Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελάχιστες αποστάσεις από υφιστάμενες γεωτρήσεις - υδρευτικές πηγές


Recommended Posts

Καλημέρα Συνάδελφοι.

 

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιο ΦΕΚ το οποίο να ορίζει ελάχιστες αποστάσεις βιομηχανικών δραστηριοτήτων από γεωτρήσεις ή υδρευτικές πηγές?

 

Το πρόβλημα που μου προέκυψε είναι περιληπτικά το εξής:

 

Πρόκειται για έναν νέο Υ/Σ Ανυψωσης τάσης 20/150kV. Για την εκδοση της αποφασης αλλαγης χρήσης της γης - μεταξυ άλλων - απαιτείται και η γνωμοδότηση της Δ/νσης Υγειινής του Νομού.

 

Στο χαρτί τους λέει πως επειδη υπάρχει εκει γυρω δημοτική γεώτρηση (χρησιμοποιείται κυρίως για πότισμα ζώων), η απόσταση λεέι από τον Υποσταθμό θα πρέπει να είναι πάνω απο 500μ.

 

Όσο και να εψαξα σήμερα, δεν βρήκα κάτι σχετικό στη νομοθεσία, παρά μόνο τις ελάχιστες αποστάσεις μεταξύ υφιστάμενων και νέων γεωτρήσεων κτλ κτλ. Σημειώνω σε αυτό το σημείο πως ο Υποσταθμός δεν χρειάζεται νερό για να λειτουργήσει.

 

Όποιος γνωρίζει κάτι σχετικό θα με ψιλοσώσει.

 

ΕΕυχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Κάπως αυθαίρετο μου ακούγεται αυτό που σου είπανε από την Δ/νση Υγιεινής.

 

Είναι σωστό ότι αν θες να κάνεις μια νέα γεώτρηση τότε ναι, θα πρέπει να τηρήσεις απόσταση 500 μέτρων από υφιστάμενες δημοτικές γεωτρήσεις. Άρα εάν ο υποσταθμός σου δεν έχει γεώτρηση τότε δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να κρατήσεις την απόσταση αυτή.

 

Γιατί δεν ρωτάς όμως και την υπηρεσία σε ποιο νόμο βασίζει αυτό που επικαλείται;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σε ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Ηθελα πριν επικοινωνήσω μαζί τους, να είμαι διαβασμένος για να μην φαω κανένα αυτογκόλ (επαγγελματική διαστροφή ειναι αυτή). Βοβόμουν μήπως υπάρχει καμιά διάταξη γενική για βιομηχανικά - βιοτεχνικά κτιρια, οπότε και θα έπρεπε να αποδείξω πως δεν είμαι ελέφαντας.

 

Όταν λάβω απάντηση απο αυτούς θα ενημερώσω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.