Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΣΕ ΟΙΚΟΠΕΔΑ ΠΟΥ ΒΑΡΥΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΙΣ ΛΟΓΩ ΡΥΜΟΤΟΜΙΑΣ


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.Το τελευταιο καιρό εχω το εξης θέμα.

Ο γειτονάς μου έχει οικοπεδο με σπίτι.Ενα μερος του συνολικα σχεδον ολοκληρη η αυλη εχει χαραχτει και θα ανοιχτει δρομος βασει σχεδιου πολεως.Ο ανθρωπος αυτος εχτισε σπιτι και του χορηγηθηκε αδεια χωρις να εχει κανει συμβαιολγραφικη δηλωση δηλ δεν εχει τεθει το κομματι του αυτο σε κοινη χρηση.Το σκεπτικο ειναι το γεγονος οτι το σπιτι ειναι γωνιακο και εχει απο αλλου πρόσωπο.Σε ερωτηση μας στα αρμοδια οργανα μας απαντησα πως ειναι πως ''χορηγηθηκε αδεια διοτι εχει το σπιτι προσωπο σε διανοιγμενους κοινοχρηστους δρόμους απο δύο πλευρές.Σε προσωπικη επαφη με τα αρμοδια οργανα μου ειπαν πως ''δεν εχει τεθει σε κοινη χρηση όμως αυτο το σημειο ειναι ρυμοτομουμενο και δεν μπορει να το εκμεταλευθει ο εν λογο κυριος''Πριν απο 1 σχεδον χρονος πανω στο ρυμοτομουμενο αυτο εδαφος αυτος εχτισε τοιχο.Εγινε καταγγελια στα αρμοδια οργανα και χαρακτηριστικε αιθερετος.Και αναρωτιεμαι εγω τωρα ειναι ποτε δυνατος να μην γινεται συμβολαιογραφικη πράξη οταν κάτι απο τα χέρια σου περναει στα χερια κάποιου άλλου;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Η συμβολαιογραφική πράξη που σου ανέφεραν αφορά "παραχώρηση λωρίδας σε κοινή χρήση". Νομίζω έχει καταργηθεί από το 2008 αυτή η διάταξη που επέτρεπε τέτοιες παραχωρήσεις.

Τώρα από τα υπόλοιπα λεγόμενα , δεν έβγαλα και πολύ νόημα, αλλά απ' οτι κατάλαβα α) ο τοίχος θα πέσει οταν διανοιχτεί ο δρόμος και ίσως να αποζημιωθεί ο γείτονας για αυτό β) αυτό που απομένει μετά τη ρυμοτομηση, προφανώς θα ήταν στο σχέδιο γωνιακό οικόπεδο και μπόρεσε και έχτισε.

Με το θέμα των εισφορών δε ξέρω πως τακτοποιήθηκε το θέμα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.