Jump to content

Charlie

Core Members
  • Content Count

    1,064
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    3

Charlie last won the day on October 29 2019

Charlie had the most liked content!

Community Reputation

149 Καλή

6 Followers

About Charlie

  • Rank
    Διακεκριμένο Μέλος

Profile Information

  • Φύλο
    Δεν απαντώ
  • Επάγγελμα
    Μηχανικός
  • Ειδικότητα
    Διπλ. Πολιτικός Μηχανικός

Recent Profile Visitors

2,976 profile views
  1. Συνάδελφοι, απ ότι καταλαβαίνω για ΕΕΔΜΚ για τοποθέτηση εξωτερικής θερμομόνωσης δεν είναι απαραίτητο να ανέβουν όψεις, εκτός αν πρόκειται για έργο σε παραδοσιακό οικισμό, αρχαιολογικό χώρο, περιοχή φυσικού κάλλους κτλ. Σωστά; Αν ναι να υποθέσω ότι στο αρχείο που ζητάει για όψεις ανεβαίνει μια τεχνική έκθεση μηχανικού που αναφέρει για ποιους λόγους εξαιρείται; Ισχύει το ίδιο και για την περίπτωση που η εξωτερική θερμομόνωση αφορά στο εξοικονομώ;
  2. Τελικά έχει δοθεί ή όχι παράταση για υπαγωγή στον 4495?
  3. Με την αλλαγή με το "Αριθμ. ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/43266/1174 – 13.5.2020" έφυγε η Υ.Δ. ότι πρέπει να είναι άρτιο και οικοδομήσιμο. Παλιό άρθρο: Βεβαίωση Τεχνική Έκθεση Μηχανικού. Στην βεβαίωση τεχνική έκθεση : δηλώνεται ότι το κτίσμα, το γήπεδο, το οικόπεδο ή η διηρημένη ιδιοκτησία βρίσκεται σε εκτός ή εντός σχεδίου περιοχή, ότι είναι άρτιο και οικοδομήσιμο κατά κανόνα ή κατά παρέκκλιση, ότι δεν εμπίπτει στις απαγορευτικές περιπτώσεις της παρ.1 του παρόντος άρθρου και ότι οι εργασίες που πρόκειται να εκτελεστούν πληρούν τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις και κανονισμούς και ότι το κτίριο εμπίπτει στις περιπτώσεις της παρ.2 με ειδική αναφορά στα κατά περίπτωση νομιμοποιητικά στοιχεία. Ειδικότερα, αναγράφεται ο αριθμός της οικοδομικής άδειας ή άδειας δόμησης ή άλλης άδειας, ή/και ο ηλεκτρονικός αριθμός οριστικής δήλωσης υπαγωγής αυθαιρέτου ή της δήλωσης εξαίρεσης από την κατεδάφιση ή στοιχεία οριστικής εξαίρεσης από την κατεδάφιση δυνάμει άλλου νόμου, περιγράφεται το οικόπεδο ή το γήπεδο, το κτίσματα καθώς και αναλυτικά οι εργασίες που θα εκτελεστούν σε αυτά. Νέο άρθρο: Βεβαίωση-Τεχνική Έκθεση Μηχανικού και Προϋπολογισμός Έργου αα) Στην βεβαίωσητεχνική έκθεση : - δηλώνεται ότι το κτίσμα, το γήπεδο, το οικόπεδο ή η διηρημένη ιδιοκτησία βρίσκεται σε εκτός ή εντός σχεδίου περιοχή ή σε οικισμό, ότι δεν εμπίπτει στις απαγορευτικές περιπτώσεις του άρθρου 1 του παρόντος, με την επιφύλαξη εξαίρεσης αυτού από άλλες διατάξεις, ότι οι εργασίες που πρόκειται να εκτελεστούν πληρούν τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις και κανονισμούς και ότι το κτίριο εμπίπτει στις περιπτώσεις του άρθρου 2 της παρούσας με ειδική αναφορά στα κατά περίπτωση νομιμοποιητικά στοιχεία. Ειδικότερα, αναγράφεται ο αριθμός της οικοδομικής άδειας ή άδειας δόμησης ή άλλης άδειας, ή/και ο ηλεκτρονικός αριθμός οριστικής δήλωσης υπαγωγής αυθαιρέτου ή της δήλωσης εξαίρεσης από την κατεδάφιση ή