Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Άδεια για περιστροφική σκάλα σε μπαλκόνι


costas25cc

Recommended Posts

γεια σας...θα ηθελα αν μπορειτε να με βοηθησετε στο εξης θεμα... ειμαι ιδιωκτητης μικρης μεζονετας 65τμ σε συγκροτημα 5 ιδιων κατοικιων που εφαπτονται...στον πανω οροφο εχω μικρο μπαλκονακι και θελω να τοποθετησω περιστροφικη μεταλλικη σκαλα για να εχω προσβαση στην ταρατσα...ειναι συνομη η κατασκευη?χρειαζομαι καποια αδεια? δεν περιλαμβανεται κατι σχετικο στην αδεια μικρης κλιμακας...ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Η μεταλλική σκάλα εφόσον δεν απαιτείται για λόγους πυρασφάλειας θα μετρήσει κάλυψη και δόμηση. Εάν υπάρχει λοιπόν υπόλοιπο και μπορεί να κατασκευαστεί θα χρειαστείτε νέα άδεια (κανονική).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπερα! εχω μια παρομοια περιπτωση που θελει νομιμοποιηση γιατι εχει γινει ηδη η παρανομια. εχει κλεισει εξωστης στο τελευταιο οροφο προκειμενου να μπει μια μεταλλικη στρογγυλη σκαλα και να ενωθει με την αποθηκη που βρισκεται στη ταρατσα ωστε να γινει μια μικρη εσωτερικη μεζονετα! φυσικα δεν υπηρχε υπολοιπο δομησης οταν εγινε οποτε αναρωτιεμαι αν τακτοποιειται πλεον με το νομο περι αυθαιρετων;

Link to comment
Share on other sites

Γενικά αυτήν την περίπτωση την τακτοποιεί, εξαρτάται ίσως αν περνάς τη ρυμοτομική γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

μονο αν τη περνουσε οταν ειχε φτιαχτει (ειναι παλια οικοδομη στο κεντρο) αλλα δε νομιζω. δεν εχω παρει τιποτα στα χερια μου να κοιταξω ακομη. δε ξερω και ποσο να πω οτι θα κοστισει αυτο περιπου για να αποφασισει αν θα το κανει.. αν ξερετε απαντατε (και στο περιπου ειναι αρκετο!) αλλιως ευχαριστω για την πρωτη απαντηση!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

βλεπω δεν εχει υπαρξει κινηση, αλλα θα ηθελα μια ακομη απαντηση αν γνωριζει κανεις.. ο εξωστης αυτος που πλεον εγινε κυριος χωρος θα μετρησει στον υπολογισμο ως βοηθητικος (που ηταν) ή κυριος που εγινε; δε ξερω αν πρεπει να βαλω αλλαγη χρησης γι' αυτο και δε ξερω και την απαντηση..

επισης ειχα πει πιο πανω οτι ουσιαστικα ενωνεται με χωρο στο δωμα που ανηκει στον ιδιο ιδιοκτητη και δημιουργει μια μεζονετα. περα απο την υπερβαση δομησης που εχω οσο αφορα τον εξωστη, δημιουργειται αλλο θεμα; ο χωρος πανω ειναι νομιμος, μενει να κοιταξω αν ειναι δηλωμενος ως αποθηκη ή οχι, αλλα κι ετσι να ειναι ειναι αλλη μια αλλαγη χρησης, σωστα;

εχουμε κανενα νεο οσον αφορα το θεμα του δελτιου δομικης τρωτοτητας; φανταζομαι το χρειαζομαι κι αυτο ή τη γλιτωνω επειδη ειναι ενας εξωστης μονο;

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Ο κλεισμένος εξώστης πάει σαν κύριος χώρος χωρία αλλαγή χρήσης.Αλλαγή χρήσης ο πάνω χώρος αν είναι αποθήκη.Η τρωτότητα υφίσταται, περιμένουμε όμως περισσότερες οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ και καλημερα!

Αλλο ενα ερωτημα αν γνωριζεις κι αυτο, στο κατω διαμερισμα υπαρχει λουτρο που εβγαζε παραθυρο στο -πλεον κλεισμενο- εξωστη. Υπαρχει καποιο θεμα με τον αερισμο φανταζομαι, θα πρεπει να κανει κατι γι'αυτο; Και κατι που μου το ξεφουρνισε χτες και δεν εχω ιδεα, τα δυο διαμερισματα ειναι διαφορετικη ιδιοκτησια, ανηκουν στον ιδιο αλλα δεν αποτελουν ενα! σ'αυτο το θεμα χρειαζομαι λογικα συμβολαιογραφο, σωστα; και τα εχει δηλωσει διαφορετικα σε δεη, εφορια, και κτηματολογιο! αλλου δηλαδη λεει οτι εχει το κατω μονο, αλλου το λεει σαν ενα και αλλου το πανω.. 3 στα 3 διαφορετικα.. η εφορια παντως που θα δωσει το ε9 ειναι δηλωμενο σαν ενα, οποτε θεωρω οτι τα υπολοιπα δε μας νοιαζουν για τη δηλωση αλλα θα πρεπει να τακτοποιηθουν μετα!

 

τελικα δεν ηταν μονο ενα ακομη ερωτημα... σορυ!

Edited by sosi
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τελικα πηγα τεε σημερα και η κοπελα (που απανταει λιγο στο περιπου και οτι της ερθει εκεινη τη στιγμη) μου ειπε για τον αερισμο του λουτρου οτι δε πειραζει και "σιγα μωρε τωρα.." και κατα τ'αλλα πρεπει να παω σε συμβολαιογραφο αλλα εχω αρχισει κι απορω γιατι παμε στο τεε για αποριες.. ουτως ή αλλως οτι και να μας λενε δεν ειναι κατι χειροπιαστο, και ουτε μπορουμε να το χρησιμοποιησουμε σαν επιχειρημα αν εχουμε προβλημα στη τακτοποιηση! τελοσπαντων, εκανα τη βολτα μου, μαζεψα μπολικη φωτεινη ενεργεια και γυρισα στο γραφειο..

αυτα και ο θεος βοηθος..

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα, μάλλον σχετικό το ερώτημά μου και για αυτό το γράφω εδω... σε υπάρχουσα άδεια σε εκτός σχεδίου έχουμε 5 κτίρια με υπόγειο - ισόγειο... η απόσταση μεταξύ των είναι στα 3,40 μέτρα και συνδέονται με πέργκολα... στην πρόσοψη προς τη μεριά με τα μεγάλα ανοίγματα (νότια και βλέπουνε θάλασσα) το μπαλκόνι του ισογείου είναι στα 85 εκατοστά από το έδαφος... μπορεί να τοποθετηθεί σκάλα στα πλάγια του μπαλκονιού; Ώστε να αλλάξουνε οι όψεις τόσο για λόγους χρηστικότητας όσο και για μια αισθητική τροποποίηση της ίδιας... χρειάζεται αναθεώρηση άδειας και ακόμα και αν δεν υπήρχε η άδεια στην εκχώρησή της θα προσμετρούνταν στο Σ.Δ. κλπ; Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.