Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πλευρικό επιφανειακό φορτίο ανέμου


 

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Γνωρίζω πως ίσως ρωτάω κάτι απλοϊκό, αλλά έχω μία εργασία να φέρω εις πέρας και ένα σημείο με έχει κάνει να ψάχνω αρκετή ώρα. Σε μία κατασκευή 10 πλαισίων (10x6) ανά 4m δίνεται επιφανειακό φορτίο ανέμου 3KN/m2. H ερώτηση μου είναι απλή: Πώς το μετατρέπω σε σημειακό ώστε να το βάλω στους διαγώνιους συνδέσμους στο πρόγραμμα( Steel 2007);

Αυτή την στιγμή δεν έχω κάποιον άλλο να ρωτήσω:P

 

 

img0001tp.jpg

 

Όποιες επισημάνσεις δεκτές :)

Link to comment
Share on other sites

παράξενη και ύποπτη η ερώτηση σου ..

Θα κατασκευάσεις έτσι τους κατακόρυφους συνδέσμους ακαμψίας, ώστε να μην φορτίζονται από τον άνεμο

Link to comment
Share on other sites

Συνονόματε από τα Χανιά, με μπέρδεψες περισσότερο τώρα :/

Το φορτίο ανέμου δηλαδή που θα εφαρμοστεί; ( και ισχύει ακόμα η ερώτηση για το πώς θα το μετατρέψω σε γραμμικό για να το βάλω στο πρόγραμμα)

Link to comment
Share on other sites

Συνονόματε από τα Χανιά, με μπέρδεψες περισσότερο τώρα :/

 

μη συνονόματε από το παράλληλο σύμπαν , τον μεσαίο σύνδεσμο μόνο σαν λάθο στο σκαρίφημα θα τον θεωρήσω.

 

επίσης , έχει καταλάβει κανείς τι ρωτάει? τι δουλειά έχουν οι σύνδεσμοι με τον πλευρικό άνεμο? και άντε σου λέω εγώ ότι γίνεται και γαμώ τις κακοτεχνίες και έχουν τελικά. το σημειακό που κολλάει? κουτουλάει η μηκίδα?

Edited by sovatzou
Link to comment
Share on other sites

επιφανειακό φορτίο ανέμου 3KN/m2. H ερώτηση μου είναι απλή: Πώς το μετατρέπω σε σημειακό

Δεν το μετατρέπεις σε σημειακό. Το μετατρέπεις σε γραμμικό, καθ' ύψος των υποστυλωμάτων (μιλάω για την ανεμοπίεση στους τοίχους). Επίσης, έχε υπ' όψιν ότι το 3kN/m2 είναι πολύ μεγάλη τιμή για ανεμοπίεση. Δες μήπως έχει γίνει κάποιο λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.