Jump to content

jobous

Core Members
  • Content Count

    179
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    1

jobous last won the day on October 7

jobous had the most liked content!

Community Reputation

42 Καλή

About jobous

  • Rank
    Παλιό Μέλος

Profile Information

  • Φύλο
    Δεν απαντώ
  • Τοποθεσία
    ΡΑΦΗΝΑ
  • Επάγγελμα
    Μηχανικός
  • Ειδικότητα
    Διπλ. Μηχ/γος & Αερ/γος Μηχ/κος

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

  1. Βλέπω ότι ξεχάσαμε τα πεπραγμένα του Βρούτση , ο οποίος ξαναγυρνάει στα παλιά ...... Για να μην ξεχνάμε λοιπόν , όπως αναφέρθηκε απο έναν συνάδελφο πριν : Οι εισφορές , πάντα υπολογιζόντουσαν με τα ίδια ποσοστά που υπάρχουν και τώρα βάση ενός "θεωρητικού" εισοδήματος (ανα μήνα). Επομένως τα ποσοστά , για χρόνια είναι τα ίδια , δεν πιστεύω να τα ανακαλύψαμε την τελευταία τετραετία. Άρα η διαφορά με τους μισθωτούς είναι η ίδια (6,67% με 20%). Πρώτη ερώτηση : Αν εξισωθούν τα ποσοστά μισθωτών-ε.ε. το υπόλοιπο ποιος θα το πληρώνει στους ε.ε. αφού δεν υπάρχει εργοδότης , ώστε και ο ε.ε. να παίρνει την ίδια σύνταξη με τον μισθωτό ?? Στην συνέχεια να πάρουμε το τελευταίο ασφαλιστικό , του Βρούτση, με τις τριετίες και τους θεωρητικούς μισθούς ανάλογα την παλαιότητα. Στα 15 χρόνια παλαιότητα , η μηνιαία εισφορά ήταν κοντά στα 500€ (αν θυμάστε καλά μαζί με την ειδική προσαύξηση με υποχρεωτική ασφάλιση) , και στα 35-38 χρόνια κοντά στα 1000 € . Δηλαδή ετήσιες εισφορές κοντά στα 12000 που αν δεν κάνω λάθος τώρα αντιστοιχούν σε εισόδημα 30.000. Δηλαδή τώρα μας ενοχλεί το αναλογικό με το δηλωθέν εισόδημα αλλά με τον Βρούτση νο προμπλεμ , τα είχαμε άνετα τα 30000 το χρόνο. Το πρόβλημα είναι τα ποσοστά αναπλήρωσης που πήγαν στο πάτο συν ότι πληρώνουμε και τα του εργοδότη , το οποίο επαναλαμβάνω ίσχυε πάντα !!!!!
  2. Καλημέρα. Είμαι με οκτάμηνη σύμβαση (μισθωτός) με ανοικτά βιβλία. Πρέπει να κάνω κάποια αλλαγή στο ΤΣΜΕΔΕ ?? αφού είναι και τα 2 ενεργά και με τον νέο νόμο πληρώνεις και για τα 2 ?
  3. Καλημέρα. Για την εγκατάσταση φυσικού αερίου από τον μετρητή μέχρι και τον λέβητα δεν απαιτείται (πας στο Άρθρο 30 ν.4495/17) . Το μπέρδεμα γίνεται για την εγκατάσταση θέρμανσης.... Πάντως σε μια περίπτωση διαμερίσματος που έκανα εγκατάσταση ο σύμβουλος έργου - ενεργειακός επιθεωρητής αποφάσισε ότι δεν θα βάλει άδεια.
  4. Παντως σε πελατες (2) για εγκατάσταση ατομικής θέρμανσης σε διαμέρισμα με φυσικό αέριο σε πολυκατοικία, μετά από καταγγελία ενός άλλου ιδιοκτήτη, κρίθηκε αυθαίρετη η κατασκευή από την πολεοδομια, λόγω μη έγκρισης εγγραφων (εδώ λάθος , γιατί υπάρχει μελέτη φυσικού αερίου) και ΜΗ έκδοσης άδειας μικρών εργασιών.... Επομένως να θεωρήσουμε ότι άσχετα αν πρόκειται για αντλία , λέβητα κτλ, στην ατομική θέρμανση θέλει Άδεια μικρών εργασιών. Περιμένω να δω τι θα κάνω τώρα με την καταγγελία (ένσταση μάλλον) και να δω που θα οδηγηθουμε...
  5. Τελικά οι αντλίες θερμότητας θέλουν άδεια μικρής κλίμακας ?? Επειδή δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ το e-άδειες, μπήκα λίγο να δω και ζητάει 4-5 πραγματάκια στην περίπτωση αντλίας, πχ τεχνική περιγραφή βεβαιωση , μελέτη θέρμανσης (!!!) , ισχύει κάτι τέτοιο ??
  6. Να πω ότι το διάβασα, και ιδίως το άρθρο 14. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ειδικά το 14 όπως επίσης τι έπρεπε να δω.... Αν σου είναι εύκολο να με διαφωτίσεις , θα σου ήμουν ευγνώμων.
