Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΦΕΜ και παρακράτηση φόρου


omorfh

Recommended Posts

Αμοιβή ελέγχου δόμησης άνω των 300 ευρώ καθαρό ποσό χρειάζεται παρακράτηση φόρου 20% ?

 

Γίνεται να πληρώσουμε μόνο ΦΕΜ 10% αντί για παρακράτηση ? 

 

Π.χ. αμοιβή 350 + ΦΠΑ, χρειάζεται παρακράτηση 20% ή ΦΕΜ 10% ?

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα δεν πληρωνεις σε Ε.Δ.

Το αναφερει ξεκαθαρα η ΥΑ για τη διαδικασια των ελεγχων.

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Terry έχειις απόλυτο δίκιο .... σφάλμα δικό μου :sad:  ... παρέβλεψα ότι ήταν ΕΔ ... sorry ... 

το μυαλό μου πήγε στην "γενική" περίπτωση .... για αυτό και η "σιγουριά" (που θα με φάει) της αιτιολόγησης ...

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι καλημέρα.

Γνωριζει κανείς με ποια διαταξη / ΠΟΛ του Ν4172/2013 δικαιούμαστε ως μηχανικοι απαλλαγη από ΦΕΜ λόγω ιδιοκατοίκησης?

Είναι ένα από τα απαιτούμενα δικαιολοηγτικα για την απαλλαγη παρακρατουμενης αμοιβης μηχανικου για μελετη - επιβλεψη .

Στην εφορια μου ειπαν να ψαξω τον νομο να το βρω  - δεν ξερουν τιποτα.Ο νομος δεν αναγραφει κατι.

Εχει τυχει σε κανεναν μετα το 2014 ?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικα  

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
 

 

Όχι "και" παρακράτηση. (μάλλον εκ παραδρομής το έγραψες)
Ένα από τα δύο, ή προκαταβλητέο φόρο (ΦΕΜ) θα έχει ή παρακράτηση φόρου, με προτεραιότητα στον προκαταβλητέο φόρο εφόσον οι εργασίες υπόκεινται σε θεώρηση ή χορήγηση άδειας από κάποια υπηρεσία του Δημοσίου. 
 
Όχι και τα δύο. 
 
Η διαφορά είναι ότι ο προκαταβλητέος φόρος δεν έχει όριο καθαρής αξίας της συναλλαγής επί της οποίας διενεργείται, ενώ η παρακράτηση φόρου διενεργείται μόνον εφόσον η καθαρή αξία της συναλλαγής υπερβαίνει τα 300 ευρώ με την αίρεση του ότι το όριο των 300€ ανά συναλλαγή, συνδέεται με την αξία της πράξης ή των παρεχόμενων υπηρεσιών, όπως προκύπτει από την τυχόν υπογραφεί σύμβαση ή οποιοδήποτε άλλο πρόσφορο στοιχείο[1] και όχι με την τμηματική εξόφληση της συναλλαγής.
 
[1] π.χ. Αν το συμφωνητικό προβλέπει ετήσια αμοιβή π.χ. 1000 ευρώ [σημαίνει ότι η αμοιβή είναι απαιτητή ανά έτος, δηλαδή η συναλλαγή ολοκληρώνεται στο τέλος του έτους οπότε και υπάρχει η υποχρέωση έκδοσης του τιμολογίου] η οποία καταβάλλεται ανά τρίμηνο, ως συναλλαγή θεωρείται το ποσό των 1000 ευρώ, εδώ υφίσταται υποχρέωση παρακράτησης του φόρου, ακόμα και αν προαιρετικά εκδοθούν περισσότερα τιμολόγια κάτω των 300 ευρώ.
Αν το συμφωνητικό ορίζει τριμηνιαία αμοιβή π.χ. 250 ευρώ, με διάρκεια ενός έτους [σημαίνει ότι η αμοιβή είναι απαιτητή ανά τρίμηνο, δηλαδή η συναλλαγή ολοκληρώνεται στο τέλος του τριμήνου οπότε και υπάρχει η υποχρέωση έκδοσης του τιμολογίου], εδώ δεν υφίσταται υποχρέωση παρακράτησης του φόρου. 
 

 

 

 

georgegaleos, σωστά το επισημαίνεις διότι, δυστυχώς, υπάρχουν ακόμα συνάδελφοι που δεν αποδίδουν ΦΕΜ επειδή η αμοιβή είναι κάτω από 300€.

Επίσης, αν και εκτός θέματος, θεωρώ πως και στην δεύτερη περίπτωση πρέπει να γίνει παρακράτηση αφού για να υπάρχει συμφωνητικό, το έργο είναι ένα, ειδικά σε αντικείμενο μηχανικού.

Νομίζω δηλαδή πως δεν παίζει ρόλο το πότε είναι απαιτητή η αμοιβή αλλά αν το έργο που έχει αναληφθεί είναι ένα....

