Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύστημα μαγνητικού αιωρισμού [MLS]


NikosssL21

Recommended Posts

Magnetic Levitation System (σορρυ για τα greekslish αλλά όπως είδα έτσι αναφέρεται διεθνώς)

 

Λέγομαι Νίκος, χαίρετε κιόλας, μιας και είμαι νεος στο πολύτιμο φορουμ σας, και θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικα με το MLS.

Δεν είμαι ακόμη Μηχανικός, αλλά είμαι στο πτυχίο του Ηλεκτρόλογου Μηχανικού(γιαυτό και αναρτώ εδω το θέμα και οχι στους ιδιώτες).

 

Σχετικά με το MLS αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής. Είναι απο τα λίγα που έχω κολλήσει και ενδιαφέρομαι να ασχοληθώ διεξοδικά, μιας και έχει πολλές εφαρμογές στην αγορά.

 

Έχω ψάξει πολύ στο ιντερνετ και έχω βρει κ έτοιμα υλικά που πωλούνται για να φτιάξεις την κατασκευή αλλά εγώ θέλω να τα κάνω όλα απο την αρχή, γιαυτό και ρωτάω εδώ εαν κανείς γνωρίζει σχετικά με το θέμα.

 

Για να σας βοηθήσω θα επισυνάψω ενα pdf ΕΔΩ. Πολλά άλλα pdf και εργασίες που κυκλοφορούν στηρίζονται πάνω σε αυτό.

 

Και επειδή όπως προείπα θέλω να ξεκινήσω απο την αρχή, αντιμετωπίζω πρόβλημα με την προσομοίωση στη Matlab/simulink.

Εαν κάποιος γνωρίζει σχετικά με την προσομοίωση του συγκεκριμένου θέματος ή να γνωρίζει απο matlab/simulink που να βοηθάει σχετικά με αυτό, θα το εκτιμούσα εαν μπορεί να με βοηθήσει.

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

NikosssL21, καλώς ήρθες. Μπορείς να συμπληρώσεις στο προφίλ σου Ηλεκτρολόγος Μηχ. επί πτυχίω, για να είναι ορατό από τα άλλα μέλη στα διάφορα μηνύματά σου.

CostasV

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ας επανέλθω,

 

Υπάρχει κάποιος που ξέρει απο simulink ή να έχει κάτι υπόψην του για του μπορώ να μάθω τα βασικα?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.