Jump to content

miron

Members
  • Content Count

    21
  • Joined

  • Last visited

Community Reputation

0 Ουδέτερη

2 Followers

About miron

  • Rank
    Νέο Μέλος

Profile Information

  • Φύλο
    Άντρας
  • Τοποθεσία
    Ηράκλειο Κρήτης
  • Επάγγελμα
    Μηχανικός
  • Ειδικότητα
    Διπλ. Αρχιτέκτων Μηχανικός

Recent Profile Visitors

905 profile views
  1. Συνάδερφοι καλησπέρα. Σε οικισμό <2000 μπορώ να κάνω στεγή μονοριχτη έως 2μ βάση Νοκ η ακολουθώ το φεκ 289/ 4-11-2011?
  2. Συνάδερφοι καλησπέρα. Σε οικισμό <2000 μπορώ να κάνω στεγή μονοριχτη έως 2μ βάση Νοκ η ακολουθώ το φεκ 289/ 4-11-2011?
  3. Τελικά τι ισχύει ? όταν σε ένα νόμιμο κατάστημα θέλεις να κάνεις αλλαγή χρίσης σε 2 κατοικίες. Ηλεκτρονική Ενημέρωση Φακέλου Άδειας? Άδεια ΕΕΜΚ? (Το χθεσινό ΦΕΚ Επιτρέπει το διαχωρισμό οριζόντιων ιδιοκτησιών)
  4. (το ερώτημα μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos33) Καλησπέρα. Τελικά για περίφραξη με πασσάλους και πλέγμα σε εκτός σχεδίου περιοχή άρτιο και οικοδομήσιμο βγάζουμε ΕΕΔΜΚ; Ποια η διαφορά λέγοντας, "περίφραξη από ελαφρύ υλικό" με "περίφραξη από πρόχειρη κατασκευή"; Ευχαριστώ
  5. Καλημέρα σε όλους σας και ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας. Ξεμπέρδεψα κάποια πράγματα με τις συζητήσεις μας. Τελικά η Απόφαση Νομάρχη στους ειδικούς Όρους και συγκεκριμένα στην καρτέλα ειδικών όρων δόμησης Αδιάφορων Οικισμών που παραπέμπει αναφέρει στην στεγή: a)Τρόπος κάλυψης : Στεγή οριζόντια ή κεκλιμένη Υλικό επικάλυψης: ΒΕΤΟΝ ARME , Κεραμίδι , Πλάκες .. κτλ Επομένως επιβάλει στεγή με την ευρεία έννοια οριζόντια (πλάκα δηλαδή ) ή κεκλιμένη .
  6. Τώρα είδα το post σου Pavlos33 και συμφωνώ. Εμείς στην Κρήτη δεν έχουμε πολλούς που να ορίζουν υποχρεωτικά στέγη.
  7. ΚΑΝΑ. Δεν το βρίσκω κάπου να είναι υποχρεωτική η στέγη για οικισμούς <2000. Μπορείς σε παρακαλώ να μου δώσεις βάσει νόμων που το αναφέρει; Διαβάζω μόνο για επιβολή στέγης με ειδικούς όρους δόμησης που επιβάλλονται απο το Νομάρχη Αρθρο 5 παραγ 4γ ΕπίσηΣ στο άρθρο 7 παρ 9 μιλάει σε περίπτωςη που επιβάλλεται... Ευχαριστώ Pavlo33 εννοώ δεν αναφέρει η απόφαση του Νομάρχη κάτι συγκεκριμένο για στέγη.
  8. Το ελεύθερο ύψος στο ισόγειο είναι 2,95μ και πάχος πλάκας 0,35 (0,25 πλάκα+010 τσιμεντοκονια πλακάκια). Μάλλον δεν έχει καλή ανάλυση η τομή. Η 0,40 είναι 0,48 ( 0,35 η προηγούμενη πλακά και ένα σκαλοπάτι 0,13 εσωτερικά του Α ορόφου για να μειώσω την σκάλα σε σκαλοπάτια. Αν παρατηρήσεις δεξιά το ύψος έχει μειωθεί του Α από 2,95 σε 2,82. Pavlos33 στην απόφαση νομάρχη δεν αναφέρει τίποτα για στέγες.(άρα κανένα περιορισμό). Επομένως θεωρώ ότι πάμε για το ύψος της στέγης βάση ΝΟΚ. Το 1,50 μ το μέγιστο σε κάθε περίπτωση που θυμάσαι ότι βασιζόταν?
