Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπαλλήλου για υπογραφή οικοδομικής άδειας


αντωνηςχα

Recommended Posts

Είμαι νέος πολιτικός μηχανικός και μόλις προσλήφθηκα σε τεχνικό γραφείο.Δεν έχω κάνει έναρξη επαγγέλματος.Έχω περάσει εξετάσεις ΤΕΕ.Τι πρέπει να κάνω σαν υπάλληλος τεχνικού γραφείου ώστε να μπορώ να υπογράψω οικοδομικές άδειες κ στατικές μελέτες?Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά:εφόσον πήρες άδεια ασκήσεως επαγγέλματος,θα περιμένεις να σου έρθει ο αριθμός δύναμης του ΤΣΜΕΔΕ, μετά θα κάνεις την έναρξη σου(σφραγίδες Α.Π.Υ,βιβλιο εσόδων εξόδων).Μετά έχεις το δικαίωμα υπογραφής,αλλά για να μπορέσεις να στείλεις αμοιβές στο ΤΕΕ πρέπει να αποκτήσεις κωδικό πρόσβασης.θα μπείς στο http://www.tee.gr θα βρείς την άιτηση που πρέπει να στείλεις και μετά απο 1-2 εβδομάδες θα σου στείλουν τον κωδικό σου.Ως μισθωτός δεν νομίζω ότι αλλάζει κάτι,εξάλλου ότι υπογράφεις θα "χρεώνεται" σε σένα φορολογικά.Τώρα για το τι χρήματα θα παίρνεις αυτό έχει να κάνει με σενα και με το αφεντικό σου.Συνήθως αυτός που υπογράφει παίρνει ένα ποσοστό επι της αμοιβής,αν δεν κανω λάθος πρέπει να είναι 10-20%.Και λογικά θα έχεις και κάποια επιστροφή ίσως την επομενη χρονιά με τη δήλωση σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.