 

 

 

Είναι θέμα ερνηνέιας.
Λάθος ο τρόπος που το έγραψα.
Οπως το έθεσα συμφωνω με αυτό που λες.
Εγώ στο μυαλό μου όταν το έγραφα είχα ότι η εργασία αφορά μεμονωμένα (διάφορα ξεχωριστά, διακριτά, ανεξάρτητα τμήματα τμήματα αν θές).
Π.χ. ένα συμφωνητικό με μία εταιρεία όπου θα αμείβεσαι με 250€/3μηνο για εκπόνηση ενεργειακών πιστοποιητικών όπου η συναλλαγή θα ολοκληρώνεται στο τέλος του τριμήνου ανεξάρτητα τα πόσα πιστoποιητικά έχουν γίνει.
 
Και για να μην βγούμε άλλο Off-topic, η όποια περαιτέρω συζήτηση ας γίνει εδώ.

 

 

Ακόμα και σε αυτήν την περίπτωση η αξία του συμφωνητικού θα είναι 1000€ με την τμηματική καταβολή ανά 3μηνο. Οπότε και πάλι θα έχει παρακράτηση φόρου.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν πρόκειται για τμηματική καταβολή των 1.000€, δεν αναφέρομαι σε προκαταβολές του ποσού. Δεν υπάρχει κάν ποσό 1.000€.

Δεν είναι απαιτητά τα 1.000€ και η υποχρέωση για τιμολόγηση στα 1.000€.

Η απαιτητή αμοιβή κάθε φορά και η υποχρέωση για τιμολόγηση είναι στα 250€.

Το συμφωνητικό ορίζει 250€/3μηνο και όχι 1.000€/έτος δεν αναφέρει κάν 1.000€/έτος.

Ο χρόνος ολοκλήρωσης μίας συναλλαγής [προσδιορίζεται από τα ΕΛΠ] σύμφωνα με τον οποίο σε μία διαρκή υπηρεσία (εδώ ενός έτους) η συναλλαγή ολοκληρώνεται όταν καθίσταται απαιτητή η αμοιβή και γίνεται η τιμολόγηση (250€ κάθε τρίμηνο), ανεξάρτητα του χρόνου της είσπραξης ή πληρωμής του τιμήματος αυτού, είτε αυτό καταβάλλεται προκαταβολικά είτε σε δόσεις είτε οφείλεται.

 

Στην τελική, είναι θέμα πραγματικό που προκύπτει από την σύμβαση, δηλαδή αν η σύμβαση αιτιολογεί 4 ολοκληρωμένες παροχές υπηρεσιών, δεν υπάρχει κατάτμηση της εργασίας.

Συμφωνώ επίσης ότι εμείς δεν έχουμε συχνά (μάλλον πολύ σπάνια) τέτοιες περιπτώσεις.

 

Και άλλο ένα "στην τελική" --που πιστεύω θα συμφωνήσουμε--: Η συζήτηση που κάνουμε προκύπτει διότι ο κ. Νομοθέτης θέλει να υπάρχει μία σχετική και όχι δημιουργική ασάφεια, προκειμένου να βρει έρεισμα να σε σκίσει ο πιθανός έλεγχος όταν έρθει, οπότε ο κ. Νομοθέτης σου λέει ας βγάλω μια ΠΟΛ και κρίνουν οι ελεγκτές κατά το δοκούν ποία τελικά συναλλαγή θεωρείται ότι υπόκειται σε παρακράτηση φόρου ή όχι.

 

Οπότε εσύ σαν κακός άνθρωπος Φαέθων (έχοντας και το σχετικό μέσο από την μυθολογία), θα με έσκιζες  :grin:  :grin:

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι κακός άνθρωπος βρε συ  :) 9vVi13PNTsG-EV1q6WK6tQ.png

Απλά έτυχε να δω στα νιάτα μου πως αντιλαμβάνονται τον έλεγχο οι ελεγκτές !!!! ;)

 

Πάντως δεν κατάλαβα τι έγινε...

Απάντησες σε θέματα τα οποία τα έγραψα αλλά τα έσβησα πριν τα ανεβάσω...(περιπτώσεις, ελεγκτής, 4 παροχές)..

Βρε μπας και έχει καμμία κρυφή κάμερα στο γραφείο μου???

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

 

 

Ακόμα και σε αυτήν την περίπτωση η αξία του συμφωνητικού θα είναι 1000€ με την τμηματική καταβολή ανά 3μηνο. Οπότε και πάλι θα έχει παρακράτηση φόρου.

 

 

Η τμηματική καταβολή σε ποσά μικρότερα  των 300 ευρώ , συνιστά τεχνική διευθέτηση και εκ του λόγου αυτού είναι προβληματική η επικλισή της ως αιτίας αποφυγής παρακράτησης φόρου.

Edited by SOTHRIS
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.