Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διπλό κούφωμα


Faethon11

Recommended Posts

Έχω το παρακάτω κούφωμα.

post-53519-0-81650200-1355940712_thumb.jpg

Είναι δηλαδή ένα κουτί από κόντρα πλακέ, όπου κάτω έχει και μάρμαρο,

Και τα δύο παράθυρα είναι με μονά τζάμια. Εσωτερικό είναι το ανοιγόμενο. Η απόσταση μεταξύ τους είναι 50cm. Και ο τοίχος δεν έχει μόνωση (λάθος σχεδίαση).

Διαβάζω το θέμα Συντελεστής αερισμού σε διπλό κούφωμα? αλλά θέλω να ρωτήσω και άλλα ζητήματα.

1. Τι u θα λάβω; Του εσωτερικού; Του εσωτερικού ή του σταθμισμένου;

2. Συντελεστές σκίασης για το εξωτερικό ή το εσωτερικό;

 

Δεν θεωρώ πως ο χώρος ανάμεσά τους είναι Μ.Θ.Χ. ώστε να χρησιμοποιήσω του εσωτερικού αφού μπάζει από παντού.

Αν δεχθώ πως ο χώρος ανάμεσά τους είναι εξωτερικός αέρας, τότε θα πρέπει να χρησιμοποιήσω του εσωτερικού και το εξωτερικό να μην το λάβω καθόλου υπόψη μου για το u παρά μόνο για την σκίαση.

 

Ποια η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα έτσι όπως είναι..... δεν το βλέπω για 2πλό κούφωμα. Εσωτερικό ανεμοφράκτη έκανε ο τύπος;

 

Προσωπικά θα αγνοούσα τελείως το εσ. κούφωμα. Δηλαδή ο ενδιάμεσος χώρος είναι στη ζώνη.

 

Σε κάθε περίπτωση για τα διπλά κουφώματα η σχέση 2.14 της ΤΟΤΕΕ2 σου δίνει το U.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως όπως είπε ο Ηλίας στο άλλο θέμα, ότι και να πάρεις θα είναι σωστό.

 

Είναι ιδιαίτερη περίπτωση, που και "λάθος" (τι λάθος άραγε?) θεώρηση να κάνεις, δεν μπορεί να σε κατηγορήσει κανείς.

 

Για μένα, έχεις δύο επιλογές.

Ή αγνοείς το εξωτερικό, (τον ανεμοφράκτη :grin: ) εντελώς , και από τις σκιάσεις. Έτσι κι αλλιώς είναι πρόχειρη κατασκευή.

ή το θεωρείς ως διπλό κούφωμα και συμπεριλαμβάνεις το περίγραμμα της κάτοψης του "ανεμοφράκτη" στα τετραγωνικά της θερμικής ζώνης. Τότε θα υπολογίσεις και το U του κόντρα πλακέ, ενώ σκιάσεις θα πάρεις για το εξωτερικό κούφωμα.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το είδα. Ανάποδα το είχα καταλάβει.

 

Είναι σαν τα κλειστά μπαλκόνια με κουφώματα. Πάλι όμως διπλό δεν θα το έλεγα.

 

Αλλος πόνος!!

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Στη δικη μου την περιπτωση εχω διπλο συρομενο με μονο τζαμι, μεταλλικο, με συνολικο παχος ολου του προφιλ ισου με το παχο; του τοιχου

Τι συντελεστη να παρω?

Στα σεμιναρια με ειπανε να παρω το μισο του συντελεστου του ενος κουφωματος, μιας και προκειται για διπλο ομοιο κουφωμα...

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη οταν εχουμε διπλα ομοια κουφωματα , σε συμβουλεψαν να μην μπαινεις στον κοπο να εφαρμοζεις την ΤΟΤΕΕ αλλα να θεωρησεις το μισο u και τελειωσες;;;;;;;..στηριζομενοι που;;;;.............................πληροφορησε τους ,οτι βγαινουν τελειως διαφορετικα νουμερα αν εφαρμοσεις τον τυπο απο την δικια τους θεωρια (για απολυτος προφανεις λογους).......

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

Ο καθηγητης των σεμιναριων με προετρεψε να χρησιμοποιησω τον τυπο της ΤΟΤΕΕ 2 αλλα μου ειπε πως αν το κουφωμα ειναι ιδιο μεσα και εξω, το αποτελεσμα που θα βγει θα πλησιαζει πολυ στο μισο του συντελεστη του απλου κουφωματος.

Thats it

Link to comment
Share on other sites

δεν παιζει μόνο ρολο το κουφωμα , στα περισοτερα διπλα ειναι ιδιο αλλωστε.......παιζει μεγαλο ρολο το διακενο.....μονο αν ειναι ελαχιστο το διακενο ισως πλησιαζει.....

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

Ισα ισα, το εβγαλα το U με τον τυπο και μου βγηκε παρα πολυ κοντα στην τιμη του μισου συντελεστη του απλου κουφωματος

Κοινως, οτι μου ειπε ο εισηγητης ηταν πολυ κοντα στην πραγματικοτητα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.