Μετάβαση στο περιεχόμενο

τροποποιηση μελετης πινακα κατανομης δαπανων θερμανσης


roberic

Recommended Posts

Γεια χαρά.

Μου έχει ζητηθεί να κάνω τον πίνακα αναλογιών για μια πολυκατοικία με σχέδια του 1999 οποία παραδόθηκε πέρυσι και φέτος μπήκε ο πρώτος ενοικιαστής και τώρα μπαίνει ο δεύτερος,(έχω στα χέρια μου τα αρχικά σχέδια)και αντιμετωπίζω τα εξής:

1)ο 1ος ενοικιαστής(ισόγειο-κατάστημα) έχει βγάλει τα θερμαντικά σώματα.η αρχική μελέτη κατανομής δαπανών θέρμανσης που είχε κατατεθεί στην πολεοδομία απο τον τοτε ηλεκτρολογο μηχανικο υπολόγιζε φυσικα και τα συγκεκριμένα σώματα.Το ερώτημά μου είναι αν θα πρέπει να γίνει νέα επίσημη τροποποίηση της μελέτης κατανομής δαπανών θέρμανσης ή ανεπίσημη.Γιατί αν αποφασίσει να ξαναβάλει τα καλοριφέρ ας πούμε ή τα βγάλει κι άλλος ενοικιαστης κλπ κλπ κάθε φορά θα γίνεται κατάθεση νέας μελέτης στην πολεοδομία?

2)στο πολιτικό μηχανικό που έκανε την οικοδομή δίνω τον πίνακα κατανομης δαπανων θερμανσης και βγάζει αυτός τα χιλιοστά?ρωτάω επειδή μου ζητήσανε να τα βγάλω όλα εγώ(θέρμανση, ανελκυστηρα, καθαριοτητα κλπ)γιατί δεν έχω καταλάβει πως πάμε απ τα ποσοστά επιβάρυνσης του πινακα κατανομης δαπανων θερμανσης στα χιλιοστά αφού ο τύπος υπολογισμού των ποσοστών εξαρταται απο τις ώρες λειτουργίας.έχω κάνει ένα excelaki στο οποίο αν του δώσω τιμή πετρελαίου μου υπολογίζει τα ποσοστά με βάση μόνο τις ώρες και οχι χιλιοστα.Τα χιλιοστά με ποιο τρόπο βγαίνουν και πως συμμετέχουν στον υπολογισμο της τιμής?

3) στην τροποποιημενη μελετη που εκανα στο 4Μ με νεα παραμετρο-αποσυνδεδεμενη ιδιοκτησια το ισογειο, φαινεται πως το ισογειο δε συμμετεχει πλεον σε δαπανες θερμανσης.Δεν θα πρεπε να πληρωνει ενα παγιο η όχι?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.