Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπολογισμός προστίμων (γενικά)


Recommended Posts

Μια χαρά το κάνεις έτσι όπως το κάνεις. Δηλαδή, αθροίζουμε τα τ.μ. των υπερβάσεων όλων των ΦΚ. Συγκρίνουμε με τα σήμερα αναλογικά επιτρεπόμενα στην ιδιοκτησία και βρίσκουμε το συντελεστή. Στη συνέχεια αυτόν τον συντελεστή τον μεταφέρουμε σε όλα τα ΦΚ. Παντού τον ίδιο. Δηλαδή, στο παράδειγμά σου έχεις υπέρβαση συντελεστή δόμησης 70%.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ερώτηση μου σήμερα το πρωι στο ΤΕΕ σχετικα με το ποσοστο υπέρβασης δόμησης  η απάντηση που πήρα ήταν η εξής:

 για την περίπτωση του πελάτη μου που ανέφερα σε προηγούμενο post οπου υπαρχει υπερβαση δόμησης 62τ.μ. και το ποσοστό συνιδιοκτησίας επι του όλου οικοπέδου, των κοινοχρήστων και κοινοκτητων χώρων 14% και έστω επιτρεπόμενη δόμηση του όλου οικοπέδου 400τμ έχω:

400*0,14=56τμ

62/56=1,157=115% δηλαδή απο 100 έως 200

 εκτός αν δεν καταλαβα κατι καλά, που δεν νομίζω.Αρα ανήκει στην κατ.5 αν και έχει Ο.Α γιατι ειναι >40%

 

αντιστοιχο σκεπτικό υπαρχει και για το ποσοστο υπέρβασης κάλυψης;

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ρωτήσει και εγώ το συγκεκριμένο 2 φορές, οι απόψεις είναι 2, είτε δεν βάζεις καθόλου χιλιοστά, είτε βάζεις το δυσμενέστερο δηλ ΥΔ > 200%.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού χιλιοστά ...γιόκ, τότε max συντελεστές υπέρβασης κι αυτόματα κατηγορία 5!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν μπλοκάρουν τις οριστικοποιήσεις των δηλώσεων όπως λες Ιάσονα - και συμφωνώ, θα το κάνουν -

μπορούμε κι εμείς κάλλιστα, αντί για ΔΕΔΟΤΑ,  να στείλουμε ένα αρχειάκι *.word με τιτλο ΔΕΔΟΤΑ και περιεχόμενο...

 

".......Για την υπαγωγή υποβάλλεται αίτηση και υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη, τεχνική έκθεση Μηχανικού, καθώς και φωτογραφίες, ως προβλέπεται από τις διατάξεις του παρόντος....". ΤΕΛΟΣ.

 

και να τις ξεμπλοκάρουμε... 8-)

 

ΠΑΛΙ??? :D

Το ίδιο κάναμε και για το "ΥΠΕΡ ΤΕΕ" κλπ... Αμάν... :P

 

Όταν έχουμε υπέρβαση δόμησης σε χώρο που δεν έχει χιλιοστά ιδιοκτησίας (πχ δώμα)

τι ΠΟΣΟΣΤΟ ΥΔ βάζουμε;;;

 

 

Το έχω ρωτήσει και εγώ το συγκεκριμένο 2 φορές, οι απόψεις είναι 2, είτε δεν βάζεις καθόλου χιλιοστά, είτε βάζεις το δυσμενέστερο δηλ ΥΔ > 200%.

 

 

Αφού χιλιοστά ...γιόκ, τότε max συντελεστές υπέρβασης κι αυτόματα κατηγορία 5!!!!!

Προσωπικά δεν βάζω το >200%, διότι δεν μπορώ να το "συλλάβω" ότι αυτοί ανακάλυψαν τη διαίρεση με το ΜΗΔΕΝ !!!

Δηλαδή να έχω το κλάσμα: (αυθαίρετα) / (Εμβ. οικοπέδου * ΣΔ * 0%) ????

 

Επίσης και για την κατηγορία είναι η απορία, αλλά άντε, εκεί να το βάλω ΚΑΤ.5, όπως όταν δεν έχεις ο.α., αλλά για την επιλογή του συντελεστή????

 

Δηλαδή όταν τακτοποιείς κοινόχρηστα πολυκατοικίας που δεν έχουν χιλιοστά??? Προσωπικά θεωρώ ότι έχουν 100% ποσοστό, οπότε έχω το κλάσμα:

(αυθαίρετα) / (Εμβ. οικοπέδου * ΣΔ * 100%)

 

Σωστό ή λάθος... αυτό επέλεξα... (μέχρι την εγκύκλιο 5)

Link to comment
Share on other sites

Αν σε δηλωση του 4014 διαπιστωσουμε λαθη στον υπολογισμο ,(στους συντελεστες οχι στα τ.μ. ανα κατηγορια ΚΧ ή ΒΧ, δηλαδή λαθη στην κυρια & μοναδική, στα ποσοστα από τα επιτρεπομενα, στην παλαιοτητα), και με τη μεταβαση στον 4178 βαλουμε τα σωστα, που θα μας δινουν ενα διπλάσιο προστιμο, τελικά δε θα πληρωσει τη διαφορα ο ιδιοκτητης?Αν μπορείτε να με διαφωτίσετε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.