Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάτμηση αγροτεμαχίου


Recommended Posts

Ο πελάτης μου ζήτησε τοπογραφικό για αγροτεμάχιο 20στρ το οποίο νοικιάζει σε αγρότη.Το θέλει για κατάτμηση ώστε να το μεταβιβάσει στα παιδιά του.

Σαν Πολ.Μηχ. μπορώ να το κάνω;

Και αν ναι

Τι χρειάζεται να ξέρω και πόση η αμοιβή;

Link to comment
Share on other sites

Κακως κατα τη γνωμη μου, αλλα ναι , μπορεις να το υπογραψεις.

 

Για το τι χρειαζεται να ξερεις, πολλα !

 

Γι'αυτο δεν αφηνεις καλυτερα ενα τοπογραφο να το κανει , μην πατησεις κανεναν αχινο ξεχασμενο στο χωραφι και τρεχεις μετα;

Link to comment
Share on other sites

Δε σκεφτόμουν να το κάνω χωρίς τη βοήθεια κάποιου τοπογράφου.

Απλά από κάπου πρέπει να ξεκινήσει κανείς και μέχρι στιγμής μόνο για τοπογραφικά με έχουν ζητήσει.

Δεν ήξερα στη περίπτωση που υπάρχουν καλλιέργειες τι γίνεται...

Να ζητήσω τυχόν διαγράμματα και συμβόλαια;

Ευχαριστώ dgt

Link to comment
Share on other sites

Συμβολαιο οπωσδηποτε. Αν υπαρχει παλιο τοπογραφικο καλο ειναι να το δειτε οπως και σχεδια , αν ειναι σε τετοια περιπτωση, αναδασμου ή διανομης

Καλλιεργεια ή οχι ειναι αδιαφορο

Αλλα αυτα θα σου τα πει κι ο τοπογραφος .....

 

Αληθεια σε ποια περιοχη εισαι και ζητανε συνεχεια τοπογραφικα;

μπας και μετακομισουμε :smile:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όχι Γάζα :smile: Αν είσαι Θεσσαλία μεριά...

Καλά μη φανταστείς

Απλα μόλις πριν 3 μήνες ξεκίνησα και μου ζήτησαν 3 τοπογραφικά

Η αμοιβή πόσο πάει στο περίπου;

Link to comment
Share on other sites

προσοχή στο αν υπάρχουν κτίσματα εντός του ακινήτου όπως καλυβια ή οτισδήποτε άλλο κτίσμα γιατί τότε το κατατμηθέν γήπεδο που θα το περιβάλλει πρεπει οποσδήποτε να είναι άρτιο και οικοδομήσιμο Και για να συμβαίνει αυτό αν δεν υπάρχει καμιά ΖΟΕ που να βάζει περιορισμούς πρέπει να έχει πρόσωπο σε δημόσιο αναγνωριμένο δρόμο και εκεί θέλει μεγάλη προσοχή ειδικά για τους παλιούς αγροτικούς δρόμους Και απαραίτητη η συνεργασία με παλαιό συνάδελφο της περιοχής (και δεν λέω μόνο για τοπογράφο αν και θα ήταν πιο καλά ΑΤΜ) Α επίσης καλά θα είναι να υπάρχει και πράξη χαρακτηρισμού από το δασαρχείο πριν την κατάτμηση μηπως υπάρχει δασικό ή αναδασωταίο τμήμα κλπ.

ΥΣ χαίρομαι να ακούω για μετακομήσεις στην επαρχία (έχει δουλειά και αν μετακομίσουν συνάδελφοι θα αποκτήσει περισσότερη) αρκεί να μην είναι για λίγες μέρες αλλά για ολόκληρη την ζωή ώστε να ζήσουν από κοντά τα προβλήματα και να βοηθήσουν στη επίλυση τους Η ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΑΠΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ για να παει μπροστά συνολικά ο τόπος μας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.