Jump to content

CAPRICE_

Members
  • Content Count

    62
  • Joined

  • Last visited

Community Reputation

2 Ουδέτερη

About CAPRICE_

  • Rank
    Μέλος

Profile Information

  • Φύλο
    Άντρας
  • Επάγγελμα
    Μηχανικός
  • Ειδικότητα
    Διπλ. Αρχιτέκτων Μηχανικός

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

  1. Ευχαριστώ πολύ.. Έτσι θα το πάω, απλώς έλεγα μήπως καταφέρω να το βάλω κατηγορία 3 γιατί έχω μόνο αυτές τις παραβάσεις.. Για να αποφύγω δικαιολογητικά κλπ άλλης κατηγορίας..
  2. Συνάδελφοι καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Ανάλογα με τις αλλαγές τις κάθε μελέτης, για να υπολογίσουμε τις αμοιβές για μια άδεια αναθεώρησης, συνεννοούμασταν με τον ελεγκτή και βάζαμε το ποσοστό αναθεώρησης σε κάθε μελέτη καθ΄ υπόδειξή του. Τώρα που η όλη διαδικασία γίνεται ηλεκτρονικά, ποιος θα μας υποδείξει τί ποσοστό θα βάλουμε για να υπολογίσουμε τις αμοιβές μας σε μια άδεια αναθεώρησης?
  3. Πάμε για νέα εξάμηνη παράταση προθεσμίας για περαίωση υπαγωγής αυθαιρέτων με το ν.4178, μέχρι 3/11/2019
  4. Συνάδλεφοι καλησπέρα, Σας επισυνάπτω 2 φωτογραφίες με 2 κατασκευές από λαμαρίνα. Θα μπορούσαν οι παρακάτω κατασκευές να δηλωθούν ως κατηγορία 3 ή είναι λίγο τραβηγμένο?: "ιζιζ) πρόχειρες και προσωρινές κατασκευές από πανί, νάϋλον ή άλλα ευτελή υλικά που χρησιμοποιούνται για αυτοστέγαση ή για προσωρινή αποθήκευση υλικών και προϊόντων εμπορίου σε βιομηχανικά και βιοτεχνικά κτίρια με νόμιμη άδεια." Το κτίριο που εξετάζω είναι έτσι κι αλλιώς βιοτεχνικό. Ευχαριστώ
  5. Συνάδελφοι καλημέρα, σε ακίνητο που νομιμοποίησα, (το πρόστιμο εξοφλήθηκε), και εξέδωσα βεβαίωση σε οριστική υπαγωγή, με πήρε η συμβολαιογράφος του πελάτη και μου ζήτησε την δήλωση περαιωμένη με βάση λέει μια εγκύκλιο. Οκ, μπορώ να την περαιώσω αλλά αν για παράδειγμα είχε εξοφληθεί μόνο το 30% του προστίμου και δεν μπορούσε η δήλωση να περαιωθεί τι θα γινόταν? Δεν θα δεχόταν η συμβολαιογράφος να μεταβιβάσει?
  6. Συνάδελφοι καλησπέρα. Κτίριο του 1977 στην άδεια περιγράφεται ως εξής: Διώροφη οικοδομή αποτελούμενη από ημιϋπόγεια αποθήκη και 2 ορόφους εργαστηριακών χώρων με τμήμα κατοικίας. Το τμήμα της κατοικίας φαίνεται στα σχέδια στον 2ο όροφο, όμως δεν κατασκευάστηκε ποτέ και ο όροφος είναι ενιαίος. Επίσης όλα τα ανοίγματα που βρίσκονται στον 1ο όροφο είναι διαφορετικών διαστάσεων σε σχέση με αυτά της οικοδομικής άδειας. Ο πελάτης μου θέλει να νοικιάσει μόνο τον 1ο όροφο για να εγκαταστήσει εκεί επαγγελματικό εργαστήριο. Για να βγει η άδεια λειτουργίας πιστεύετε ότι πρέπει να νομιμοποιηθούν οι διαφορετικές διαστάσεις των ανοιγμάτων? Αν ναι, θα πρέπει να νομιμοποιηθεί και η μη κατασκευή του τμήματος κατοικίας? Ή αν υποθέσουμε ότι δεν υπήρχε θέμα με τα παράθυρα, θα έπρεπε να νομιμοποιηθεί η μη κατασκευή τμήματος κατοικίας στον 2ο όροφο? Ευχαριστώ.
  7. Συνάδελφοι καλημέρα, ας πω κι εγώ την περίπτωση μικτής χρήσης που μου έτυχε. To 2010 εκδόθηκε οικοδομική άδεια για βιομηχανικό κτίριο εμβαδού 7.000,00m2 σε οικόπεδο 22.000,00m2, (έχει παρέκκλιση για 30% κάλυψη και σ.δ. 0,90. Ο πελάτης μου, θέλει ένα χώρου του κτιρίου να τον μετατρέψει σε αναψυκτήριο, (γύρω στα 150m2 από τα 7.000,00m2). Μπορεί τελικά να γίνει αλλαγή χρήσης μέρους του βιομηχανικού κτιρίου σε αναψυκτήριο ή θα πρέπει να ληφθούν υπ' όψιν οι δυσμενέστεροι όροι δόμησης (καταστήματα ως 600m2) και άρα δεν μπορεί να γίνει η αλλαγή χρήσης?
