Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια ασκήσεως Επαγγέλματος από Εξωτερικό


sakisbour

Recommended Posts

Συνάδελφοι, φίλοι θέλω να ρωτήσω επειδή είμαι άνεργος 1 χρόνο τώρα θέλω να διακόψω την ασφάλιση στο ΤΣΜΕΔΕ αλλά από ότι γνωρίζω διαγράφομαι και απο το ΤΕΕ. Επειδή όμως θέλω να συμμετέχω σε προκηρύξεις ΑΣΕΠ μπορώ να βγάλω ΑΔΕΙΑ ΑΣΚΗΣΗΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ π.χ. στη Κύπρο και να κάνω κανονικά αιτήσεις ή θα πάψω πια να θεωρούμε καν μηχανικός. Κρίμα πραγματικά που έμεινα στην Έλλαδα ούτε άνεργος δε μπορώ να μαι εδώ πρέπει να δίνω 4000 να μη πω σε ποιους!!! Παρακαλώ άμα γνωρίζει κάποιος ας μου πει είτε εδώ είτε στο mail: [email protected]

Link to comment
Share on other sites

sakisbour

Για να πάρεις την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος από την Κύπρο πρέπει να γραφτείς στο επιμελητήριο της Κύπρου .

Για την εγγραφή υπάρχουν εκεί δύο προϋποθέσεις από ότι μου είπαν .

 

Η πρέπει να έχεις την Κυπριακή Υπηκοότητα ή πρέπει να είσαι μόνιμος κάτοικος Κύπρου .

Ένα από αυτά τα δύο ζητάνε ως προϋπόθεση να έχει κάποιος για να γίνει μέλος στο Επιμελητήριο Μηχανικών της Κύπρου.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε, εισαι σιγουρος οτι θες να διαγραφεις;

Ξανασκέψου το...

Ρωτησες αν μπορεις να κάνεις κάποιο διακανονισμο με το ΤΣΜΕΔΕ;

Ψαξε πρωτα αυτο και... μην απογοητευεσαι!

 

Πραγματικα, σου ευχομαι καλη τυχη.

 

ΥΓ. (Σκέψη προς όλους μας) 4000 ειναι πάααρα πολλά για να εξαγοράζεις ΜΟΝΟ το δικαίωμα συμμετοχής στον ΑΣΕΠ. Ουτε καν τον γιατρο σου δεν πληρωνουν...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι σιγουρος αν θα πρεπει να διαγραφεις, αλλα οπως ειπε και ο προλαλησας για το ασεπ μονο δεν νομιζω οτι αξιζει. Ειδικα οπως εχουν γινει τα πραγματα πλεον που ουσιαστικα δεν βγαινει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Για να γταφτείς σε ξένο αντίστοιχο επιμελητήριο και να πάρεις εκεί άδεια άσκησης επαγγέλματος, δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο. Στην Αγγλία πχ είναι μεγάλο πακέτο και στην Κύπρο όπως σου απαντήσανε. Το ίδιο φαντάζομαι ισχύει και αλλού. Για ΑΣΕΠ δεν αξίζει με την καμία, δεν βλέπεις τι γίνεται. Και στην τελική τόσο σίγουρη την έχεις την θέση? Δηλαδή αν σου κάτσει εντομεταξύ κάτι στον ιδιωτικό, το αποκλείεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.