Jump to content

Μέρσα

Core Members
  • Content Count

    335
  • Joined

  • Last visited

Community Reputation

2 Ουδέτερη

About Μέρσα

  • Rank
    Διακεκριμένο Μέλος

Profile Information

  • Φύλο
    Γυναίκα
  • Τοποθεσία
    Αθήνα
  • Επάγγελμα
    Μηχανικός
  • Ειδικότητα
    Διπλ. Αρχιτέκτων Μηχανικός

Recent Profile Visitors

918 profile views
  1. Καλησπέρα και από εμένα Ερώτηση σχετική: Για ΕΕΔΜΚ για ανακαίνιση όψεων με ικριώματα σε ολόκληρη πολυκατοικία, προχωράμε σε έλεγχο νομιμότητας του συνολικού κτιρίου ή οι όψεις ανήκουν στα κοινόχρηστα και το παρακάμπτουμε; Επεξεργασία: Κατά την αναφορά του Άρθρου 83 παρ.2β του 4495 περί μη απαίτησης βεβαίωσης (άρα έλεγχου νομιμότητας) σε κοινόχρηστους/κοινόκτητους χώρους
  2. Ευχαριστώ, επομένως καταλαβαίνω ότι εφόσον απαιτείται οριστική πρέπει να υπάρχει έστω η ανάθεση για την ΜΣΕ προκειμένου να γίνουν συμβόλαια
  3. Καλημέρα! μου ζητάει συμβολαιογράφος να περαιώσω δήλωση για μεταβίβαση η οποία απαιτεί ΜΣΕ. Η απορία μου είναι εφόσον είμαι αρχιτέκτονας, μετά την περαίωση ή οριστική θα πρέπει να κάνω επιστροφή της δήλωσης προκειμένου να εντάξω στην ομάδα στατικό για την ΜΣΕ?
  4. Καλημέρα! μου ζητάει συμβολαιογράφος να περαιώσω δήλωση για μεταβίβαση η οποία απαιτεί ΜΣΕ. Η απορία μου είναι εφόσον είμαι αρχιτέκτονας, μετά την περαίωση ή οριστική θα πρέπει να κάνω επιστροφή της δήλωσης προκειμένου να εντάξω στην ομάδα στατικό για την ΜΣΕ? Επεξεργασία: Μεταφέρω την ερώτηση στο θέμα [Ν. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17
  5. Καλησπέρα σε όλους! Σε νέα άδεια που δεν εξαντλώ το συντελεστή δόμησης, το ποσοστό 20% ανοιχτών ημιυπαιθρίων πάει στην πραγματοποιούμενη μου δόμηση ή μπορώ στη συνολική δόμηση του οικοπέδου? Ψάχνωντας στον ΝΟΚ και τεχνικές οδηγίες δεν βρήκα κάπου να αναφέρεται το ποσοστό επί των πραγματοποιούμενων, παρόλο που σε προηγούμενες άδειες θυμάμαι να το εφαρμόζω κατά αυτόν τον τρόπο..
  6. Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Ο ιδιοκτήτης ενδιαφέρεται να κάνει προσθήκη καθ ύψος για το υπόλοιπο του σδ, δεν είχα πρόθεση να διατηρήσω τη λαμαρίνα, αλλά δεν μπορούσα να βγάλω άδεια χωρίς υπαγωγή.. Αρχαιολογία σκοπεύω να καταθέσω με την άδεια για προσθήκη, για την υπαγωγη μου είπαν προφορικά ότι βρίσκομαι εκτός ζωνών και να μην τους καταθέσω. Το θέμα μου για την καθαίρεση της στέγης τώρα είναι το εξής: Το παλαιό κτίσμα έχει κάλυψη 100% ενώ σήμερα είναι 70% και ήθελα με την προσθήκη να διατηρήσω στο ισόγειο το περίγραμμα λόγω του ότι είναι προ 55. Επειδή ξεκίνησα με την έντυπη διαδικασία, ο μηχανικός της υπηρεσίας μου είχε πει να περιλάβουμε σε μία άδεια την κατεδάφιση της λαμαρίνας και την προσθήκη του ορόφου (το οποίο έχει νόημα, διότι άλλως ο χώρος ή θα μείνει ασκεπής μέχρι να εκδοθεί άδεια προσθήκης ή ο ιδιοκτήτης θα μπει σε διπλά έξοδα, να φτιάξει νέα στέγη μορφολογικά προσαρμοσμένη, την οποία δε θα κρατήσει εφόσον σκοπεύει να ανεβάσει όροφο). Σήμερα 5μήνες αργότερα από την αίτηση για νόμιμο περίγραμμα μου ζητούν πρώτα άδεια καθαίρεσης και υλοποίησή της και μετά αυτοψία για τα περαιτέρω, από τα οποία φοβάμαι μήπως χάσω το δικαίωμα διατήρησης της 100% κάλυψης στο ισόγειο. Αλήθεια θα μπορούσα να αλλάξω την υπαγωγή αντί προς ρύθμιση σε προς κατεδάφιση και να την περιλάβω και στην άδεια προσθήκης? Βγήκα εκτός θέματος.. σας εμπλεξα? Αν υπάρχει κάποιο θέμα να μεταφέρω την ερώτηση μήπως γνωρίζει κάποιος να με κατευθύνει θα το εκτιμούσα. Ευχαριστώ και πάλι!!
