Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Κυρία Χριστίνα θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση σχετικά με τις τιμές ζώνης.

Εχω κατεβάσει το ΦΕΚ 2038 ΤΕΥΧΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟ με ημερομηνια 29-12-2010 το οποίο τροποποιεί τις τιμές ζώνης σε παρα πολλές περιοχές.

Για παράδειγμα στη Χαλκιδική που με ενδιαφέρει περισσότερο πλεον ως ελάχιστη τιμή βλέπω τα 600 ευρώ.

Στο pdf που ανεβάσατε με τις χαμηλότερες τιμές σε κάθε περιφερειακή ενότητα, για τη Χαλκιδική έγραφε 500 ευρώ.

Επειδή εμπιστευόμαστε την άποψη σας όσο και τα ΦΕΚ, πείτε μου αν δεν ισχύει κάτι απο τα δυο.

Επίσης πως μπορώ να ξέρω αν σε οποιαδήποτε περιοχή της Ελλάδος δεν βγήκε κάποιο άρθρο σε ένα ΦΕΚ που να τροποποιεί κάποια τιμή ζώνης.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Κυρία Χριστίνα θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση σχετικά με τις τιμές ζώνης.

Εχω κατεβάσει το ΦΕΚ 2038 ΤΕΥΧΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟ με ημερομηνια 29-12-2010 το οποίο τροποποιεί τις τιμές ζώνης σε παρα πολλές περιοχές.

Για παράδειγμα στη Χαλκιδική που με ενδιαφέρει περισσότερο πλεον ως ελάχιστη τιμή βλέπω τα 600 ευρώ.

Στο pdf που ανεβάσατε με τις χαμηλότερες τιμές σε κάθε περιφερειακή ενότητα, για τη Χαλκιδική έγραφε 500 ευρώ.

Επειδή εμπιστευόμαστε την άποψη σας όσο και τα ΦΕΚ, πείτε μου αν δεν ισχύει κάτι απο τα δυο.

Επίσης πως μπορώ να ξέρω αν σε οποιαδήποτε περιοχή της Ελλάδος δεν βγήκε κάποιο άρθρο σε ένα ΦΕΚ που να τροποποιεί κάποια τιμή ζώνης.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

καλησπέρα σας,

 

Το ΦΕΚ στο οποιο αναφέρεστε Αφορά τις Νεες Ενταξεις Οικισμων 1/1/2011. http://www.blogica.gr/ShowArticle.aspx?ID=24146

Εξακολουθεί ομως να βρίσκεται σε Ισχύ και η Αναπροσαρμογη αξιών που πραγματοποιηθηκε το Μαρτιο 2007. τα Δυο ΦΕΚ μαζι μας Κανουν το Υπερσύνολο των Τρέχουσων Αντικειμενικών ΑΞιών

Αρα η ελαχιστη ΤΖ ειναι οντως 500 (Αρναια Χαλκιδικής Νομίζω)

Link to comment
Share on other sites

Kυρία Χριστίνα θα ήθελα να σας κάνω και μια ερώτηση για τιμή ζώνης σε εντός σχεδίου.

Δεν βρήκα κάποιο άλλο θέμα αντίστοιχο γι'αυτό το γράφω εδώ.

Με αφορά το Μελισσοχώρι στο νομό Θεσσαλονίκης.

Ήταν Δήμος Μυγδονίας και δεν είχε οριστεί τιμή ζώνης.

Τώρα ανήκει στο δήμο Ωραιοκάστρου. Ποια τιμή ζώνης πρέπει να πάρω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Kυρία Χριστίνα θα ήθελα να σας κάνω και μια ερώτηση για τιμή ζώνης σε εντός σχεδίου.

Δεν βρήκα κάποιο άλλο θέμα αντίστοιχο γι'αυτό το γράφω εδώ.

Με αφορά το Μελισσοχώρι στο νομό Θεσσαλονίκης.

Ήταν Δήμος Μυγδονίας και δεν είχε οριστεί τιμή ζώνης.

