Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με συντεταγμένες


Recommended Posts

καλημέρα.εχω το εξής θέμα:

θελω να υπολογίσω συντεταγμένες για να κάνω μια χάραξη.

απο τα στοιχεία που ήδη υπάρχουν στην τοπογραφική υπηρεσία έχω τις συντεταγμένες των στάσεων και των τριγωνομετρικών σημείων.οι συντεταγμένες των στάσεων έχουν προκύψει απο επίλυση όδευσης.

τώρα....στην αποτύπωση που έγινε έχουν καταγραφεί γωνίες και αποστάσεις σημείων.

τι γίνεται όμως.....όταν πάω με το 1ο θεμελιώδες να βρω τις συντεταγμένες των σημείων προκύπτει λάθος.παω να κάνω έλεγχο της στάσης που είμαι με τη γωνία και την απόσταση άλλης γνώστης στάσης που έχει μετρηθεί και βγαίνει λάθος.δηλαδή:

συντεταγμένες απο όδευση:

στ.413: χ=-4811.73 ψ=1675.00

στ.414: χ=-4706.47 ψ=1429.22

στ.416: χ=-4563.84 ψ=1259.54

στ.417: χ=-4385.81 ψ=1083.67

 

 

μετρησεις:

απο τη στ.414 ξεκινάμε με διαφορα οριζοντιας γωνίας -1.68 και προσανατολιζομαστε στην στ.413 και οι μετρήσεις έχουν ως εξης: οριζοντια γωνία=376.01 και αποσταση=267.35 χωροσταθμικη διαφορα=+10.62

 

απο τη στ.414 προσ την στ.416 οι ματρήσεις είναι:οριζ.γωνια=157.28 και αποσταση=220.75 χωροσταθμικη διαφορά=+0.67

 

 

απο τη στ.416 με διαφορά οριζόντιας γωνίας -2.64 και προσανατολιζομαστε στην στ.414 έχουμε: οριζ.γωνια=358.28 και απόσταση=221.50 χωροσταθμικη διαφορά -0.67

 

απο στ.416 προς στ.417 έχπυμε: οριζ.γωνια=152.36 και απόσταση=249.75 χωροσταθμικη διαφορα +1.84

ξεκινάω να κάνω αυτο τον έλεγχο για να υπολογίσω μετα τις συντεταγμένες των σημείων που θέλω.

 

οι γωνιες δεν βγαινουν ίδιες αλλα ουτε και οι αποστάσεις.κατι κάνω λθος αλλα τί?

που κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρα σωστές οι θέσεις στάσεων στο έδαφος (αναγνώριση, εντοπισμός);

Συνήθως πριν τη χάραξη είναι απαραίτητη μια αποτύπωση σταθερών και εφαρμογή της στο γραφείο με τα προς χάραξη στοιχεία, για έλεγχο.

Σε κάθε περίπτωση ίσως είναι προτιμώτερη η συνεργασία με κάποιο εμπειρώτερο συνάδελφο, τουλάχιστον στην αρχή.

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω κάποιο πρόβλημα στη χάραξη,έχω ξανακάνει.

αλλα προσπαθώ να διασταυρώσω τα στοιχεία που έχω και δεν βγαίνουν.τισ συντεταγμένεσ τισ εχει υπολογίσει η υπηρεσία και τισ μετρησεισ τισ έχει κάνει η υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

Τι τάξη μεγέθους είναι οι αποκλίσεις συνάδελφε? Μήπως είναι απλώς θέμα λιγότερο ακριβούς αρχικής αποτύπωσης εάν είναι πριν πολλάαα χρόνοα υπολογισμένες οι στάσεις ;)

Link to comment
Share on other sites

η διαφορα ειναι περιπου στα 10 ' .ειναι μεγάλη .θα παω απο την υπηρεσία να δω εαν κάπως αλλιως τα υπολογίζουν.δεν γίνεται με τον ίδιο τρόπο να βγαινουν διαφορετικές συντ/νες.δηλαδή τα δέχομαι οπως ειναι και απο τη μια στάση βγάζω αλλες συντ/νες και απο άλλη σταση για το ίδιο σημείο προκύπτουν άλλες συντ/νες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.