Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επικοινωνία κλιματιστικού με ελεγκτή


Recommended Posts

Μεταφορά μηνυμάτων από το θέμα Σύντομη εισαγωγή στα βιομηχανικά πρωτόκολλα επικοινωνίας.

miltos

 

Συγχαρητήρια, πολύ καλή δουλειά.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

Εγώ έχω δύο κλιματιστικά που μου δίνουν έξοδο RS485 ενώ έχω και κλιματιστικά με ip ενώ θέλω να ξέρω πότε θα ανοίγει και η πόρτα του χώρου που βρίσκονται οι μονάδες. Πρέπει προφανώς να χρησιμοποιήσω ένα controller για να μαξέψω τις μονάδες και να επικοινωνήσω με αυτές. Τι κάνω; Πως προγραμματιζω τον controller; Πως γίνεται να τις ελέγχω remote και μέσω ip;

 

Ευχαριστώ.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

χρειάζονται περισσότερες πληροφορίες, για το αν κλιματιστικά μπορούν να ελεγχθούν από απόσταση μέσω ενός ελεγκτή ή χωρίς, από αυτές που δίνεις.

πχ τι πρωτόκολλο επικοινωνιών χρησιμοποιεί η θύρα rs485 και η ethernet; ποια είναι η μάρκα/τύπος των κλιματιστικών;

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να μάθω αυτές τις πληροφορίες; Δηλαδή κάθε συσκευή έχει το δικό της πρωτόκολο; Δεν είναι τυποποιημένη αυτή η επικοινωνία;

 

----Συγχώνεψη----

 

Και αφού χρειαστεί ένας controller, σε ποια γλώσσα προγραμματισμού θα μιλάει; Ή απλά βάζεις τον controller και η σύνδεση γίνεται αυτόματα;

 

 

----Συγχώνεψη----

 

Μπορείτε να μου εξηγήσετε λίγο παραπάνω τον τρόπο επικοινωνίας. Εγώ απλά έχω μία ip στο σημείο που θα έχω τον γενικό controller.

 

Μην δημιουργείτε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Επεξεργαστείτε το προηγούμενο μήνυμά σας για να προσθέσετε κάποιες πληροφορίες.

miltos

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν εκατοντάδες πρωτόκολλα επικοινωνιών οπότε η διασύνδεση δεν είναι plug'n'play. Το ποιο χρησιμοποιούν τα μηχανήματά σου το βρίσκεις από το manual ή από μια αναζήτηση στο internet. Δεν είναι σίγουρα απαραίτητο να χρησιμοποιηθεί ελεγκτής, μπορεί να αρκεί ένας μετατροπέας πρωτοκόλλου, εξαρτάται από την μάρκα των μηχανημάτων

Link to comment
Share on other sites

Μετατροπέας πρωτοκόλλου; Αφού έχω πολλές κλιματιστικές μονάδες συνδεδεμένες, τι μετατροπές πρωτοκόλλου είναι αυτός; Και πως θα ξέρω εγώ όταν έχω κάποιο πρόβλημα, για ποιο μηχάνημα πρόκειται, όταν δεν έχω ελεγκτή;

Link to comment
Share on other sites

αφού κάνεις γενικές ερωτήσεις θα παίρνεις και γενικές απαντήσεις. Αφού δεν αναφέρεις τι μηχανήματα έχεις πως μπορώ συγκεκριμένα να σου πω τι μπορείς να κάνεις;

Ένας μετατροπέας πρωτοκόλλου μπορεί να μετατρέψει ένα πρωτόκολλο σε ένα άλλο ποιο βολικό ή διαδεδομένο και μπορεί να συνδεθεί ταυτόχρονα με πολλά μηχανήματα. Ο ελεγκτής χρησιμοποιείται όπου θέλουμε έλεγχο, για επιτήρηση μηχανημάτων μπορεί να μην είναι απαραίτητος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

 

Ο τύπος του controller των κλιμαστιστικών μονάδων είναι: CAREL pCO2. Αυτός ο τύπος μου δίνει δυνατοτητα RS485; Υπάρχει και ο άλλος τύπος που γράφει ISCU, o οποίος δίνει IP. Αυτό μου φαίνεται πιο ευκολο. Πως γίνεται να ελέγχω δύο μονάδες με pCO2 και μία μονάδα με ip, με ένα κεντρικό ελεγκτή, ο οποίος θα συνδεθεί με μία ip;

Link to comment
Share on other sites

για να μπορεί να συνδεθεί το pco2 με "κάτι" που το του δώσει δυνατότητα απομακρυσμένου ελέγχου/επιτήρησης πρέπει να έχει εγκατασταθεί η επιπλέον σειριακή κάρτα RS485 στο κάτω μέρος του ελεγκτή πάνω από τις εισόδους 0-10V (J4) και τις ψηφιακές (J5), αν εννοείς ως RS485 την θύρα που υπάρχει στο πάνω μέρος του ελεγκτή (J11) αυτή είναι μόνο για διασύνδεση των ελεγκτών σε δίκτυο για ανταλλαγή δεδομένων σε μεγάλες εφαρμογές που δεν αρκεί ένας ελεγκτής αλλά δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για σύνδεση με μεγαλύτερο επίπεδο ελέγχου.

Αν υπάρχει αυτή η επιπλέον σειριακή κάρτα τότε υπάρχουν λύσεις από την ίδια την carel και από άλλους, βέβαια οποιαδήποτε λύση χρησιμοποιηθεί θα χρειαστεί κάποιος επαναπρογραμματισμός των ελεγκτών που πρέπει να γίνει από τον αντιπρόσωπο της carel αφού δεν νομίζω ότι το λογισμικό προγραμματισμού των ελεγκτών συμφέρει να αγοραστεί και αν καν διατίθεται στην αγορά

 

τον ελεγκτή ISCU δεν τον γνωρίζω αν μπορείς ανέφερε περισσότερες πληροφορίες εταιρία κατασκευής ή φωτογραφία αν υπάρχει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

 

Για τον ελεγκτή ISCU, δεν με νοίαζει τόσο, γιατί είναι ip. Θα προσπαθήσω να συνδεθώ και να πάρω, πιστεύω δηλαδή, τα δεδομένα μου. Για τον controller pCO2, η θύρα στο πάνω μέρος του ελεγκτή δεν είναι RS485; Δηλαδή απαιτείται επιπλέον κάρτα για την διασύνδεση;

Link to comment
Share on other sites

η θύρα J11 είναι μεν RS485 αλλά είναι μόνο για χρήση μεταξύ ελεγκτών, οθονών ή οδηγών βαλβίδων εκτόνωσης. Για αυτό που θες πρέπει να προσθέσεις μια κάρτα επικοινωνιών στο κάτω μέρος, αφού δεν έχεις ήδη αυτή μπορεί και να μην είναι απαραίτητα RS485 αλλά και RS232 ή LON ή ethernet, πρέπει όμως να συνεννοηθείς με τον αντιπρόσωπο για ποιες κάρτες μπορεί να δεχθεί το pco2.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.