στοιχεία οριστικής εξαίρεσης από την κατεδάφιση δυνάμει άλλου νόμου, - περιγράφεται το οικόπεδο ή το γήπεδο, το κτίσματα καθώς και αναλυτικά οι εργασίες που θα εκτελεστούν σε αυτά. Την Τεχνική Έκθεση συνοδεύουν σχέδια, εφόσον απαιτούνται, για να τεκμηριωθεί επαρκώς. ββ) Προϋπολογισμός εργασιών μόνο για τις περιπτώσεις όπου απαιτείται έλεγχος υπέρβασης ή μη του οριζομένου ποσού των είκοσι πέντε χιλιάδων ευρώ (25.000), σύμφωνα με την παρ.2 του άρθρου 29 του ν.4495/2017, υπολογιζόμενος σύμφωνα με το Παράρτημα Β του ν.4495/2017. Οπότε σύμφωνα με τα παραπάνω εκτιμώ ότι δεν τίθεται πλέον θέμα αρτιότητας και οικοδομησιμότητας.
  4. Ερώτηση για το ακριβώς "ανάποδο" θέμα. Έστω ότι εγώ σαν μηχανικός βρίσκω μέσω της πλατφόρμας upwork κάποιον να μου ετοιμάσει σχέδια στο archicad βάσει αποτυπώσεών μου. Τον πληρώνω και είμαστε και οι δύο ευχαριστημένοι. Τι γίνεται με το κομμάτι της φορολογίας? Αυτό το "έξοδο" από την μεριά μου μπορώ να το βάλω στα λογιστικά έξοδα και αν ναι με τι τιμολόγια? Πλατφόρμες τύπου upwork σε συνδέουν απλά με τον freelancer ή τελικά παίρνεις απόδειξη πληρωμής από την πλατφόρμα? Πληρώνεις στην πλατφόρμα ή κατευθείαν στον freelancer. Αν το ποσό είναι σωρευτικα μεγάλο τότε αξίζει τον κόπο να το περάσεις στα έξοδα. Αλλά και στην περίπτωση που είναι μικρό το ποσό μήπως έτσι κι αλλιώς πρέπει να το δηλώσω κάπου? Αν ο freelancer δεν είναι νόμιμος φορολογικά στη χώρα του υπάρχει περίπτωση να έχω συνέπειες και εγώ? Το γεγονός ότι θα έχω "συναλλαγή" με το εξωτερικό σημαίνει επιπλέον δηλώσεις και χαρτούρα κτλ κτλ?
  5. Ευχαριστώ Βασίλη, εκτός από τη διαδικασία με τον ΕΟΤ, γλιτώνει κάποιος και την όλη κατάσταση με ΚΑΔ στην εφορεία κτλ. Θεωρώ ότι καλό είναι να γίνει με τις προδιαγραφές του ΕΟΤ ακόμη και αν δεν πάρει έγκριση από εκεί, ώστε σε περίπτωση που το θελήσει στο μέλλον να μπορεί να την πάρει, ή ακόμη και αν γίνει πιο αυστηρό το πλαίσιο ενοικίασης μέσω πλατφόρμας τύπου airbnb. Από τη μια έχεις το κύρος του ΕΟΤ και "κλειδιά" που αποδεικνύουν ένα στάνταρ ποιότητας, από την άλλη μια πιο εύκολη κατάσταση αδειοδότησης και λειτουργίας και όπως είπες βασίζεσαι στα σχόλια των πελατών για να αποδείξεις την ποιότητά σου.
  6. Συνάδελφοι για ενοικιαζόμενα δωμάτια ή επιπλωμένα διαμερίσματα, απ' ότι καταλαβάινω πάμε με όρους δόμησης κατοικίας αλλά πρέπει να πάμε σε ΕΟΤ για κλειδιά. Υπάρχει τρόπος να γίνει αυτή η λειτουργία χωρίς ΕΟΤ? Δηλαδή να κατασκευάσει κάποιος δωμάτια και να τα νοικιάζει μέσω πλατφόρμας π.χ. airbnb?
  7. Λογικά θα μπούνε ικριώματα προκειμένου να μπορέσει να κατασκευαστεί κάγκελο στην άκρη της στέγης. Δηλαδή θα λειτουργήσουνε σαν αντιστήριξη για το κάγκελο που θα κατασκευάσει ο εργάτης. Το ερώτημα είναι αν θα πάω με το άρθρο 30 ή με ΕΕΔΜΚ. Πάντως στα ικριώματα δεν θα βρεθεί άνθρωπος για να κάνει εργασία, μόνο στο στήσιμο-ξεστήσιμο. Αν προχωρήσει η δουλειά
  8. Από πού προκύπτει όμως αν απαιτείται ή όχι? Επειδή απ' ότι κατάλαβα το ΣΑΥ ΦΑΥ το ζητάει σε όλες τις ΕΕΔΜΚ και αν δεν έχει εφαρμογή πρέπει να το τεκμηριώσεις. Είναι στην κρίση του μηχανικού ή αναφέρεται ρητά κάπου?