  7. Καλησπέρα. Να συνεχίσω λίγο το θέμα : Θα ήθελα να ρωτήσω ,αν υπάρχει ασυμβίβαστο (κόλλημα πρόσληψης) σε σύμβαση ορισμένου χρόνου ( 8 μήνες) στο δημόσιο στην περίπτωση που έχω ανοικτά βιβλία (ελεύθερος επαγγελματίας) . Σε προηγούμενες περιπτώσεις (2008-2010) δεν μου είχε ζητηθεί σε οκτάμηνες συμβάσεις. Τώρα ζητήθηκε και προσπαθώ να δω αν έχει αλλάξει κάτι. Υπάρχει κάποιο σχετικό έγγραφο ?? Ευχαριστώ
  8. Καλησπέρα. Είμαι δηλωμένος στο σύστημα σαν ενεργειακός επιθεωρητής. Για να με δηλώσει κάποιος σαν ανάδοχο έργου (εγκαταστάτη και όχι πώληση) θα πρέπει να κάνω δεύτερο λογαριασμό (με άλλο email ??) ή είναι δυνατή η δήλωση κανονικά ? Ρωτάω γιατί έχω μπερδευτεί !!! Επίσης υπάρχει κάποιο κόλλημα σε περίπτωση που είμαι εγκαταστάτης αλλά ταυτόχρονα και μελετητής (πχ μελέτη φυσικού αερίου)?
  9. Καλησπέρα. Ασφαλιστική ενημερότητα (μη μισθωτός) πάλι πρέπει να πάω ΤΣΜΕΔΕ και να σταθώ στην ουρά για να πάρω ??? Η προηγούμενη που είχα έληξε Ιούλιο 2018 και χρειάζομαι άμεσα νέα...
  10. Καλημέρα. Έχω πληρώσει εδώ και καμιά 10 μέρες τα αναδρομικά του ΤΣΜΕΔΕ που δεν είχα πληρώσει μαζί και τα τελευταία σε ένα ειδοποιητήριο που μου έβγαλαν απο το ΤΣΜΕΔΕ, όπως επίσης και το 05/18 του ΕΦΚΑ Αμ δε. Ακόμα δείχνει στα οφειλούμενα 1) τα του ΤΣΜΕΔΕ , το 05/18 του ΕΦΚΑ και το 06/18 το νέο !!!!!! Καλά πότε τα βγάζουν απο τα οφειλούμενα ?? Έχει κανείς το ίδιο σύμπτωμα ???!!!!! Ρωτάω για να δω αν είναι μόνο σε μένα. Επίσης υπάρχει τρόπος επικοινωνίας με ΕΦΚΑ (τηλέφωνο ή mail) ??
  11. Και σε μένα τα ίδια. Φαντάζομαι , γιατί δεν έχω πάει ακόμα, θα πρέπει να το πληρώσεις στο ΤΣΜΕΔΕ....
  12. Καλημέρα. Ερώτηση : το Β2012 είναι πλέον στα ληξιπρόθεσμα. Μπορεί να πληρωθεί στην ΕΤΕ μέσω ebanking (βολεύει) ή στο ταμείο ?? Ή θα πρέπει να πάω ΤΣΜΕΔΕ ??
  13. Έτσι , έτσι δυνατά παμε ..... Επειδή μου περισσεύουν και δεν έχω τι να τα κάνω ας δώσω κάτι και στο ΤΣΜΕΔΕ..... Άλλο ένα 350άρι να το χαίρομαι.... Συνεχίζει κανονικά το παιχνίδι...
  14. Καλησπέρα στο φόρουμ !!! Λοιπόν με το νέο καθεστώς δεν έχω καμιά ιδέα ποιος είναι συμβεβλημένος με τον ΕΟΟΠΥ. Μόλις διάβασα ότι για όσα καταστήματα οπτικών με έχουν κάνει σύμβαση αλλάζει ο τρόπος και γίνεται ως εξής (από dikaiologitika.gr) και θα περαστεί στο πολυνομοσχέδιο: Αναφέρεται ότι, τα οπτικά – γυαλιά οράσεως που χορηγούνται από μη συμβεβλημένο ιδιώτη πάροχο και αποζημιώνονται σύμφωνα με τον Ενιαίο Κανονισμό Παροχών Υπηρεσιών Υγείας (ΕΚΠΥ) του ΕΟΠΥΥ, παρέχονται κατόπιν προηγούμενης γνωμάτευσης πιστοποιημένου ιατρού-οφθαλμιάτρου και κατόπιν ιατρικού ελέγχου από τις αρμόδιες υπηρεσίες του Οργανισμού. Στην περίπτωση του δικαιούχου παροχής εκδίδεται βεβαίωση ως παράρτημα της γνωμάτευσης, με μοναδικό αριθμό, η οποία προσδιορίζει το προς αποζημίωση δικαιούμενο ποσό σύμφωνα με τις διατάξεις του ΕΚΠΥ. Αυτή υπογράφεται ηλεκτρονικά από το αρμόδιο διοικητικό όργανο του ΕΟΠΥΥ και παραδίδεται στον δικαιούχο περίθαλψης, προκειμένου να την υπογράψει και στη συνέχεια να την καταθέσει σε κατάστημα οπτικών, που λειτουργεί νόμιμα, και να λάβει την παροχή που δικαιούται. Το ποσό που αναγράφεται στη βεβαίωση αποζημιώνεται απευθείας από τον οργανισμό στον πάροχο οπτικών ειδών κατόπιν προσκόμισης από τον τελευταίο της ιατρικής γνωμάτευσης, της ηλεκτρονικής βεβαίωσης και του παραστατικού πώλησης. Σε περίπτωση που το παραστατικό πώλησης των χορηγούμενων ειδών είναι μικρότερης αξίας από το βεβαιούμενο ποσό, καταβάλλεται στον πάροχο οπτικών το αντίτιμο της πραγματικής τιμής πώλησης της παροχής. Ερώτηση : Έχει πάει κάποιος για γυαλιά με το νέο τρόπο (συμβεβλημένος οπτικός), γιατί ο παραπάνω δεν έχει ακόμα ξεκινήσει. Επίσης υπάρχει κάπου αναρτημένη κατάσταση με τους συμβεβλημένους ??? Αν και δεν πιστεύω ότι είναι πολλοί.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.