Jump to content

ch_mp13

Members
  • Content Count

    31
  • Joined

  • Last visited

Community Reputation

3 Ουδέτερη

About ch_mp13

  • Rank
    Νέο Μέλος

Profile Information

  • Φύλο
    Δεν απαντώ
  • Ενδιαφέροντα
    Πολιτικός Μηχανικός Α.Π.Θ
  • Τοποθεσία
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
  • Επάγγελμα
    Μηχανικός
  • Ειδικότητα
    Διπλ. Πολιτικός Μηχανικός

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

  1. pavlos 33. Eυχαριστώ θερμά! άμεση απόκριση όπως πάντα! Δεν έχω λόγια. Να είσαι καλά@
  2. Συνάδερφοι, άρτιο οικόπεδο εμβ +300 m2 προυφιστάμενο του 85, σε οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων, έχει πρόσωπο περίπου 6 μ σε ασφαλτοστρωμένη κοινοτική οδό πλάτους άνω των 4μ. Το ερώτημά μου είναι υπάρχει πλαφόν ελάχιστου μήκους της πρόσοψης στο δρόμο( όπως πχ 10μ για οικόπεδα νεότερα του ΠΔ,4-11-2011) για να είναι οικοδομήσιμο , όπως πράγματι θεωρώ ότι είναι?. Δηλαδή τα 6 μέτρα μήκος πρόσοψης σε οδό πλάτους + 4μ μου εξασφαλίζει οικοδομησιμότητα. ? Ευχαριστώ
  3. Time Left: 27 days and 5 hours

    • FOR SALE
    • USED

    Πωλείται γεωδαιτικός σταθμός south nts 365 σχεδόν αχρησιμοποίητος. Laser μέτρηση 350m, γωνιακή ακρίβεια 5΄΄ Δύο μπαταρίες, λογισμικό της topcon, βαλίτσα μεταφοράς, ;ότι ακριβώς πήρα κατά την αγορά του. Για επιπλέον χαρακτηριστικά http://cnm-topography.gr/images/pdf/South NS 365 R.pdf Δεκτός κάθε έλεγχος Πωλείται λόγω ύπαρξης 2ου οργάνου και gps. Το όργανο βρίσκεται Θεσσαλονίκη. Τιμή 1200 ευρώ.

