπήσει με RTK!
Μιλάμε για τσιμεντένιες πλατφόρμες με αγκυρώσεις.
- 1
-
Δυστυχώς, το Α στον Χορτιάτη νομίζω είναι μέσα σε στρατόπεδο, ενώ κάποια στην Θράκη είναι κοντά σε ραντάρ!
Νομίζω σε βουνά της Μακεδονίας και φυσικά αν κανένας συνάδελφος ανήκει σε ορειβατική ομάδα.
Το σκεπτικό μου είναι να συγκρίνουμε μόνο σε Α Τάξης (που πρακτικά ορίζουν το ΕΓΣΑ87) με ένα σύγχρονο Σύστημα Αναφοράς.
- 1
-
Την επόμενη φορά για ρετσινούλα με τον καθηγητή και ειδική ομάδα με συντονιστή εσένα!
- 1
Κτηματολόγιο διαφορές μεταξύ server
in Τοπογραφικά-Χωροταξικά
Δημοσιεύτηκε
ΟΚ να είσαι καλά. Αν δεν καταλαβαίνεις τί λέμε, δεν μπορώ να κάνω κάτι. Απλώς σου εξηγώ την διαδικασία.
ετσι ειναι αν ετσι νομιζετε
Πιραντέλο.