-
Περιεχόμενα
456 -
Εντάχθηκε
-
Τελευταία επίσκεψη
-
Days Won
6
Τύπος περιεχομένου
Profiles
Φόρουμ
Downloads
Gallery
Ειδήσεις
Media Demo
Αγγελίες
Store
Δημοσιεύσεις δημοσιεύτηκε από lou
-
-
Κωνσταντίνε αυτό είναι το τοπογραφικό που έχεις στα χέρια σου.... από τον παλαιό τίτλο να φανταστώ... εγώ μιλάω για τον επίσημο χάρτη του Υπουργείου Γεωργίας...
edit: υποψιάζομαι πάντως ότι τα 23 μέτρα που λείπουν από τον δρόμο (αν όντως έχει πλάτος 30) έχουν καταπατηθεί εκατέρωθεν από τους παρόδιους.... έχεις μετρήσει έξω? τα 200μ βάθος υπάρχουν στην πράξη?
- 1
-
3 ώρες πριν, dimitris GM said:
Οι δρομοι αναδασμων/διανομων, δεν εγιναν με ιδιωτικη πρωτοβουλια αλλα απο το Δημοσιο με νομιμο τροπο, ειναι κοινοχρηστοι
και απεικονιζονται στους χαρτες γεωργικης υπηρεσιας.
Αυτό ακριβώς!
Αναφέρεις στον τίτλο κληροτεμάχιο οπότε προφανώς στην περιοχή υπάρχει διανομή Υπ. Γεωργίας... έτσι δεν είναι? Από περιέργεια, αν θες, ανέβασε ένα απόσπασμα του χάρτη της διανομής να δούμε τον δρόμο που έχει πλάτος 30μ...
-
-
5 ώρες πριν, the_topo said:
Μήπως έχεις κάτι παρόμοιο και για αμιαντοτσιμέντο? (ελενίτ δηλαδή).
Δε βρήκα κάτι δυστυχώς...
- 1
-
Καλησπέρα! @the_topo Μερικά hatch με κεραμίδια από μένα... ελπίζω να βοηθάνε...
- 1
- 1
-
@venezia Καλησπέρα! Συν/φε δες εδώ: https://www.arxaiologikoktimatologio.gov.gr/
Δεν βρήκα κατάλογο αλλά εστιάζοντας στην περιοχή ενδιαφέροντος, σου βγάζει πινέζες με τα διατηρητέα κτίρια.... λίγο προσοχή θέλει βέβαια γιατί έχει και κάποιες ελλείψεις...
edit: μάλλον δεν έχει τα διατηρητέα του ΥΠΕΝ
Το Περιεχόμενο της Πύλης
Τέλος, δεν περιέχονται στην Πύλη τα χαρακτηρισμένα ως διατηρητέα κτήρια και παραδοσιακούς οικισμούς από άλλα Υπουργεία — Υπουργείο Ενέργειας και Περιβάλλοντος (πρώην ΥΠΕΚΑ, ΥΠΕΧΩΔΕ, ΥΧΟΠ), πρώην Υπουργείο Μακεδονίας Θράκης, Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής — παρά μόνον όσα έχουν κηρυχθεί από το Υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού. Η Πύλη έχει ενημερωτικό χαρακτήρα. Νομική ισχύ έχει μόνο το κείμενο όπως δημοσιεύεται στο ΦΕΚ.
- 1
-
1 ώρα πριν, ΑlexTopo said:
1)Ναι βρίσκεται μέσα στο τμήμα της κάθετης αλλα η πρώτη Ο.Α έχει εκδωθεί για τα 2714.66 τ.μ
Κακώς! Εδώ έχει παιχτεί μαιμουδιά... η άδεια του 1997 έπρεπε να έχει εκδοθεί στο αρχικό συνολικό οικόπεδο που περιέχει την κάθετη... θα έπρεπε δηλαδή στο τοπογραφικό της άδειας να φαίνεται το αρχικό οικόπεδο που έχει συσταθεί η κάθετη... το 43% + 57% = 100% (2314τμ + 3067,40τμ = 5381,40τμ) δηλαδή αν τα υπολογίζω σωστά..... το ''μικρό 400,66τμ'' δεν έπρεπε να έχει καμία εμπλοκή στην άδεια....
- 1
-
Καλημέρα! από την περιγραφή σου εγώ καταλαβαίνω ότι έχεις δύο ανεξάρτητα οικόπεδα που τυχαίνει να είναι όμορα.... και λέω ανεξάρτητα διότι έχουν διαφορετικό καθεστώς ιδιοκτησίας (αναφέρεις για κάθετη στο ένα άσχετα εάν ο ιδιοκτήτης είναι ο ίδιος) ..... αρά για εμένα δεν υπάρχει συνολικό εμβαδό αλλά δύο ιδιοκτησίες με τα εμβαδά τους ξεχωριστά...
edit: Δημήτρη γράφαμε ταυτόχρονα.... την καλημέρα μου!
- 1
-
-
10 ώρες πριν, nbr said:
Εγώ απλά ήθελα να δω που τοποθετούνται τα Τν στο ΤΕΛΙΚΟ- τελικό σχέδιο.
