Jump to content

polimixanos

Members
  • Content Count

    157
  • Joined

  • Last visited

Community Reputation

4 Ουδέτερη

About polimixanos

  • Rank
    Παλιό Μέλος

Profile Information

  • Φύλο
    Δεν απαντώ
  • Επάγγελμα
    Μηχανικός
  • Ειδικότητα
    Διπλ. Πολιτικός Μηχανικός

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

  1. polimixanos

    GPS Promark 500

    Time Left: 26 days and 20 hours

    • FOR SALE
    • USED

    GPS L1/L2 ASHTECH PROMARK 500 με χειριστήριο ASHTECH MOBILEMAPPER 100. Τιμή 2.000+ΦΠΑ. Τηλ. 6974359680

    2,000.00 EUR

  2. Συνάδελφοι καλησπέρα, στην περιοχή της Σαρωνίδας, εντός σχεδίου, απαιτείται έγκριση απο ΕΠΑΕ για έκδοση άδειας μικρής κλίμακας (περίφραξη με πρόχειρη κατασκευή οικοπέδου)?
  3. Σε γήπεδο κατά παρέκκλιση άρτιο σύμφωνα με την υποπερίπτωση δδ. της περίπτωσης β. της παρ.2 του άρθρου 1 του 270Δ/1985 (Ε>4000μ2, χωρίς πρόσωπο, προ τις 17-10-1978), προβλέπεται κάποια παρέκκλιση στις πλάγιες αποστάσεις για χρήση κατάστημα ? (χώρος εστίασης)
  4. Οπότε μπορώ να φτιάξω δύο ανεξάρτητα κτίρια με δύο διαμερίσματα το καθένα. Σ' ευχαριστώ Παύλο.
  5. Δημήτρη καλησπέρα, ο περιορισμός αναφέρει μέγιστη δόμηση 200 μ2 και μέγιστος αριθμός κατοικιών εντός γηπέδου 2. (περιορισμοί από το ισχύον ΓΠΣ) Στον κτιριοδομικό κανονισμό αναφέρεται ότι στην κατοικία ανήκουν: α) μονοκατοικία, β) διπλοκατοικία και γ) κτίρια τριών ή περισσότερων διαμερισμάτων. Άρα καταλαβαίνω ότι μπορώ να φτιάξω π.χ. δύο κτίρια διπλοκατοικιών, δηλ. δύο κατοικίες των δύο διαμερισμάτων με μέγιστη δόμηση 200.
  6. Συνάδελφοι καλησπέρα, σε αγροτεμάχιο όπου στους όρους δόμησης ορίζεται: "Μέγιστος αριθμός κατοικιών εντός του γηπέδου δύο", μπορούν να κατασκευαστούν δύο κατοικίες με δύο διαμερίσματα η καθεμία?
  7. Δεν έχω υπόλοιπο δόμησης, γι' αυτό κάνω σοφίτα. Το σχήμα που παραθέτω επιτρέπεται? Δηλαδή σοφίτα κατ' επέκταση ορόφου? Δεν έχω βρει κάτι που να το απαγορεύει.
  8. Συνάδελφοι καλησπέρα, ένα κτίριο ισόγειο με σοφίτα θεωρείται μονώροφο και άρα το επιτρεπόμενο ύψος εκτός σχεδίου είναι 4,00+1,20 ή επειδή έχει δύο στάθμες (ισόγειο & σοφίτα) το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος είναι 7,50+1,20? Σε περίπτωση που θεωρείται μονώροφο έχω σκεφτεί να κατασκευάσω στην στάθμη +1 όροφο και σοφίτα σε συνέχεια όπως στο σχήμα που επισυνάπτω. Απ' όσο το έψαξα δεν απαγορεύεται απο κάποια διάταξη. Αν το έχει αντιμετωπίσει κάποιος ας βοηθήσει. SOFITA.pdf
