Jump to content

mixyak790

Core Members
  • Content Count

    1,255
  • Joined

  • Last visited

Community Reputation

59 Καλή

Profile Information

  • Φύλο
    Άντρας
  • Τοποθεσία
    NEO ΨΥΧΙΚΟ
  • Επάγγελμα
    Μηχανικός
  • Ειδικότητα
    Διπλ. Πολιτικός Μηχανικός

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

  1. Για διαφορετική διαμερισμάτωση που εχει γινει το 1991 (κατ.4) απαιτειται ΔΕΔΟΤΑ?
  2. Τι σημαινει πρακτικα το"αμεσο περιβάλλον μνημειων" του αρθρου 116?είναι συγκεκριμένη απόσταση?να είναι σε οπτική επαφή?τι απο όλα?
  3. ΑΡΘΡΟ 103,ΠΑΡ.4 Για την μείωση προστίμου για την υπαγωγή στο άρθρο 97 κύριας κατοικίας πολυτέκνων,υπάρει περιορισμός όσον αφορά το εμβαδόν?
  4. Δεν υπάρχουν εξαρτώμενα μέλη πλέον,απλά με το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης?επειδή λέγεται οτι η πολυτεκνια δεν χανεται(5 παιδιά)
  5. Σε κύρια κατοικία εμβαδού 300τ.μ.,ο ιδιοκτήτης βάσει Ε1 ,έχει εισόδημα μικρότερο των 40000.Ο ιδιοκτητης είναι πολύτεκνος (με 5 ενήλικα τέκνα).Δικαιούται να πληρ'ωσει το 20% του προστίμου?Αν ναι ποιο δικαιολογητικό χρειάζεται για την απόδειξη της πολυτεκνίας?
  6. Πως μπορώ έχοντας layouts σε διαφορετικες κλιμακες να γραφω ενα ιδιο TEXT με τα ιδια χαρακτηριστικά σε όλα τα layouts? εδτω οτι γραφω ενα αρχειο στο word, arial 11 ας πουμε και παω σε layout 1:50 ,πως γίνεται?
  7. Σε περίπτωση καταστηματος που συνορευει με αποθήκη κοινοχρηστη,την οποια χρησιμοποιει ενιοτε,εχω εξουσιοδοτηθει για τακτοποιηση του καταστηματος και έκδοση οικοδομικής αδειας διαρρυθμίσεων .Επηρεαζει η υπαρξη της αποθήκης την τακτοποίηση? Δεν ανήκει στην οριζόντια ιδιοκτησία.
  8. Didonis, Το ιδιο ισχυει και για απλά κλιματιστικά?παραμένει η υποχρέωση του 40% η τελος παντων οτι γράφει ο κανονισμος,για κλειστα σώματα?
  9. Σε παραδοσιακό οικισμό κατω των 2000 κατοίκων έχει γινει προσθήκη ορόφου που συνδεεται με εσωτερική σκάλα με τον υποκείμενο όροφο.Δεν ειναι ανεξαρτητη κατασκευη.Εμπίπτει στον περιορισμό του 40% του άρθρου 116,παρ.5?Σημειωτεόν οτι η κατασκευη δεν είναι εξ ολοκλήρου αυθαίρετη,αφου προυπαρχει νομιμος οροφος ,ουτε ανεξαρτητη(οπως αναφερόταν στον Ν.4178/13)
  10. Καλησπέρα, Σε δωμα εχω την εξης περίπτωση:Το 2001 εγινε καταγγελία για κατασκευή στεγαστρου περιμετρικα στο δωμα σε χωρο αποκλειστικης χρήσης και σε κοινοχρηστο τμημα του δώματος.Εγινε αυτοψια και επιβληθηκε το προστιμο κατασκευης στεγαστρου.Ο ιδιοκτητης στη συνεχεια εκλεισε όλο το στεγαστρο(ΥΔ).Λογω της καταγγελιας εχει ο ιδιοκτητης δικαιωμα χωρις συναινεση να κανει υπαγωγη στον Ν.4495/17 ,μονο για τη διαγραφή του προστίμου?
  11. 1)οτι το υπόγειο παραμένει υπόγειο αν εχουμε σωστη αφετηρια μετρησης υψων και εχουμε και αναλυτικο,αν υπάρχει ξεμπάζωμα 2) η κατ.3 συμψηφιζεται μονο με τις λοιπες παραβάσεις. Αυτό εννοώ
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.