Δηλαδή το απόσπασμα από το τελικό- τελικό σχέδιο, μετά την κύρωση της Π.Ε. σε κλίμακα 1:1000. αν έχει και Ρυμοτομικές γραμμές (πράσινες)!
Καλησπέρα. Συμφωνώ με τον nbr.... ανέβασες απόσπασμα από την πινακίδα της Πολ. Μελέτης.... θα πρέπει να δούμε ΚΑΙ ένα απόσπασμα από την πινακίδα της Κυρωμένης Πράξης Εφαρμογής με την τελική ρυμοτομία κ τα οικόπεδα!
Σε πρώτη φάση εγώ, που δεν ξέρω καν για ποια περιοχή μιλάμε, βλέπω ότι είναι προφανής η ασυμφωνία μεταξύ του λεκτικού της Έγκρισης της ΠΜ και των πινακίδων που την συνοδεύουν.... μήπως να τσεκάρεις τον αριθμό Απόφασης του Νομάρχη που αναγράφεται στο ΦΕΚ εάν συμπίπτει με τον αριθμό που αναγράφεται στη σφραγίδα που ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχει στην πινακίδα της ΠΜ?? (έχουν δει κ εμένα τα ματάκια μου μπόλικα..... πίστεψέ με.. )
Επίσης.... είμαστε 100% σίγουροι ότι δεν υπάρχει κάποια μεταγενέστερη τροποποίηση / διόρθωση της Πολ. Μελέτης?? είτε στο λεκτικό είτε στις οριζοντιογραφίες??
..... από περιέργεια μπορείς να μας πεις το ΦΕΚ της έγκρισης της Πολ. Μελέτης.... με 2-3 αποσπάσματα και χωρίς κάτι επίσημο / χειροπιαστό μόνο να μαντέψουμε μπορούμε....
-
4 ώρες πριν, ponireas said:
1/50000 ΒΑΣΙΛΙΚΑ (Χαλκιδική)
Καλή δουλειά συνάδελφε...
- 1
-
5 ώρες πριν, toposa said:
Ο κυρωμένος δασικός χάρτης δεν περιέχει πληροφορία με τον χαρακτηρισμός της έκτασης.
Με όλο το σεβασμό συνάδελφε νομίζω σε αυτό κάνεις λάθος..... ο χαρακτηρισμός της έκτασης στον Κυρωμένο Δασικό Χάρτη υπάρχει όταν κλικάρεις / τσιμπήσεις ένα σημείο... (επίσης υπάρχει κ στα properties από τα .shp αρχεία που κατεβάζουμε)...
πέραν αυτού συμφωνώ κ εγώ ότι ο νόμος είναι ξεκάθαρος.... η αναφορά του χαρακτηρισμού δεν απαιτείται... τώρα εάν κάποιος θέλει να τον γράψει αυτό είναι άλλο θέμα και προσωπική επιλογή...
- 1
-
5 ώρες πριν, ΑlexTopo said:
Καλησπέρα σας.
Μόνο εγώ δεν μπορώ να κατέβασω οτιδήποτε απο το E-Poleodomia;;; Ή το έχετε κι εσείς;;
Το έχουμε κ εμείς...
Server Error
500 - Internal server error.
There is a problem with the resource you are looking for, and it cannot be displayed.
-
@abouts Καλησπέρα! Ρίξε μια ματιά στο http://gis.epoleodomia.gov.gr/v11/#/23.3417/40.8166/12
Δεν την γνωρίζω την περιοχή αλλά βλέπω έχει κάποια πραγματάκια...
-
Καλές οι εμπνεύσεις και τα φωτορεαλιστικά αλλά στην ταμπακιέρα..... υπάρχει περίπτωση να πάρει τις απαραίτητες εγκρίσεις και να βγάλει σήμερα οικ/κη άδεια για αυτή την κατασκευή στην Ελλάδα? λέω εγώ τώρα ο αφελής....
-
Καλησπέρα! Αρχεία tiff ή pdf δε γνωρίζω εάν υπάρχουν κάπου επίσημα αλλά μπορείς να μπεις στο https://maps.gov.gr/gis/map/ και να δεις τις περιοχές εκεί.... παραθέτω screenshot...
Edit: Επίσης δες κ εδώ: https://www.ktimatologio.gr/el/e-services/pistopoiitika-natura
- 1
-
On 14/5/2023 at 12:30 ΠΜ, lou said:
Καλησπέρα! Απαντάω στον εαυτό μου μετά από επικοινωνία που είχα με τα κεντρικά του ΑΔΜΗΕ σε περίπτωση που κάποιος έχει απορία μελλοντικά... (εξυπηρετική κ κατατοπιστική η κυρία που μίλησα).... Συντεταγμένες των πυλώνων υπάρχουν αλλά είναι προσεγγιστικές από το εσωτερικό σύστημα gis που έχουν.... οπότε με προέτρεψε εάν θέλω ακρίβεια στην θέση του άξονα διέλευσης καλύτερα να πάω να μετρήσω τους πυλώνες έξω στο πεδίο... επίσης τους έστειλα ηλεκτρονικό αίτημα με email (με ένα ζεύγος Χ/Υ της περιοχής που με ενδιαφέρει) για να με ενημερώσουν τι ισχύει στην περιοχή (ΦΕΚ απαλλοτρίωσης / σύστασης δουλείας κλπ). Εν αναμονή της απάντησής τους λοιπόν...
