Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμομονωτικό ελαφροσκυρόδεμα VS πλάκες DOW


swtos_preveza

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Προκειται για μια θερμομόνωση- στεγανοποίηση ταράτσας 550 Μ2 παλαιάς πολυκατοικίας (1980) με στηθαίο 30 εκ.Έχω το εξής δίλημα:

1) θερμονωτικό ελαφροσκυρόδεμα με υπερ-ελαφρά αδρανή &

επίστρωση με ασφαλτόπανο ψηφίδας

 

ή

 

2)θερμομονωτικές πλάκες DOW &

ελαφρομπετό &

επίστρωση με ασφαλτόπανο ψηφίδας.

 

Ερώτηση: Με ποιο θα έχω καλύτερα αποτελέσματα θερμομόνωσης- υγρομόνωσης και ποιά είναι η πιο συμφέρουσα λύση;

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχεις πρόβλημα με το βάρος της κατασκευής (εκτός αν το κτίσμα είναι σε τραγική κατάσταση και χρειάζονται επεμβάσεις στατικής επάρκειας...) αλλά νομίζω ότι για την στεγανοποίηση δεν θα λύσεις "μια και καλή" το πρόβλημά σου με το ασφαλτόπανο.

Επίσης να προβλέψεις την "επισκεψιμότητα" της ταράτσας...(ακόμα και η στερέωση στην πλάκα για τοποθέτηση ενός φωτοβολταικού πλαισίου, για παράδειγμα, μπορεί να σου προκαλέσει πρόβλημα στο μέλλον).

 

Προσωπική μου γνώμη...

Link to comment
Share on other sites

Για ψάξε στο διαδίκτυο για ανεστραμμένη μόνωση...Είναι ότι καλύτερο διότι προστατεύει τη στεγανωτική στρώση απο θερμικό σοκ και υπεριώδη ακτινοβολία,συμβάλλοντας έτσι στη μεγαλύτερη διάρκεια ζωής του ασφαλτόπανου....Πιο ακριβή λύση βέβαια.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.