Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομικές Άδειες-Αδειοδοτήσεις Δέντρο στη μέση του δρόμου


Recommended Posts

Έχω ένα οικόπεδο εντός σχεδίου εμβαδού 213 τ.μ. και πρόσωπο 9,15 μ. Ο δρόμος είναι 8 μ. πλάτους και έχει χαρακτηριστεί πεζόδρομος. Στο μέσο του δρόμου υπάρχει ένας τεράστιος πλάτανος ο οποίος φύεται πολλαπλά στο έδαφος (οκτώ κορμοί). Σημειώνω ότι κάποιοι από τους κορμούς εχουν γείρει τουλάχιστον 45 μοίρες πάνω από έναντι του οικοπέδου μου σπίτι του οποίου οι ιδιοκτήτες δεν θέλουν να τον πειράξουν γιατί τους βολεύει η σκιά, αν βέβαια πέσουν πάνω του θα μιλάμε γιά μόνιμη σκιά. Η παρουσία του πλατάνου ουσιαστικά καταργεί το πρόσωπο του οικοπέδου μου, σύμφωνα δε με την άποψη μηχανικού είναι αδύνατο να εκτελεσθούν οικοδομικές εργασίες λόγω αδυναμίας να εισέλθουν μηχανήματα στο οικόπεδο. Απευθύνθηκα στο Δήμο γιά να το κόψουν και με ενημέρωσαν εγγράφως ότι εζήτησαν από την πολεοδομία την έγκριση γιά την κοπή. Η πολεοδομία απάντησε καταφατικά με απόφαση που μου κοινοποιήθηκε. Μετά απ` όλ`αυτά ο Δήμος αρνείται να το κόψει με τις εξής προφάσεις: 1) είναι δύσκολο και έχει πολλά χεχνικά 2)θα φωνάξουν οι γείτονες. Τι θα μπορούσα να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Κοπή με ίδια μέσα (εφόσον έχετε άδεια)

Να τον κόψει ο Δήμος εφόσον επιμείνετε.

Θέλει συναίνεση γειτόνων, τουλάχιστον όσον γειτνιάζουν άμμεσα.

Να τον αφήσετε ήσυχο.

Να ρωτήσετε το μηχανικό σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.