Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία ελέγχου μελέτης από τον ΕΟΤ


Recommended Posts

Επειδή είμαι οριακά να πάρω χάπια,

παρακαλώ αν κάποιος γνωρίζει, να με βοηθήσει στο εξής :

 

Ψάχνω επίσημο έγγραφο (ΦΕΚ, Εγκύκλιο) που να ορίζει :

 

 

α) Την ακριβή διαδικασία ελέγχου Μελέτης από Ελεγκτή του ΕΟΤ σε σχέση με διορθώσεις επί της Μελέτης.

 

Ειδικά, ψάχνω να βρω αν κάπου ορίζεται οτι σε περίπτωση διαφωνίας με τον Μελετητή,

ο Μελετητής μπορεί να ζητήσει από τον Ελεγκτή να δικαιολογήσει εγγράφως & ενυπογράφως τα "κοψίματα" που κάνει

σε εμπεριστατομένη Μελέτη & Τεχν.Έκθεση.

Διότι είμαι μάλλον βέβαιος οτι η επίσημη διαδικασία αποκλείεται να είναι

" παίρνω κόκκινο στηλό & κάνω τα δίκλινα μονίκλινα, και δεν δέχομαι την επίλυση των δωματίων ΑΜΕΑ επιδή ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΜΆΡΕΣΕΙ",

ειδικά όταν :

1. Ο σχεδιασμός μου είναι ΕΝΤΕΛΩΣ σύμφωνος με το γράμμα του νόμου

2. Οι παραδοχές της Μελέτης μου αναλύονται (σε κουραστικά αναλυτικό & εμπεριστατομένο βαθμό) σε 20-σέλιδη Τεχν.Εκθ.-Περιγραφή,

με επιπλέον Νομικό Παράρτημα σχολιασμένης Νομοθεσίας 35 σελίδων (το οποίο απλά ΔΕΝ έγινε δεκτό στον Φάκελο !!!)

 

Θέλω να πω,οκ, μας τρέχουν και απαιτούν οι προτάσεις μας να είναι ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΤΑΤΕΣ...

ενώ οι απαντήσεις τους στις προτάσεις μας είναι του στυλ : "Πάρτο πίσω...", έτσι απλά, χωρίς κάποια σοβαρή αιτιολογιά ???

 

 

β) Την ακριβή διαδικασία υποβολής Ένστασης (?) στον σχολιασμό Μελέτης από Ελεγκτή του ΕΟΤ :

 

Που & σε ποιόν μπορώ (μπορώ??) να απευθυνθώ για να βρω το δίκιο μου....

 

(*) Παρακαλώ, επειδή το θέμα εύκολα μπορεί να ξεφύγει σε γενική κουβέντα για την στάση των Δημ. Υπαλλήλων γενικότερα, αν είναι εύκολο να στοχευθούν οι όποιες απαντήσεις στο συγκεκριμμένο θεσμικό-νομικό πλαίσιο του ερωτήματός μου.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.