  9. Σας ευχαριστώ και τους 2 σας για την αμεσότητα των απαντήσεων. Γνωρίζω τους ειδικούς ορούς δόμησης στους οικισμούς βάσει του ΦΕΚ 181Δ/85 και 289/ααπ/2011. Το ύψος κτιρίου μου μελετήθηκε αναφορικά με το φυσικό έδαφος. Στην δίκη μου περίπτωση το οικόπεδο είναι σχεδόν flat (άρα ύψος max 7,50 μ επιτρέπετε) . Το οικόπεδο εμβαδόν 228,63 m2 κτίζει max 240+40 πατάρι ξηράς δόμησης. Σας παραθέτω μια σχηματική τομή. Ερώτηση που μπορώ να δω αν επιβάλλεται στεγή?Αν δεν επιβάλλεται στεγή τι ύψος επιτρέπεται; Στο ΝΟΚ αναφέρει και αυτό με το διαμορφωμένο έδαφος που με μπερδεύει. "Όταν τ
  10. Καλησπέρα. Pavlo33 έχω μια ερώτηση στο παραπάνω ποστ σου. Ο ΝΟΚ στο άρθρο 2 παρ 91 που αναφέρει ύψος στέγης στην διευκρίνηση μιλάει για έως και 2,00 μ (άλλα και για μεγαλύτερο υπό προϋποθέσεις) πάνω από το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος. Αυτό δεν ισχύει στους οικισμούς κάτω τον 2000 κατ. ? Έχω σχεδίαση μονόριχτη στεγή με κτίριο χαμηλότερου ύψους από 7,5μ για να δημιουργήσω σοφίτα θέλοντας να εκμεταλλευτώ το 7,5 + 2,00=9,50μ από το φυσικό έδαφος. Επίσης στην ίδια διευκρίνηση αναφέρει ότι "Όταν το κτίριο κατασκευάζεται με μονόριχτη στέγη, ως ύψος κτιρίου θεωρείτα
  11. Καλήμερα . Τι ισχύει σήμερα για τις εργασίες σε ρυμοτομούμενα κτίρια? Αφορά μόνο το τμήμα που ρυμοτομείται η επηρεάζει ολόκληρο το κτίριο? Επιτρέπεται η αντικατάσταση στέγης ? Έχω ένα κτίσμα 30 τμ. και ρυμοτομείται μια γωνιά 2 τμ. εντός τοίχων Ηράκλειου Κρήτης. Μου ζήτησαν απόφαση δημοτικοί συμβουλίου για τις εργασίες που θα κάνω. Ευχαριστώ εκ των πρότερων
  12. Καλησπέρα. Στην επιλογή κατηγορίας 4 η 5 θα υπολογίσω το εμβαδόν του κτίσματος που έχει υπαχθεί στην Β φάση του Ν1337/83? Το εμβαδόν αυτό θα το δηλώσω σαν Κατ 2 για να πάρουμε την οριστική εξαίρεσή από κατεδάφιση. Ευχαριστώ
  13. Καλησπέρα. Τελικά τι ισχύει σήμερα με την ηλεκτρονική έκδοση των άδειων όσο άφορα την ταυτόχρονη εκδοσή άδειας κατεδάφισης και ανέγερσης ? Μπορώ να βγάλω την άδεια κατεδάφισης (ισχύει ένα χρόνο) και χωρίς να το κατεδαφίσω να βγάλω και την άδεια ανέγερσης. Λογικά ηλεκτρονικά θα πρεπε να είναι δυο διαφορετικές αιτήσεις. Μπορούν οι δυο άδειες να τρέξουν ταυτόχρονα στην πολεοδομία? Νομοθετικά τι ισχύει?Ευχαριστώ
  14. Καλησπέρα μήπως γνωρίζει κανείς γιατι δεν μου εμφανίζει το χάρτη στο γεωγραφικό εντοπισμό (λευκό φόντο). θέλω να εκδόσω μια βεβαίωση για μεταβίβαση . Τι να κάνω ..Επίσης δεν με αφήνει να βάλω τις συντεταγμένες. ευχαριστω
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.