  9. Συμφωνώ μαζί σου, όμως έχω πληροφόρηση ότι απαιτείται Υ.Δ. ότι θα προχωρήσει ο μηχανικός σε ενημέρωση της αδείας, ηλεκρονικά. Αργά ή γρήγορα θα μάθουμε. Αν έχει τύχει σε κάποιον συνάδελφο ας μας πει, και φυσικά να μας πει τι ακριβώς κάνουμε στην ενημέρωση της αδείας
  10. Συνάδελφοι στο άρθρο 5 παρ. 3 αναφέρει "Οι εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας συσχετίζονται με τον φάκελο της οικοδομικής άδειας στην οποία αναφέρονται, εφόσον υπάρχει και αντίστοιχα ενημερώνονται οι τροποποιούμενες μελέτες αυτής". Θεωρώ ότι πρέπει να δωθεί ιδιαίτερη προσοχή, ειδικά στο στάδιο προσφορών προς τους πελάτες μας γιατί εκτός από την ΕΕΔΜΚ πρέπει να γίνει και ενημέρωση της αδείας. 1. Από συνάδελφο έμαθα ότι έχει προστεθεί αρχείο που ζητάει Υ.Δ. του μηχανικού ότι θα προβεί άμεσα σε ενημέρωση της αδείας. Προσοχή, μην ανέβει το αρχείο αν δεν έχει εξασφαλιστεί συναίνεση κτλ κτλ. Τι εννοεί με το "άμεσα"? Μήπως αναφέρει συγκεκριμένο χρονικό διάστημα και δεν το πληροφορήθηκα σωστά? 2. Για την ενημέωση της αδείας τι ποσοστό των συνιδιοκτητών πρέπει να συμφωνήσει? Ταυτίζεται με το ποσοστό που έτσι κι αλλιώς θα προκύψει συναίνεση για την ΕΕΔΜΚ? 3. Σε περίπτωση που ο νόμος απαγορεύει την ενημέρωση τι γίνεται? Βγαίνει άδεια? Όπως έγραψε η aretiemp η ενημέρωση φακέλου δεν μπορεί να γίνει αν οι τροποποιήσεις μελετών απαιτούν εγκρίσεις από άλλους φορείς π.χ. πυροσβεστική. Ή αν έχω μεταβολή στο Δ.Κ. παράδειγμα τοποθέτησης θερμομόνωσης μικρού πάχους που μετράει στο Σ.Δ. 4. Ισχύει ότι θα πρέπει να σκανάρουμε όλες τις μελέτες της άδειας και να τις ανεβάσουμε? (δωρεάν ψηφοποίηση...) 5. Τι συμβαίνει σε περίπτωση που έχει χαθεί ο φάκελος ή κάποιες μελέτες από την πολεοδομία? Ανασύσταση και ενημέρωση? Σκέτη ανασύσταση με τα νέα δεδομένα? Κάτι άλλο? 6. Η ενημέρωση ίσχυε και ήταν απαραίτητη και προηγουμένως? Δηλαδή αν έχω εκδώσει πριν 1 χρόνο ΕΕΔΜΚ για εξωτερική θερμομόνωση και έχω ανεβάσει εκεί όψεις και ότι άλλο μου ζητάει θα έπρεπε να κάνω έτσι κι αλλιώς ενημέρωση? Δεν αποτελεί η ΕΕΔΜΚ συνέχεια της άδειας, και αν ναι γιατί τώρα μπαίνουμε στη διαδικασία να την ενημερώνουμε?
  11. Συνάδελφοι απ' ότι καταλαβαίνω η αντικατάσταση κεραμιδιών χωρίς χρήση ικριωμάτων γίνεται χωρίς Ε.Ε.Δ.Μ.Κ. Τα ερωτήματα που προκύπτουν είναι τα εξής: 1. Αν το κτήριο έχει αυθαιρεσίες μπορούν να γίνουν έστω και τέτοιες εργασίες? Η ερώτησή μου όχι μόνο για αντικατάσταση κεραμιδιών αλλά για όλες τις εργασίες του άρθρου 30. 2. Ο ιδιοκτήτης είναι υποχρεωμένος να δηλώσει το έργο στο ΙΚΑ, αυτό γίνεται επιπλέον των άλλων δικαιολογητικών και με μια τεχνική έκθεση κάποιου μηχανικού. Τι συμβαίνει στις περιπτώσεις που η στέγη είναι σε ψηλό όροφο και υπάρχει θέμα επικινδυνότητας? Ποιος είναι υπεύθυνος για την ασφάλεια και ποιος αποφάσίζει αν χεειάζεται ή όχι ικριώματα? Παράδειγμα π.χ. η επισκευή στέγης σε 5όροφη οικοδομή όπου πρέπει να αλλάξουν κεραμίδια. Με το άρθρο 30 δεν απαιτείται άδεια αν δεν χρησιμοποιηθούν ικριώματα. Ποιος αποφασίζει πότε πρέπει να χρησιμοποιηθούν ικριώματα και πότε όχι? Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας
