Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση Γάμου και Ερώτηση για Φάρμακα


silverblade

Recommended Posts

Καλημέρα. Είμαι νέος ασφαλισμένος στο ΤΣΕΜΔΕ και δυστυχώς σχεδόν όλοι που έχω ρωτήσει, δεν έχουν ιδέα πως δουλεύει το ταμείο. Έχω κάποιες βασικές απορίες που όποιος ξέρει την σωστή απάντηση, θα τον παρακαλούσα να με διαφωτίσει:

 

1) Πρέπει να κάνεις δήλωση γάμου στο ΤΣΕΜΔΕ, αν η γυναίκα σου είναι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ;

2)Για τα φάρμακα ποιο είναι το χρηματικό όριο κάποιας συνταγής; Αν είναι λίγο παραπάνω και την δεχτεί το φαρμακείο, τότε πληρώνει την διαφορά το φαρμακείο από την τσέπη του;

3)Πρέπει να υπογράψω στο "Παραλήπτης" στο συνταγολόγιο (ή κάπου αλλού) όταν παίρνω τα φάρμακα;

4)Ποια φάρμακα δεν καλύπτονται; Ξέρει το φαρμακείο ή πρέπει να τρέχουμε κάθε λίγο και λιγάκι να ρωτάμε; Αν τελικά κάνει λάθος το φαρμακείο τα πληρώνει από την τσέπη του;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς όλες σου οι απορίες μπορούν να λυθούν εύκολα από το ίδιο το ΤΣΜΕΔΕ. Υπάρχει και site όπου σίγουρα θα βρεις κάποιες απαντήσεις. Σχετικά με τη δήλωση γάμου, δε νομίζω ότι απαιτείται εφόσον η σύζυγός σου είναι ήδη ασφαλισμένη σε άλλο ταμείο. Όσο για τα φάρμακα, ξέρουν και οι γιατροί αλλά και οι φαρμακοποιοί τι καλύπτει το ταμείο και τι όχι. Για φάρμακα πάνω από 150€ χρειάζεται ειδική προέγκριση από τον γιατρό του ΤΣΜΕΔΕ. Συνήθως τα φαρμακεία είναι ενημερωμένα, άρα δεν πρόκειται να σου δώσουν κάτι που δεν δικαιολογείται. Επίσης θα σε ενημερώσουν για τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσεις προκειμένου να πάρεις τα συνταγογραφημένα φάρμακα. Να υπογράψεις δεν είναι απαραίτητο. Εμένα δεν μου έχει ζητηθεί ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα η γυναικα εχει ΙΚΑ, δεν θελει δηλωση στο ΤΣΜΕΔΕ,δεν εχει καμια σχεση εκεινη με το ταμειο.

Υπαρχει λιστα ΜΗ συνταγογραφουμενων φαρμακων, την ξερουν οι γιατροι και σιγουρα οι φαρμακοποιοί

Υπογραφεις στο "Παραληπτης"

Θεραπειες - εξετασεις οπου το Δημοσιο τιμολογιο τις κοστολογει πανω απο 150 Ευρω θελουν προεγκριση απο τοΤΣΜΕΔΕ.

Αν η πχ η γενικη αιματος κανει στο τιμολογιο του Δημοσιου 20 Ευρω δεν θελει προεγκριση,εσυ πληρωνεις σε καποιο ιδιωτικο κεντρο πχ 50 Ευρω και το Ταμειο σου δινει πισω 20, τα υπολοιπα 30 πανε ως ιατρικα εξοδα στη φορολογικη δηλωση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δυστυχώς το site (το οποίο το έχω ξεψαχνίσει) δεν είναι καθόλου ενημερωτικό και πρακτικό.

 

Είχα πάει μία φορά να ρωτήσω αλλά γινόταν χαμός και μάλλον θα θεωρούσαν ανούσιες τις ερωτήσεις αυτές. Πριν κάποιους μήνες απαντούσαν και σε email ,αλλά τώρα δεν απαντούν ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.