Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια προσθήκης σε υφιστάμενο με κατεστραμμένο φάκελο.


Recommended Posts

Έχω αναλάβει την ανέγερση προσθήκης 2ου ορόφου σε υφιστάμενο Ισόγειο + Α΄όροφος του οποίου όμως δυστυχώς έχει καταστραφεί ο Φάκελος απ την Πολεοδομία Αιγάλεω εξαιτίας πλημμύρας!

 

Συνεπώς δεν έχω τα σχέδια ξυλοτύπου καθώς ούτε και τα αρχιτεκτονικά. Μέσα σε όλη αυτή την ατυχία ο πελάτης μου βρήκε ένα Τεύχος Υπολογισμών οπότε και έχω μια εικόνα για τη θεμελίωση και τα φέροντα στοιχεία της οικοδομής.

 

Για αρχή ξεκίνησα την αποτύπωση των γεωμετρικών χαρακτηριστικών ώστε να προβώ στην ανασύσταση φακέλου.

 

Κατά δεύτερον έλυσα το μοντέλο μου σύμφωνα με το παράρτημα Ε του ΕΑΚ και είχα επάρκεια. Άλλωστε και το Τεύχος Υπολογισμών μου το μνημονεύει πως έχει πρόβλεψη 2ου ορόφου.

 

Έλα όμως που το παράρτημα Ε ανήκει στο παρελθόν! Ανήκει; Και πρέπει να πάμε με E.C. και Καν.Επε. !!

 

Τι κάνουμε στην περίπτωση αυτή;

 

Σ.Α.Δ.;

 

Στην Υπηρεσία Δόμησης Περιστερίου ΔΕΝ έχουν σαφή εικόνα και οτι και να τους προσκομίσω για να το "ελέγξουν" - "θεωρήσουν" απλά δεν μπορούν γιατί δεν έχουν ενημερωθεί απ την Δ.Ο.Κ. Άλλωστε πλέον όλα είναι στο χέρι του μηχανικού οπότε κανείς δεν ελέγχει κανείς δεν θεωρεί και η ευθύνη είναι 1000% δική μας.....

 

Έχουμε καμιά πρόταση, καμιά ιδέα πως θα το χειριζόμασταν;

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Γενικά δε γνωρίζουν οι πολεοδομίες τι να κάνουν και όχι μόνο για την περίπτωσή σου.Εγκύκλιο για όλα πρέπει να τους στείλουν αλλιώς δε θα ξεκολλήσουν τα θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δε γνωρίζουν οι πολεοδομίες τι να κάνουν και όχι μόνο για την περίπτωσή σου.Εγκύκλιο για όλα πρέπει να τους στείλουν αλλιώς δε θα ξεκολλήσουν τα θέματα.

 

Άντε να το εξηγήσουμε αυτό στους πελάτες μας....

 

Που το πρώτο πράγμα που με ρωτάνε είναι πότε θα μπούμε μέσα.....

 

Τους εξηγώ την διαδικασία αλλά δυστυχώς ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.