  12. Στη σύσταση οι αποθήκες του υπογείου έχουν τα ύψη της άδειας, δηλαδή περίπου 3μ. Στα σχέδια απλά δεν υπάρχει αυτός ο χώρος - όγκος. Δηλαδή έχει γίνει Υ.Υ. του υπογείου κατά 1μ αλλά δεν είναι ότι έχουν πρόσβαση οι ιδιοκτήτες των αποθηκών εκεί. Είτε το βάζω σαν παράβαση στον ιδιοκτήτη μου και το κουβαλάει μια ζωή ο χώρος αυτός, είτε θεωρώ ότι η αποθήκη είναι σύμφωνα με την άδεια και αυτός ο χώρος- όγκος είναι Κ.Χ. και δεν ασχολούμαι σε τυχόν βεβαίωση.
  13. Συνάδελφοι έχω μια ιδιαίτερη περίπτωση και θα ήθελα τη γνώμη σας. Πελάτης μου έχει διαμέρισμα σε οικοδομή και μια αποθήκη στο υπόγειο η οποία είναι ανεξάρτητη ιδιοκτησία, δηλαδή με ποσοστά στο οικόπεδο. Το πρόβλημα είναι ότι ενώ στην άδεια το υπόγειο είναι περίπου 3μ, στην πραγματικότητα είναι 4+μ. Έχει κατασκευαστεί σε όλη την οικοδομή κάτι σαν πατάρι, στο οποίο δεν έχει κάθε αποθήκη πρόσβαση, παρά μόνο υπάρχει μια πρόσβαση όπου μπορεί σκυφτός να πάει κάποιος αν π.χ. χρειαστεί να επιθεωρήσει σωληνώσεις κτλ. Το ερώτημα: Αυτή η Υ.Υ. ανήκει στην αποθήκη; πρέπει να τακτοποιηθεί? Νοείται ως Κ.Χ; Πώς να το αντιμετωπίσω? Όταν κάποιος είναι μέσα στην αποθήκη και κοιτάξει προς τα επάνω βλέπει το ξύλινο πατάρι στο οποίο δεν έχει πρόσβαση μέχω της αποθήκης του, ούτε ακριβώς απ' έξω από την αποθήκη του. Η πρόσβαση γίνεται από ένα πορτάκι, σε όλο το πατάρι της πολυκατοικίας (300τμ). Εννοείται ότι τα χωρίσματα των αποθηκών δεν συνεχίζουν μέσα στο πατάρι, δηλαδή υπάρχει ένας ενιαίος χώρος στο πατάρι.
  14. (μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33) Συνάδελφοι καλησπέρα, δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί μιας και είναι πάρα πολλές οι σελίδες. Πελάτης μου θέλει να αγοράσει κτήριο αποθήκης το οποίο έχει ελαφρώς διαφορετικές διαστάσεις που υπάγονται στην κατηγορία 3 ΑΛΛΑ ενώ η μελέτη προέβλεπε υποστυλώματα σκυροδέματος κατασκευάστηκαν μεταλλικά. Οι υπόλοιπες αυθαιρεσίες δεν είναι σοβαρές (αλλαγή όψεων, διαμόρφωση εδάφους στο οικόπεδο κτλ). Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι αν τακτοποιήσω τα πάντα και δεν λάβω υπ' όψιν μου την αλλαγή του φορέα δεν θα μπορώ να κάνω τίποτα μετά στο κτήριο. Σκέφτομαι και την περίπτωση της νομιμοποίησης αλλά δεν ξέρω αν θα ¨βγαίνει" η στατική μελέτη και προφανώς δεν μπορώ να γνωρίζω διαστάσεις και οπλισμό θεμελίων κτλ. Το καλό είναι ότι το μεταλλικό αυτό κτήριο υφίσταται από το 1995 και έχει φάει τα χιόνια του και τον αέρα του και δεν έχει φανεί καμιά στατική ανεπάρκεια. Μια λύση είναι να αναφέρω την αλλαγή του φορέα και να την τακτοποιήσω με αναλυτικό. Αυτό που θέλω είναι να μπορεί μετά ο πελάτης μου να εκδώσει οποιαδήποτε άδεια χωρίς να έχει προβλήματα, όπως φυσικά και εγώ να μην προχωρήσω σε βεβαίωση ενώ δεν θα έπρεπε
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.