Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με κλιματιστικό


koser

Recommended Posts

Χαίρεται, έχω πρόβλημα με ένα κλιματιστικό. Συγκεκριμένα με το που το βάζω μπροστά ο ανεμιστήρας δεν δουλεύει στρωτά (το δοκίμασα στην ψύξη στην χαμηλότερη θερμοκρασία και στο αυτόματο τον ανεμιστήρα), εννοώ ότι αυξομειώνεται η ισχύς του σαν κόβει (όχι τελείως) και να ξανά δίνει και το ίδιο συμβαίνει και με την εξωτερική μονάδα (καμιά 10 φορές σε ένα λεπτό), σαν να υπάρχει πρόβλημα τάσης ή κάτι τέτοιο και δεν μου βγάζει και νερά από το σωληνάκι. Επειδή τελευταία έκανε αρκετές διακοπές ρεύματος σκέφτομαι μήπως έκαψε κανά ρελέ. Ελπίζω να ήμουν αρκετά περιγραφικός και να καταλάβατε πάνω κάτω. Για πείτε μου τί νομίζετε;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι inverter? Ειναι καθαρο? Ειναι παλιο? Εχει γινει ποτε συντηρηση? Αν το βαζεις σε μη αυτοματη λειτουργια τον ανεμιστηρα τι κανει? Βγαζει κρυο?

 

Δε μπορω να καταλαβω ποσο αυξομειωνεται η ισχυς. Μηπως ειναι μπουκωμενα τα στοιχεια ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι αρκετά παλιό μπορεί και 10ετίας. Είναι εταιρίας Mitsubishi και inverter εάν θυμάμαι καλά. Πέρσι το καθάρισα ύστερα από πολλά χρόνια (και μου πήρε αρκετή ώρα) και δούλευε πολύ καλά και φέτος μέχρι πριν μερικές εβδομάδες που άρχισαν αυτά τα κόλπα. Έλεγχος για την ποσότητα του φρέοντος δεν έχει γίνει, αλλά ξαφνικά να δημιουργήθηκε πρόβλημα, μπορεί; Το έβαλα να δουλέψει κανα 5λεπτο στη μη αυτόματη λειτουργία στο δυνατό και δεν έβγαζε τόσο κρύο σαν ήταν «μπουκωμένο» ένα πράμα και όπως ανέφερα δεν έβγαζε καθόλου νερό από το σωληνάκι. Σαν να μου φαίνεται να έχασε φρέον αλλά έτσι ξαφνικά, μήπως έχει δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα στο σύστημα του inverter;

Link to comment
Share on other sites

Αν δε βγαζει καθολου νερο ειναι πιθανο να μην βγαζει και κρυο αερα. Αν δεν εχεις ψηφιακο θερμομετρο δε μπορεις να εισαι σιγουρος. Εχει και δροσια αυτες τις μερες. Για αρχη παρε ενα ψεκαστηρι και ριξε στο στοιχειο νερακι μπολικο ή με χημικο καλυτερα αν εχεις. Δε μπορουμε χωρις στοιχεια να σου πουμε. Τουλαχιστον αν ειχες ηλεκτρονικο θερμομετρο θα μετρουσες θερμοκρασια αερα που φυσαει, θερμοκρασια αερα που ρουφαει και θα ηθελες ΔΤ 8-10. Πλυνε και το εξω στοιχειο. Μετα παρατηρησε αν σου παγωνει κανενα σωληνα απο τα εξω ρακορ ή αν σου παγωνει το μεσα στοιχειο.

 

Δυσκολα αν 10 χρονια ησουν ενταξει απο φρεον να το εχασε τωρα αλλα ποτε δε ξερεις ..

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό το ανέφερα για το φρεον. Αυτή η αυξομείωση μου φαίνεται πολύ περίεργη. Θα το αφήσω να δουλέψει κανα 15 λεπτό με μισάωρο. Θα το κοιτάξω και θα σου πω. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ύστερα από κάνα μισάωρο λειτουργίας έριξε την ασφάλεια στον πίνακα.... Σαν βραχυκύκλωμα μου φαίνεται, πρόβλημα στην πλακέτα, δεν ξέρω τί να πω...

Link to comment
Share on other sites

Μετρα για αρχη το συμπιεστη αν ειναι καμμενος. Αυτος αρπαζει συνηθως.

 

Δυστυχώς φίλε πέρα από μερικά κατσαβίδια και κάτι άλλα βασικά εργαλεία δεν έχω κάποια άλλα για να μπορέσω να μετρήσω τον συμπιεστή. Για γίνε λίγο πιο κατατοπιστικός....

Link to comment
Share on other sites

http://www.scribd.com/doc/54216700/Service-Check-Points-Compressor

 

Χρειαζεσαι τουλαχιστον πολυμετρο.

Edited by kosmas85
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ φίλε, πολύ χρήσιμο το Link.... Θα δανειστώ από κάποιο φίλο...

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.