    1,200.00 EUR

  4. Συνάδερφε σε ευχαριστώ θερμά για την άμεση απάντηση!
  5. ( μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33). συνάδερφοι έκανα χαζομάρα και κατά την υποβολή ηλεκτρονικού διαγράμματος, στη θέση του pdf εικόνας έβαλα όπως και στο zip φάκελο το pdf με το hashcode του dxf. ( ωωω ναι) οπότε ΄τώρα έχω ένα πολύ ωραίο αποδεικτικό με τον hashcode και όχι εικόνα. ΕΆΝ αγνοήσω την συγκεκριμένη υποβολή , κάνω νέα εγγραφή με τα ίδια αρχεία τα οποία λέω να ονομάσω πλέον με παράμετρο v002 και πάρω νέο ΚΗΔ τον οποίο θα δώσω στη συμβολαιογράφο πιστεύετε θα έχω θέμα? Απ ότι ξέρω ανάκληση δε γίνεται Ευχαριστώ
  6. Συνάδερφοι και εγώ τα έτη 2017-2018 ήμουν σε καθεστώς εξαρτημένης εργασίας σε καταασκευαστική, με υπαγωγή στην παρ 9, άρθρο 9 του Ν4387/2016( Κατρούγκαλου). Κάθε μήνα ο εργοδότης παρακρατούσε μέρος του μισθού για ασφαλιστικές εισφορές, μεταξύ αυτών και για επικουρικό και πρόνοια και τα απέδιδε μέσω των ΑΠΔ. Τώρα μου ζητάνε επικουρικό και ασφάλεια για τα έτη 2017-2018 σαν ελεύθερο επαγγελματία ενώ για τα εισοδήματα μου έχω καταβάλει τα προβλεπόμενα. Δεν είχα ούτε ευρώ έσοδα από άλλο εργοδότη τη διετία αυτή. Αν βγάλει κανείς ομοιοπαθής άκρη ας ενημερώσει. Ομοίως και εγώ από μέρους μου
  7. Συνάδελφοι,τοπογραφικό με ημερομηνία μελέτης μετά τις 16.7.18 πρέπει υποχρεωτικά να υποβληθεί στο κτηματολόγιο (άρα να συνταχθεί και με τις συγκεκριμένες προδιαγραφές) ? ακόμη και αν ο λόγος σύνταξής του δεν είναι η χρήση του σε εγγραπτέα πράξη?
  8. Συνάδελφοι τη γνώμη σας για το ακόλουθο σας παρακαλώ, διότι σίγουρος δε νομίζω να είναι κανείς για τίποτε. Έχω μία οριστική υπαγωγή της οποίας τα δικαιολογητικά είναι ανεβασμένα εκτός από ένα, το οποίο εμφανίζεται ως εκκρεμότητα. Είναι η Μελέτη στατικής επάρκειας( Ι. Ναός -Κτήριο συνάθροισης κοινού) η οποία όπως ενημερώθηκε ήδη η εκκλησιαστική επιτροπή, με μέριμνα δική της, θα πρέπει σύμφωνα με το νόμο να εκδοθεί εντός 5ετίας ή πριν την Ταυτότητα κτιρίου. Το ερώτημα είναι εγώ που προσπαθώ να κλείσω τα πάντα από σχέδια πριν τις 8/6, για να μη βρεθώ προ εκπλήξεως με τον καινούριο νόμο( λέω μήπως θεωρήσουν ότι για όσες οριστικές υπαγωγές δεν έχουν ανέβει όλα τα αρχεία θα πρέπει να γίνει μετάβαση στο νέο νόμο,) τι θα πρέπει να κάνω με τη ΜΣΕ? Σκέφτομαι να ανεβάσω κάποιο pdf που να λέει, ότι σύμφωνα με το άρθρο τάδε του Ν4178. η ΜΣΕ θα εκδοθεί με μέριμνα του ιδιοκτήτη εντός του οριζόμενου χρόνου. , προκειμένου να μην έχω εγώ οποιαδήποτε εκκρεμότητα. Εξάλλου τα της ΜΣΕ, όπως καταγράφηκε και στο μεταξύ μας συμφωνητικό, εφόσον απαιτηθεί είναι πλέον της αυτής συμφωνίας και πιθανόν θα εκτελεστεί από άλλο συνάδελφο. Περιμένω σκέψεις. Ευχαριστώ.
  9. και τι θα γίνει στις περιπτώσεις που η μόνη εκκρεμότητα αρχείου είναι η μελέτη στατικής επάρκειας η οποία μπορούσε να ανέβει εντός 5ετίας? όλα απ την αρχή επειδή αυτοί που νομοθετούν δε ξέρουν τι θέλουν?
  10. Ιάσονα χρόνια πολλά και καλή χρονιά! Λαμβάνοντας υπόψιν την εγκύκλιο 4 του ΥΠΕΚΑ Άρθρο 9 παρ Α.γ ''κατηγορία 2 για αυθαιρεσίες προ του 83 , εφόσον δεν υπάρχουν μεταγενέστερες του 83 αυθαιρεσίες εξαιρούμενων όμως των μικρών κατηγορίας 3 '' επίσης λαμβάνοντας υπόψιν την ερωταπάντηση 4 του help desk toy YPEKA. ΘΕΩΡΏ ότι η κατηγορία 2 συνδυάζεται με 4-5 (μετά του 83.) MONON όταν οι 4 ή 5 αφορούν μικρές παραβάσεις με αναλυτικό οι οποίες δεν αντιστοιχίζονται σε επιφάνεια και στις οποίες πιθανό να υπάρχουν και παραβάσεις κατηγορίας 3 οι οποίες όμως υπολογίζονται επίσης με αναλυτικό. ( και οι οποίες μικρές παραβάσεις δύναται επίσης να εξαιρεθούν οριστικά της κατεδάφισης ) Αν μπορείς σε παρακαλώ απάντησε μου και στο εξής: ένα κτίριο προ του 83 χωρίς άδεια μπορεί να μπει όπως πιστεύω κατηγορία 2 ? ο νόμος 4178 απ ότι διαβάζω δε θέτει ως προυπόθεση την ύπαρξη αδείας ( όπως στην κατ 4) για τα προ του 83 προκειμένου να ενταχθούν στην 2. Διότι η Παρ Ε Αρθρό 9 της εγκυκλίου 4 αναφέρει ότι σε περίπτωση που δεν υπάρχει οικ άδεια , έχουμε υπαγωγή στην κατ 5 με την επιφύλαξη των κατ1 , κατ3 . Δεν αναφέρει και κατ 2 . γιατί ???? Ευχαριστώ πολύ!