  9. Συνάδελφοι καλησπέρα, Τα Ενοικιαζόμενα Επιπλωμένα Διαμερίσματα ανεγείρονται με όρους δόμησης κατοικίας, σύμφωνα με τις επιτρεπόμενες χρήσεις... Σε γήπεδο εκτός σχεδίου με επιτρεπόμενες χρήσεις κατοικία και ΚΥΡΙΑ ξενοδοχειακά καταλύματα επιτρέπεται η κατασκευή Ενοικιαζόμενων Επιπλωμένων Διαμερισμάτων?
  10. Συνάδελφοι καλησπέρα, διαβάζοντας την εγκ. 25/87 συμπεραίνω ότι με τον όρο "διάνοιξη οδού" εννοείται ότι το προβλεπόμενο τμήμα της οδού έχει τεθεί σε κοινή χρήση και δεν καταλαμβάνεται απο ιδιοκτησίες, δηλαδή οτι έχει μεταγραφεί η πράξη εφαρμογής ή ότι έχει συντελεστεί η απαλλοτρίωση των ρυμοτομούμενων ιδιοκτησιών ή ότι έχουν παραχωρηθεί τα ρυμοτομούμενα τμήματα σε κοινή χρήση συμβολαιογραφικά. Δηλαδή είναι άλλο πράγμα η διάνοιξη της οδού και άλλο η οριστική διαμόρφωση της (διάνοιξη στην πράξη και διαμορφώση του πρανούς για παράδειγμα σε δρόμο). Είναι σωστός ο συλλογισμός μου? Έχει ασχοληθεί κάποιος?
  11. Συνάδελφοι καλησπέρα, σε υπάρχουσα διώροφη με υπόγειο οικοδομή κάνω προσθήκη κατ' επέκταση: Προσθήκη 32,50 μ2 στο υπόγειο, χώρος βοηθητικής χρήσης, προσθήκη Η/Χ 32,50 μ2 στο υπάρχον κατάστημα του ισογείου ορόφου και προσθήκη 32,50 μ2 στην κατοικία του ά ορόφου. Απαιτείται ΜΕΑ? Απαιτούνται μελέτες ρευμάτων και θέρμανσης?
  12. Συδάδελφοι καλησπέρα, σε περίπτωση ριζικής ανακίνισης το 1ο ΠΕΑ θα εκδοθεί ως "Παλιό" και στο σενάριο θα προσθέσουμε ΔU=+0.20 στους συντελεστές του κελύφους, ενώ το 2ο ΠΕΑ θα εκδοθεί ως "ριζικά ανακαινιζόμενο" με αναλυτικό υπολογισμό των θερμογεφυρών?
  13. Όταν λέει "η αμοιβή καθορίζεται σε 62 € επαυξημένη κατά 1,86 €/τ.μ. ωφέλιμης επιφανείας της ιδιοκτησίας" τι εννοεί; π.χ. για 100μ2, η αμοιβή είναι: α) 100x1,86=186€ ή β) 62+(100x1,86)=248€ ?
  14. Συνάδελφοι καλησπέρα, σε περίπτωση που εντός οικισμού εφάπτομαι με μικρό υδατόρεμα (λεκάνη μικρότερη των 0,5km2 - άρθρο 1 παρ. 2 Ν.4258), για το οποίο δεν απαιτείται οριοθέτηση (άρθρο 4 παρ.2 Ν.4258), απλά η "οικοδομική γραμμή" θα απέχει 10μ από το φρύδι του πρανούς του ρέματος, χωρίς περαιτέρω διερεύνηση???
  15. Έτσι είναι δυστυχώς! Απο την εποχή... που τα αγροτεμάχια βαφτίζονταν οικόπεδα... τα μη άρτια αγροτεμάχια ξεχείλωναν και γίνονταν άρτια... οι οικοδομές γεννούσαν επιπλέον ορόφους (υπόγεια & όροφο εντός στέγης)... και οι μηχανικοί παίρνανε τουλάχιστον το 100% της νόμιμης αμοιβής, φτάσαμε στην εποχή... των ανελέητων παζαριών στις αμοιβές... των ατελείωτων δικαιολογητικών - μελετών για μια άδεια... και να λογοδοτούμε στον ελεγκτή δόμησης για 2-3 cm!!!
×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.