- 2
-
Καλησπέρα συνάδελφοι! Ίσως χαζή ερώτηση τεχνικής φύσεως αλλά επειδή δεν μου έχει ξανατύχει.....
Τον άξονα των Γραμμών Μεταφοράς (κ κατ επέκταση τον ορισμό της δουλείας εναερίου διελεύσεως / πλάτος διαδρόμου 40-50μ) πως τον ορίζετε? Σας δίνει ο ΑΔΜΗΕ επίσημες συντ/νες της όδευσης για το κομμάτι που σας ενδιαφέρει ή με ευθύνη δίκη σας αποτυπώνετε τις βάσεις έδρασης των 2 μεταλλικών πυλώνων που σας αφορούν και ορίζετε τον άξονα γραφικά? Παραθέτω σκαρίφημα κ ευχαριστώ προκαταβολικά!
-
-
-
8 ώρες πριν, sdtopo said:
Αυτό γίνεται όταν π.χ. σε μία polyline συμπίπτουν το πρώτο με το τελευταίο σημείο και επιλέγεται επιπρόσθετα η polyline αυτή να είναι και "Closed".
Σε ευχαριστώ πολύ για το input συνάδελφε!
Αυτό ακριβώς συμβαίνει στην κίτρινη polyline! Υπήρχε γραμμή μηδενικού μήκους στο κλείσιμο.... δυστυχώς όμως το πρόβλημα παραμένει έστω κ εάν την κάνω explode και σβήσω τον προβληματικό / μηδενικό κόμβο....😕
Να αναφέρω, αν παίζει κάποιο ρόλο, ότι η κίτρινη polyline είναι περίγραμμα δασικής έκταση κ προέρχεται από μετατροπή αρχείου .shp από την σελίδα των δασικών χαρτών....
-
@zazeng Σ' ευχαριστώ πολύ! Θα το κοιτάξω ... πολύ χρήσιμα!
- 1
-
35 λεπτά πριν, JohnnyHoliday said:
Τρέχετε συχνά regen (ή εναλλακτικά regenall);
φυσικά... όποτε χρειάζεται... εάν βλέπω ότι τα linetypes και τα τόξα/κύκλοι δεν φαίνονται σωστά ή έχω κολληματάκια με το zoom... επίσης πολύ συχνά κάνω purge... δεν μπορώ την σαβούρα μέσα στα αρχεία καθόλου..
- 1
-
Καλησπέρα! Κάνοντας ξανά κάποιες δοκιμές κατάφερα να αναπαράξω το bug.... το πρόβλημα έρχεται όταν εκτελώ την διαδικασία (με την εντολή boundary) όταν είμαι σε μακρινό zoom.... εάν κάνω κοντινό zoom κ στην οθόνη μου φαίνεται μόνο η περιοχή που θέλω να ''κλείσω'' τότε η εντολή λειτουργεί κανονικά χωρίς να αφήνει το τριγωνάκι έξω.... ανεβάζω το dwg όποιος έχει περιέργεια να ρίξει μια ματιά...( το πρόβλημα εμφανίζεται στην νότια γωνία με το κόκκινο βέλος).... ευχαριστώ!WTF POLYLINE.dwg
Κατάτμηση κληροτεμαχίου σε εκτός σχεδίου περιοχή
in Αρτιότητα - Οικοδομησιμότητα
Δημοσιεύτηκε
Επανέρχομαι γιατί τυχαίνει να έχω κάποια στοιχεία/χάρτες από Πιερία παρόλο που δεν έχω καμία σχέση με την περιοχή.... (κ επειδή είναι κ Κυριακή κ έχω λίγο χρόνο για σκότωμα🤣) .... ο δρόμος όντως έχει αυτό μεγάλο πλάτος... το πόσο ακριβώς θα το κρίνεις εσύ.... οπωσδήποτε θα πρέπει να βρεις εάν αυτός ο δρόμος έχει κάποιο χαρακτηρισμό..... πχ δημοτική ή επαρχιακή.... από το '88 μπορεί να έχουν γίνει πολλά...
το κτηματολόγιο πάντως δείχνει αυτό που σου έγραψα παραπάνω....
Σε κάθε περίπτωση σου συνιστώ, όπως σου είπαν και οι συν/φοι παραπάνω επειδή τα εκτός σχεδίου θέλουν πολύ προσοχή τον τελευταίο καιρό, να ρωτήσεις/συμβουλευτείς/συνεργαστείς με κάποιον έμπειρο συνάδελφο που να γνωρίζει ΚΑΛΑ το καθεστώς που ισχύει στην περιοχή... αυτά από εμένα...