Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορες ΤΣΜΕΔΕ και προηγουμενη ασφαλιση σε ΙΚΑ


sly3980

Recommended Posts

Καλησπερα,

 

τον περασμενο Οκτωβριο περασα τις εξετασεις του ΤΕΕ και η εταιρια που εργαζομαι ξεκινησε αμεσως και αλλαξε την ασφαλεια μου απο ΙΚΑ σε ΤΣΜΕΔΕ. Απο το 2008 που πηρα το πτυχιο μου εργαζομαι στην ιδια εταιρια και απο τοτε ημουν ασφαλισμενος στο ΙΚΑ.

 

Τις προαλλες μου ηρθε ενα χαρτι απο το ΤΣΜΕΔΕ οτι πρεπει να πληρωσω αναδρομικα τις εισφορες απο το 2008 μεχρι την ημερα που ξεκινησε η εταιρια μου να με ασφαλιζει στο ΤΣΜΕΔΕ. Το ποσο ειναι 1340 ευρω.

 

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης: αφου απο το 2008 ημουν ηδη ασφαλισμενος στο ΙΚΑ, παλι θα πρεπει να πληρωσω τετοιο ποσο στο ΤΣΜΕΔΕ?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι αυτό ακριβώς λέει το έγγραφο?

Η εγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ είναι ταυτόχρονη με την εγγραφή στο ΤΕΕ, δεν έχει να κάνει με το έτος κτήσεως του πτυχίου.

Εκτός και αν έχει αλλάξει κάτι εν τω μεταξύ.

Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται, οι εισφορές σου στο ΤΣΜΕΔΕ ξεκινούν από την ημερομινία εγγραφής σου και αυτή δεν είναι άλλη από την επομένη των εξετάσεων στο ΤΕΕ για την άδεια άσκησης επαγγέλματος

Link to comment
Share on other sites

το χαρτι πανω λεει ημερομηνια απο Οκτωβριος 2008. Στην εταιρια που δουλευω με αλλαξαν απο ΙΚΑ σε ΤΣΜΕΔΕ ακριβως 1 μηνα απο την εγγραφη μου στο ΤΕΕ. Αποκλειεται δηλαδη για 1 μηνα οι εισφορες να ειναι 1340. Εστειλα ενα mail στο ΤΣΜΕΔΕ και ελπιζω να βγαλω καμια ακρη:confused:

Link to comment
Share on other sites

Για δες μήπως είναι αυτό που λέει ο agios...

Αν δεν μπορείς να βγάλεις άκρη καλά θα κάνεις να περάσεις από τα κεντρικά. Μην περιμένεις να κάνεις και πολλά με e-mail

Link to comment
Share on other sites

Εσύ στο ΤΣΜΕΔΕ έχεις πληρώσει τίποτα?

Αν όχι τα 1340 € μπορεί να αφορούν το διάστημα από 10/2010 εώς 06/2011.

 

προς το παρον δεν εχω πληρωσει τιποτα αλλα απο τον 11/2011 (που εμαθα οτι περασα στο τεε) πληρωνει η εταιρεια μου κανονικα το ΤΣΜΕΔΕ.

 

μαλλον θα πρεπει να περασω απο εκει μια βολτα.....

 

thanx για τις απαντησεις...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.