  7. kan62, με κατευθύνεις σε παρακαλώ που το λέει στο άρθρο 116? Διότι έχω τέτοια περίπτωση στο κέντρο της αθήνας (θησείο) όπου σε κτίριο προ 55, έγινε αυθαίρετη προσθήκη στέγης από λαμαρίνα με υπερύψωση του χώρου πριν το 79 (φεκ χαρακτηρισμού ιστορικού κέντρου) και παρόλα αυτά με έλεγξε επιτροπή στην Σωκράτους και όπως ήταν αναμενόμενο με έβαλε να κατεδαφίσω τις αλλαγές Επομένως με ενδιαφέρει να τροποποιήσω την απόφαση τους αν καλύπτομαι από τη νομοθεσία.. Άρθρο 116 Αυθαίρετες κατασκευές και χρήσεις σε παραδοσιακό οικισμό 1. Στις διατάξεις του παρόντος άρθρου, υπάγονται αυθαίρετες κατασκευές σε παραδοσιακό οικισμό ή τμήμα πόλης, εφόσον αυτές έχουν ολοκληρωθεί πριν από τη δημοσίευση της διοικητικής πράξης χαρακτηρισμού του οικισμού ή τμήματος πόλης ως παραδοσιακού, καθώς και αυθαίρετες κατασκευές σε παραδοσιακό τμήμα πόλης και σε παραδοσιακούς οικισμούς άνω των πέντε χιλιάδων (5.000) κατοίκων, είτε έχουν ολοκληρωθεί πριν από τη δημοσίευση της πράξης χαρακτηρισμού είτε μεταγενέστερα, εφόσον προσκομίζεται τεχνική έκθεση αρμόδιου μηχανικού, στην οποία τεκμηριώνεται ότι η αυθαίρετη κατασκευή προσαρμόζεται και δεν αντίκειται στους γενικούς μορφολογικούς κανόνες που τίθενται από τις ειδικές διατάξεις.
  8. Γνωρίζετε εάν σε ειδικό κτίριο υγείας και κοινωνικής πρόνοιας νοείται κοινόχρηστο το μοναδικό κλιμακοστάσιο κατακόρυφης σύνδεσης ώστε να γίνει η αφαίρεσή του από τον συντελεστή κατά τα παραπάνω αρ.11 παρ.6δ? Επεξεργασία: Υποθέτω ότι μπορώ να κάνω χρήση της παραγράφου 6ε των 12τμ εφόσον αναφέρεται μόνο σε αυτοτελή ιδιοκτησία.
  9. Καλημέρα σας! Έχω σε ειδικό κτίριο απόληξη κλιμακοστασίου μέγιστους ύψους 2.40μ όπως ορίζει Α.19 παρ.2α Τ.Ο. και ανελκυστήρα (ο οποίος δεν θα έχει στάση στο δώμα, μόνο τους περίπου 60πόντους που χρειάζεται να προεξέχει για να έχει το 1,40μ. πάνω απ την καμπίνα). Τι επιφάνεια μπορώ να έχω ώστε να μην προσμετράται στον σδ? Δικαιολογείται το περίγραμμα που έχω στο συνημμένο σκαρίφημα?
  10. Καλησπέρα σε διατηρητέο κτίριο γίνεται ανακαίνιση και αποκατάσταση και προστίθεται εσωτερικά σοφίτα χωρίς να τροποποιηθεί το κέλυφος του υφιστάμενου κτιρίου. Σε ποια διάταξη βασίζομαι για εξαίρεση απαίτησης θέσεων στάθμευσης? Το ακίνητο βρίσκεται στο κέντρο της αθήνας, χωρίς δυνατότητα οικοπέδου για ΘΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ: βασίζομαι στο Άρθρο 1 νόμου 1221/1981 (ΦΕΚ 292Α) συμπλήρωση του 690/1979? όπως αναφέρει η δημοσίευση του myri παραπανω?
  11. Καλησπέρα! Άδεια Ανέγερσης κτιρίου υγείας και κοινωνικής πρόνοιας (ειδικό κτίριο σε εντός σχεδίου κάτω των 1000τμ) που απαιτεί προέγκριση από το Δήμο (τμήμα καταλληλότητας κτιρίων) θεωρείται κατηγορία 2 οικοδομικής αδειας ή 3?
  12. Ευχαριστώ! και μία ακόμα ερώτηση, μπορούν οι θέσεις να ταυτίζονται κατοψικά με τον διάδρομο εισόδου στο κτίριο? (η λογική λέει όχι βέβαια)
  13. Ευχαριστώ για την απάντηση! Ναι η φύτευσή μου με το +10% είναι ΟΚ, καθώς η μία θέση μου είναι στην κάλυψη του κτιρίου. Αναρωτιέμαι σχετικά με το νομικό κομμάτι της κατάστασης (αν είμαι οκ στη χωροθέτηση με αποστάσεις/κλίσεις/διαστάσεις κατά τα ΦΕΚ που ισχύουν σήμερα) όχι τόσο το πρακτικό, γιατί επειδή είναι παιδικός σταθμός στην πράξη δεν θα παρκάρουν στο οικόπεδο.
  14. Καλησπέρα! επειδή δεν το έχω βρει κάπου, εκτός αν τα έχω μπλέξει όλα.. Στα παραπάνω σχήματα, η πίσω απόσταση/πλάτος δρόμου ανά γωνία στη χωροθέτηση των ΘΣ μπορεί να αφορά είσοδο και έξοδο ταυτόχρονα? Δηλαδή να βγαίνουν με την όπισθεν τα οχήματα? Παραθέτω σχήμα για την περίπτωσή μου όπου 3 ΘΣ χωροθετούνται στο οικόπεδό μου υπό γωνία 90 και νομίζω ότι καλύπτονται οι πίσω αποστάσεις αλλά βγαίνουν με όπισθεν. Είναι σωστό αυτό?
×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.