Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορές υπέρ ΙΚΑ ελεύθερου επαγγελματία


Recommended Posts

Συνάδελφοι χαιρετώ,

 

Μήπως ξέρει κανείς ποιά είναι η εισφορά για το ΙΚΑ που παρακρατείται από την αμοιβή μας όταν κόβουμε Δελτίο Παροχής Υπηρεσιών?

 

Ή πού μπορεί να βρει κανείς πληροφορίες γι' αυτό?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απ' όσο γνωρίζω δεν υπάρχουν εισφορές υπέρ ΙΚΑ όταν κόβεις Α.Π.Υ. (Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών).

Εισφορές υπέρ Ι.Κ.Α. υπάρχουν μόνο όταν εργάζεσαι ως μισθωτός σε εταιρία, βιομηχανία κλπ.

Όταν, ως ελεύθερος επαγγελματίας, κόβεις Α.Π.Υ. πληρώνεις Φ.Ε.Μ. (Φόρος Επιτηδεύματος Μηχανικού) εφόσον πρόκειται για μελέτη ή επίβλεψη που αφορά την έκδοση οικοδομικής άδειας (τοπογραφικό, αρχιτεκτονικά, στατικά, μηχανολογικά).

Αν παρέχεις υπηρεσίες ως ελεύθερος επαγγελματίας σε μια εταιρία, τότε σου παρακρατείται φόρος 20% που τον καταβάλει η εταιρία στην εφορία και στο τέλος της χρονιάς σου δίνει μια βεβαίωση ότι ο φόρος αυτός παρακρατήθηκε προκειμένου να την χρησιμοποιήσεις στη φορολογική σου δήλωση.

 

Αυτά από έναν Πολιτικό Μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ευχαριστώ γιά την απάντηση.

 

Νομίζω όμως πως υπάρχει μιά παρακράητση υπέρ ΙΚΑ και στην περίπτωση Α.Π.Υ. Τουλάχιστον έτσι μου λένε κανά δυό λογιστές που ασχολούνται με σχετικά θέματα. Είναι 1,2% συνολικά (0,8% εργοδότης - 0,4% μηχανικός.) Απλά επειδή κάποιο υποκατάστημα ΙΚΑ έλεγε ότι ειναι 12-13% προσπάθησα να το ψάξω λίγο παραπάνω. Τελικά καταλήξαμε ότι είναι 1,2%. Δε έχω πρόχειρες τις διατάξεις αλλά αν χρειαστεί μπορώ πλέον να σας τις αναφέρω.

 

Ι.Κ.Ράπτης

Link to comment
Share on other sites

Τόσα χρόνια ποτέ δεν έχω πληρώσει τίποτε για το ΙΚΑ ούτε έχω ακούσει κάτι από συνάδελφο, ούτε στα σχετικά φορολογικά σεμινάρια που διοργανώνει το ΤΕΕ.

 

Αν όμως είναι έτσι όπως τα λες, ποιος αποδίδει το 1,2% στο ΙΚΑ;

 

Η εμπειρία μου από τους λογιστές, ακόμα και μεγάλα λογιστικά γραφεία, είναι ότι πολλές φορές δεν ξέρουν τι ισχύει για τους μηχανικούς (είμαστε ειδική κατηγορία βλέπεις :roll:) και κάνουν ακόμα και χοντρά λάθη. Πχ. λογιστής έκανε αυτοπεραίωση σε συνάδελφο Πολιτικό Μηχανικό ελεύθερο επαγγελματία ο οποίος μετά έκλεγε τα λεφτουδάκια του. :cry:

 

Αν βρεις τη σχετική διάταξη, θα ήταν ευχής έργο να την παραθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν ίσχυε κάτι τέτοιο δεν θα έπρεπε να ζητάει η Πολεοδομία στον έλεγχο φορολογικών και την απόδειξη πληρωμής αυτού του ποσού;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι δεν είμαι ούτε κάνω τον ειδικό σε τέτοια θέματα. Η περίπτωση μου εμφανίστηκε πρόσφατα σε σεμινάρια που δίδαξα, κάτι που κάνω σπάνια. Πριν από 4 χρόνια π.χ σε ανάλογη περίπτωση δε μου είχε ζητηθεί. Τώρα όμως συνέβη και μου παρακρατήθηκε τελικά αυτό το 1,2% που αποδίδεται απ᾽την εταιρεία που το παρακρατά.

 

Ενδέχεται να αφορά μόνο ειδικές περιπτώσεις όπως αυτή που περιγράφω. Θα το κοιτάξω και θα επενέλθω. Ίσως καθυστερήσω λίγο επειδή θα λείψω γιά λίγες μέρες.

 

Καλές γιορτές!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

απο ηλεκτρολογο μηχανικο:

σε Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών μονο 20% παρακράτηση (σε όλους - εκτώς από ιδιώτες)...

σε ΦΕΜ και οτι αφορα πολεοδομια, πανε σε ειδικη κατηγορια αλλα ειναι ολα προκαθορισμενα....

παρακρατηση ΙΚΑ μονο σε εμμισθη σχεση εργασιας και αυτο για να δικαιολογηθει η περιθαλψη σε χρημα που υποχρεωτικα σου επιβαλουν.

σαν ελευθερος επαγγελματιας μηχανικος δεν το εχω δει πουθενα, και μου κανει ιδιαιτερη εντυπωση να υπαρχει.

 

συμφωνω με τους συναδελφους, μην πιστευεις το καθε λογιστη (εκτως και εχει μακροχρονιους πελατες μηχανικους)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.