Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή θέσης μετρητή ΔΕΗ


odisseous

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι

 

Εχω το εξής θεματακι για το δεκαρακι που φτιάχνω στη στεγη μου

 

Οι δυο μετρητές της ΔΕΗ βρίσκονται μέσα σε μια τσιμεντενια εσοχη όπως φαίνεται και στη φωτο . Στην εσοχη αυτή λόγω των διαστάσεων της δεν χωράνε με τπτ ο μετρητης Φ/Β και το μπαροκιβώτιο

 

Εχω κανονίσει με άνθρωπο να φέρει τσιμεντοκόφτη έτσι ώστε να φαρδήνουμε την εσοχή κατά 60 cm προς τα δεξιά

 

Για να γίνει η νέα διάταξη όπως φαίνεται και στο σχέδιο πρέπει οι δύο υπάρχοντες μετρητές να μετακινηθούν.

 

Πως θα το κανονίσω αυτό με τη ΔΕΗ για αυτό το θέμα

 

Επίσης κατα τη διάρκεια που θα κάνει ο άνθρωπος τη δουλειά με το τσιμεντοκόφτη προφανώς πρέπει να σταματήσει και το ρεύμα απο τη κολώνα

 

Πως θα το κανονήσω αυτό?

 

Ευχαριστώ παιδιά

post-41114-0-43391500-1338885128_thumb.jpg

ΣΧΕΔΙΟ ΡΟΛΟΙ.pdf

Link to comment
Share on other sites

Για να πας 60cm δεξιά τους 2 μετρητές όπως αναφέρεις, σημαίνει κ νέα ΥΔΕ με την αιτιολογία μεταφορά μετρητών , άρα, ένα επιπλέον κόστος . κατά την γνώμη μου μπορείς να κάνεις το εξής:

Mεταφέρεις τους 2 μετρητές λίγο δεξιά,( 10cm?) εξαρτάται από πόσα cm του γενικού καλωδίου(σπίτι –μετρητή) σου περισσεύουν, (εδώ δεν θέλεις ΥΔΕ), κ κόβεις από αριστερά της τσιμεντοκολόνα όσο ακριβός χρειάζεσαι για το μετρητή του φ/β, + 5 cm από το συνολικό του μήκος.

Σε αυτή την περίπτωση μπορεί να σε βοηθήσει επαγγελματίας εγκαταστάτης ηλεκτρολόγος

 

Τις προ άλλες τα 2 ρολόγια τα σήκωσα κ τα κρέμασα από το μπαλκόνι του πελάτη για να κάνω τις αναγκαίες αλλαγές σύμφωνα με το σκαρίφημα της ΔΕΗ

 

 

Edit

εγώ δεξιά της φωτο βλέπω τον 1φ μετρητή κ αριστερά τον 3 φ μετρητή

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς από αριστερά δεν μπορώ να κόψω παραπάνω από 20cm οπότε πρέπει να πάω από αριστερά τα υπόλοιπα 40 cm . Οι μετρητές τις ΔΕΗ 3Φ και 1 Φ πρέπει να μετακινηθούν πρίπου 30 με 40 cm όπως φαίνεται.

 

Επίσης για το κόψιμο του τσιμέντου δεν χρειάζεται την ώρα της εργασίας να κοπεί η παροχή από τη ΔΕΗ?

Edited by odisseous
Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν μπορείς να πας από αριστερά ? ήδη έχεις ένα κενό 20? cm ανάμεσα 3φ μετρητή με τσιμέντο αν πας και 10?cm δεξιά τους μετρητές , ενδεχομένως να θέλεις μόνο 30 - 35 ?cm κόψιμο από αριστερά, που μπορεί να γίνει κ με σκαπτικό εργαλείο αφού πρώτα κάνουμε οπές με το τρυπάνι

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν μπορείς να πας από αριστερά ? ήδη έχεις ένα κενό 20? cm ανάμεσα 3φ μετρητή με τσιμέντο αν πας και 10?cm δεξιά τους μετρητές , ενδεχομένως να θέλεις μόνο 30 - 35 ?cm κόψιμο από αριστερά, που μπορεί να γίνει κ με σκαπτικό εργαλείο αφού πρώτα κάνουμε οπές με το τρυπάνι

 

 

Θέλω περίπου 40 cm προς τα αριστερά

 

Το θέμα είναι ότι γενικα προς τα αριστερα δεν μπορώ να ανοίξω πολύ γιατι ο πίσω τοιχος δεν σχηματίζει γωνία 90 αλλά πολύθ μικρότερη οπότε θα πάσω έξω

 

Σου έχω επισυνάψει και μια πολύ πρόχειρη άνοψη για να καταλάβεις πως είναι

result_file.pdf

Link to comment
Share on other sites

Βγάζεις Αλουμίνιο

τρώς απο δεξιά όσο μπορείς, σε συνενόηση με ένα σοβαρό ηλ. εγκαταστάτη κάνει την μετακίνηση, κποβεις και απο αριστερά τα ρέστα, νομίζω ότι όπως είναι η διάταξη τους βρίσκεις του 60 πόντους για να μπούν τα ρολόγια σου. Το παροχικό φαίνετε ότι έχει άερα το ίδιο και του σπιτιού

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον JSK, μόνο μετά από επισκόπηση από έναν σοβαρό επαγγελματία εγκαταστάτη θα σου βρει τη λύση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.