Μετάβαση στο περιεχόμενο

αμοιβη ημιυπαιθριου


Recommended Posts

Καλησπερα και απο μενα!!Πολυ ωραια η ανακαινιση.Μια ερωτηση...σχετικα με την αμοιβη ημιυπαιθριου,θα πρεπει οπωσδηποτε να περασει μεσω ΤΕΕ και να ειναι το 233+ φ.π.α??Μπορω να παρω λιγοτερα αν θελω?Παιζει συγγενεια στην μεση.

Και επισης εαν τελικα θα πρεπει η αμοιβη να γινει μεσω εθνικης...αυτη η αμοιβη ερχεται ποτε στην τσεπη του μηχανικου??με ποιον τροπο??Χαζη ερωτηση το ξερω...αλλα αδαης γαρ..

Ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας συναδελφοι.

Link to comment
Share on other sites

μου φαινεται μεχρι α βαθμου συγγενειας δινει απαλλαγη το τεε,

 

233 + φπα ειναι η ελαχιστη αμοιβη κ η πληρωμη γινεται στην εθνικη τραπεζα με πληρωμη αμοιβης,φπα,τσμεμε κ τεε κ το φεμ (10% της αμοιβης) πληρωνεται στην εφορεια. τα λεφτα τα παιρνεις με τον γνωστο τροπο απο τον λογαριασμο οψεως της εθνικης. ψαξε στο forum υπαρχουν αντιστοιχα θεματα για αμοιβες κ τροπο πληρωμης......

Edited by xekolla
Link to comment
Share on other sites

Σορρυ που μαι σπαστικος...αλλα...ειναι η πρωτη μου φορα μονος.Παω τραπεζα καταθετω 2 εντυπα και την αμοιβη με τον κωδικο του τεε που μου χει προκυψει.Μετα παω εφορια πληρωνω τα φεμ το 10% και για τα υπολοιπα,που παω?

Link to comment
Share on other sites

αμοιβη 232.53 + φπα 53.48 στην τραπεζα με α/α κωδικου πληρωμης απο τεε

φεμ 23.25 στην εφορια (ενα εντυπο το δινεις στην πολεοδομια με το παραβολο πληρωμης του, κ ενα εντυπο κ παραβολο πληρωμης το κρατας εσυ κ το δινεις στον λογιστη σου στο τελος καθε τριμηνου...)

τσμεδε,εμπ 6.98 συμπληρωνεις το καινουριο εντυπο του τσμεδε, πληρωνεται στην τραπεζα

τεε 4.76 αυτο το ποσο στο κραταει η τραπεζα αυτοματα,οταν βαλεις τα λεφτα στην τραπεζα στον λογαριασμο οψεως.....

 

ριξε μια ματια κ στα παραπανω links........

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.