  8. Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο πάνω σ' αυτό, Μιας και τακτοποιώ κάποιες αυθαιρεσίες, στα δικαιολογητικά υπαγωγής κατασκευών ή χρήσεων σύμφωνα με το άρθρο 99, σε κτίρια με ύπαρξη οικοδομικής άδειας, χρειάζεται να ανεβάσουμε και το τοπογραφικό διάγραμμα της άδειας. Στην περίπτωσή μου όμως το τοπογραφικό της άδειας δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα. Χρειάζεται να συνταχθεί νέο? Ή δεν με απασχολεί από τη στιγμή που δεν ξεκαθαρίζεται κάτι τέτοιο μέσα στο νόμο? Ευχαριστώ
  9. Θα το μετρήσω σίγουρα και θα ενημερώσω! Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ!
  10. Άρα εγώ θα πρέπει να μετρήσω τον δρόμο από τον άξονά του ως το κτίριό μου για να δω σε τί απόσταση βρίσκομαι από τον άξονα. Αν μετρήσω πάνω από 15 μέτρα είμαι οκ, αν όμως μετρήσω κάτω από 15 μέτρα τι γίνεται? Θα θεωρηθεί ότι έχω παραβίαση πλάγιου ορίου? Αφού το κτίριό μου υπήρχε πριν τη διάνοιξη του δρόμου? Υποθέτω πως όχι, έτσι δεν είναι?
  11. Ναι Παύλο κι εγώ αυτό υποθέτω για την ώρα, μέχρι να μου το επιβεβαιώσει και ο ιδιοκτήτης. Έχει χαρακτηριστεί δημοτικός, του έχει δοθεί και όνομα, είναι ασφαλτοστρωμένος όλα κανονικά.
  12. Συνάδελφοι καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Σε εκτός σχεδίου οικόπεδο ανεγέρθη βιοτεχνικό κτίριο με οικοδομική άδεια του 92. Με βάση το τοπογραφικό της άδειας, το (ορθογώνιο) οικόπεδο είχε ένα πρόσωπο και η απόσταση του κτιρίου από τα πλάγια όρια ήταν 10 μέτρα. Το 2005 όμως ανοίχτηκε δρόμος από τον Δήμο σε τέτοιο σημείο , που το εν λόγω οικόπεδο έγινε γωνιακό με 2 πρόσωπα πλέον, ένα κομμάτι του οικοπέδου το "έφαγε" ο δρόμος, - από το (πρώην) όμορο οικόπεδο ο δήμος "έφαγε" πολύ μεγαλύτερο κομμάτι, ο δρόμος είναι πλάτους άνω των 10 μέτρων-, με αποτέλεσμα πλέον η απόσταση του κτιρίου από το καινούριο πλέον όριο του οικοπέδου να μην είναι 10 μέτρα, αλλά είναι μόλις 5 μέτρα. Σ' αυτή την περίπτωση δε μιλάμε για παραβίαση πλάγιων αποστάσεων, σωστά?
  13. Συνάδελφοι καλημέρα, για μια ακόμα φορά θα ήθελα τη γνώμη σας και τη βοήθειά σας. Σε οικόπεδο εκτός σχεδίου εμβαδού 3.200,00m2 , κτίστηκε βιοτεχνικό κτίριο 700,00m2. Ο ιδιοκτήτης άλλαξε χρήση αυθαιρέτως μετατρέποντας τα 150,00m2 από τα 700,00m2, σε κατάστημα. Τα υπόλοιπα 450,00m2 παραμένουν με χρήση βιοτεχνικού χώρου. Εφόσον παίρνουμε ως δεδομένο ότι η μέγιστη επιτρεπόμενη δόμηση για καταστήματα εκτός σχεδίου είναι τα 600,00m2, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής για τον υπολογισμό του προστίμου της αυθαίρετης αλλαγής χρήσης. (Οι χρήσεις γης επιτρέπουν την ύπαρξη καταστήματος στο συγκεκριμένο οικόπεδο) Πώς θα υπολογιστεί το πρόστιμο? Θα υπολογιστεί με αναλυτικό προϋπολογισμό θεωρώντας ότι έχουμε αλλαγή χρήσης μέρους του κτιρίου από κύρια σε κύρια χωρίς αύξηση πολεοδομικών μεγεθών? Ή μήπως θεωρείται ότι έχουμε αύξηση του συντελεστή δόμησης και άρα το πρόστιμο θα πρέπει να υπολογιστεί με υπέρβαση δόμησης για αυτά τα 150,00m2 με υπολογισμένο τον συντελεστή αλλαγής χρήσης? Καταλήγω στον υπολογισμό του προστίμου με αναλυτικό μιας και η αλλαγή χρήσης δεν ξεπερνά τα 600,00m2. Θα μπορούσε να δηλωθεί η συγκεκριμένη παράβαση και να καταταγεί στην κατηγορία προς έκδοση οικοδομικής άδειας και να βγει κανονική άδεια αλλαγής χρήσης? Ευχαριστώ
  14. Ναι Παύλο, ίσως δεν το διατύπωσα εγώ σωστά. Άρα νομίζω πως συμφωνούμε πως μπορεί να βγει αδεια λειτουργίας για επιτρεπτή βιομηχανική χρήση. Ευχαριστώ πολύ, και συγγνώμη αν κάπου ήμουν ασαφής και σας μπέρδεψα..
  15. Ακριβώς themoiko. Για αυτή τη περίπτωση μιλάω. Ναι, υπάρχει σχετικός ΚΑΔ που να απαιτεί άδεια λειτουργίας και να καλύπτεται και η δραστηριότητα του πελάτη. Για αυτό ρωτάω αν θα μπορούσε να αντιμετωπιστεί έτσι η περίπτωση...
×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.