Τώρα ανήκει στο δήμο Ωραιοκάστρου. Ποια τιμή ζώνης πρέπει να πάρω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

 

δείτε εδω - τελευταίο post

 

 

http://www.michanikos.gr/topic/24869-%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%AD%CF%82-%CE%B6%CF%8E%CE%BD%CE%B7%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%83-%CF%83%CF%87%CE%B5%CE%B4%CE%AF%CE%BF%CF%85/page__hl__%2B%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%82+%2B%CF%83%CF%87%CE%B5%CE%B4%CE%AF%CE%BF%CF%85__fromsearch__1

Link to comment
Share on other sites

Kυρία Χριστίνα θα ήθελα να σας κάνω και μια ερώτηση για τιμή ζώνης σε εντός σχεδίου.

Δεν βρήκα κάποιο άλλο θέμα αντίστοιχο γι'αυτό το γράφω εδώ.

Με αφορά το Μελισσοχώρι στο νομό Θεσσαλονίκης.

Ήταν Δήμος Μυγδονίας και δεν είχε οριστεί τιμή ζώνης.

Τώρα ανήκει στο δήμο Ωραιοκάστρου. Ποια τιμή ζώνης πρέπει να πάρω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

850€

Link to comment
Share on other sites

Α) Περιφερειακές Ενότητες Ηπειρωτικής Ελλάδας, Κρήτης & Εύβοιας

i) Σε ακίνητα Εντός Σχεδίου – Eκτός ΑΠΑΑ:

Χρησιμοποιείται η ελάχιστη Τ.Ζ. της Τοπικής/Δημοτικής Κοινότητας του αυθαίρετου.

Εάν δεν έχει καθοριστεί σε αυτήν , τότε Χρησιμοποιείται η ελάχιστη Τ.Ζ. της Περιφερειακής Ενότητας του αυθαίρετου.

 

επειδή ισχύουν τα παρακάτω (πλην του Δημου σχεδόν ολα τα υπολοιπα ταυτίζονται - δεν εχουν αλλάξει δηλ και πολλά πραγματα στα υπολοιπα επιπεδα)

 

Καποδιστριακός Νομός = Καλλικρατική Περιφερειακή Ενότητα (στις περισσότερες περιπτώσεις)

Καποδιστριακός Δήμος/Κοινότητα= Καλλικρατική Δημοτική Ενότητα (πάντα)

Καποδιστριακό Τοπικό Διαμέρισμα = Καλλικρατική Τοπική ή Δημοτική Κοινότητα

Οικισμοί – παραμένουν οι ίδιο και στους δύο διαχωρισμούς. (πάντα πλην μίας περίπτωσης)

Όπως παρατηρείτε Δεν έχω αντιστοιχίσει τον Καλλικρατικό Δήμο με κάτι στον Καποδίστρια, διότι οι Καλλικρατικοί είναι οι Νέοι Συνενωμένοι Δήμοι οι οποίο δεν υπήρχαν προγενέστερα του Καλλικράτη.

 

και επειδη οι ΤΖ ορίζονται ανα Οικισμό (ο οποιος ανήκει σε κάποια Καλλικρατική Τοπική ή Δημοτική Κοινότητα η οποία και μας Ενδιαφέρει για τα Αυθαίρετα) οπως και να το πάρετε σαν αποτέλεσμα πανω κάτω είναι το Ιδιο. είτε το ψάξετε βάσει Καποδίστρια είτε Βάσει Καλλικράτη. στο επιπεδο Καλλικρατική Τοπική ή Δημοτική Κοινότητα δεν έχουν αλλάξει τα πράγματα.....

 

 

Το Μελισσοχώρι – ανήκει στη Δημ.Κοινότητα Μελισσοχωρίου, η οποία δεν έχει καμία περιοχή εντός Αντικειμενικού Σχεδίου. Αρα Χρησιμοποιείτε την ελάχιστη Τ.Ζ. της Περιφερειακής Ενότητας του αυθαίρετου.

 

http://www.blogica.gr/Uploads/[email protected]/minTzBlogica2011.pdf

Link to comment
Share on other sites

850€

 

850 εχουν τα εντος σχεδιου στην Τοπική/Δημοτική Κοινότητα Ωραιοκάστρου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.