  11. Ιάσονα χρόνια πολλά και καλή χρονιά! Λαμβάνοντας υπόψιν την εγκύκλιο 4 του ΥΠΕΚΑ Άρθρο 9 παρ Α.γ ''κατηγορία 2 για αυθαιρεσίες προ του 83 , εφόσον δεν υπάρχουν μεταγενέστερες του 83 αυθαιρεσίες εξαιρούμενων όμως των μικρών κατηγορίας 3 '' επίσης λαμβάνοντας υπόψιν την ερωταπάντηση 4 του help desk toy YPEKA. ΘΕΩΡΏ ότι η κατηγορία 2 συνδυάζεται με 4-5 (μετά του 83.) MONON όταν οι 4 ή 5 αφορούν μικρές παραβάσεις με αναλυτικό οι οποίες δεν αντιστοιχίζονται σε επιφάνεια και στις οποίες πιθανό να υπάρχουν και παραβάσεις κατηγορίας 3 οι οποίες όμως υπολογίζονται επίσης με αναλυτικό. ( και οι οποίες μικρές παραβάσεις δύναται επίσης να εξαιρεθούν οριστικά της κατεδάφισης ) Αν μπορείς σε παρακαλώ απάντησε μου και στο εξής: ένα κτίριο προ του 83 χωρίς άδεια μπορεί να μπει όπως πιστεύω κατηγορία 2 ? ο νόμος 4178 απ ότι διαβάζω δε θέτει ως προυπόθεση την ύπαρξη αδείας ( όπως στην κατ 4) για τα προ του 83 προκειμένου να ενταχθούν στην 2. Διότι η Παρ Ε Αρθρό 9 της εγκυκλίου 4 αναφέρει ότι σε περίπτωση που δεν υπάρχει οικ άδεια , έχουμε υπαγωγή στην κατ 5 με την επιφύλαξη των κατ1 , κατ3 . Δεν αναφέρει και κατ 2 . γιατί ???? Ευχαριστώ πολύ!
  12. Χρόνια πολλά συνάδελφοι! έχω προ του 83 ( αποδεδειγμένα από αεροφωτογραφία ) Ιερό ναό χωρίς άδεια, και ένα στέγαστρο ξύλινο με κεραμίδια στην πρόσοψη αυτού μετά του 83. Επιβεβαιώστε σας παρακαλώ εάν μπορώ να κάνω: ένα ΦΚ κατηγορίας 2 για το ναό( προ του 83 ) και ένα δεύτερο ΦΚ κατηγορίας 5 για λοιπές παραβάσεις με αναλυτικό υπολογισμό για το στέγαστρο. Δηλαδή μπορώ να συνδυάσω Kατ 2 με κατ 4-5 εφόσον η κατ 4-5 αφορά αναλυτικό υπολογισμό και μόνον . Εάν τα παραπάνω είναι σωστά, γνωρίζεται τι δικαιολογητικά θα ζητήσει το σύστημα στην περίπτωση αυτή ? αυτά της κατ 2 ή της κατ 5 ?. είναι δυνατό να μην απαιτηθεί για το ναό ΜΕΛΈΤΗ ΣΤΑΤΙΚΉς ΕΠΆΡΚΕΙΑς ως συνάθροισης κοινού , εάν το βάλω κατ 2. διότι δεν αναφέρεται στα δικαιολογητικά της κατ 2? ( ένας συνάδελφος αυτό υποστηρίζει.) και θα ήθελα να ξέρω για να ενημερώσω τον πελάτη για τα ολικά κόστη. Ευχαριστώ και περιμένω τις απαντήσεις σας!!!
  13. Συνάδελφοι σε συνέχεια της ερώτησης #126 , στην Υ.Δ του ,1599/1986 την οποία θα υπογράψει ο ιερέας ως εκπρόσωπος του ΝΠΔΔ (ΙΕΡΟΎ ΝΑΟΥ) θα αναγραφεί το ΑΦΜ του αιτούντος ιερέα ή το ΑΦΜ και η ΔΟΥ του υπόχρεου του προστίμου ( Δηλαδή του Ναού). Μήπως είναι καλύτερα να γράψω εις διπλούν ΑΦΜ-ΔΟΥ αιτούντος και ΑΦΜ ΔΟΥ υπόχρεου προστίμου? Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω , το έγγραφό της Μητρόπολης το οποίο έχω στα χέρια μου, και στο οποίο αναγράφεται ότι ο Ιερέας ορίζεται από την ημερομηνία τάδε... Εφημέριος και Πρόεδρος του Εκκλησιαστικού συμβουλίου του ναού με καλύπτει για το ότι ο ιερέας είναι νόμιμος εκπρόσωπος του Ιερού ναού (ΝΠΔΔ) ? Ο ιερέας μου λέει πως δε χρειάζεται εξουσιοδότηση από τη Μητρόπολη, πως το διοριστήριο της Μητρόπολης που τον ορίζει ιερέα και πρόεδρο του εκκλησιαστικού συμβουλίου τον καθιστά νόμιμο εκπρόσωπο .
  14. Kαλή σας ημέρα συναδερφοι. Έχω την περίπτωση Ιερού ναού ο οποίος θα νομιμοποιήσει με τον 4178 κάτι αυθαίρετες κατασκευές πέριξ του Ναού Την αίτηση θα μου υποβάλει ο Ιερέας της ενορίας ως νόμιμος εκπρόσωπος του ΝΠΔΔ. Το ερώτημα είναι το εξής. Στην ηλεκτρονική πλατφόρμα του ΤΕΕ τι στοιχεία θα γράψω? 1, το ονοματεπώνυμο του Παπά και το ΑΦΜ του παπά? 2,θα γράψω ως ονοματεπώνυμο το :'' Iερός Ναός... '' και το ΑΦΜ του Ναού? ( δε ξέρω αν θα δεχτεί το σύστημα τέτοια επωνυμία ) 3, το ονοματεπώνυμο του Παπά ΑΛΛΑ το ΑΦΜ του Ναού??? Διαφωτίστε με σας παρακαλώ.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.