Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασία σε εξωτερικό και ΤΣΜΕΔΕ (Εισφορές/ΚΥΤ/Τέκνα)


hpergm

Recommended Posts

Καλημερίζω το forum. Έχω μερικές απορίες και θα εκτιμούσα το χρόνο οποιουδήποτε συναδέλφου γνωρίζει να απαντήσει σχετικά!

 

Στοιχεία

- Εργάζομαι σε πολυεθνική εταιρία στην Ελλάδα με ιδιότητα Μισθωτού Μηχανικού (Μηχανολόγος).

- Εξετάζω το ενδεχόμενο να μετακινηθώ (ενδο-ομιλικά) σε άλλη χώρα της ΕΕ. Η οικογένεια θα μένει εδώ.

- Στη μετακίνηση αυτή, σκέφτομαι να ζητήσω πρώτα καταγγελία σύμβασης από την εδώ θυγατρική - με ό,τι πλεονεκτήματα συνεπάγεται αυτό.

- Δεν έχω ανοίξει ποτέ βιβλίο Ελεύθερου Επαγγελματία (ΑΠΥ). Ξεκίνησα κατευθείαν ως μισθωτός.

- Είμαι ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ από το 2001, αλλά στο Παλαιό σύστημα (προ-93, ευτυχώς είχα κάτι ένσημα!).

- Έχω ασφαλίσει την κόρη μου (ανήλικη) στο ΤΣΜΕΔΕ (η γυναίκα μου έχει -δυστυχώς- ΙΚΑ).

 

Ερωτήσεις

1. Μετά από καταγγελία σύμβασης, συνεχίζω να πληρώνω ΤΣΜΕΔΕ με κλίμακα ελεύθερου επαγγελματία (και όχι μισθωτού); Και ποια είναι αυτή; Στην κλίμακα του Μισθωτού μάλλον είμαι στην ανώτατη. Αυτή αλλάζει σε περίπτωση ανεργίας (σε περίπτωση που δεν μεταπίπτει η κλίμακα σε ελεύθερου επαγγελματία);

 

2. Σε τέτοιες περιπτώσεις μετακίνησης (ο όρος μετανάστευση μου ακούγεται λίγο βαρύς ακόμα...) διάβασα εδώ ότι μπορεί κανείς:

- Είτε να βγάλει Ευρωπαϊκή κάρτα Κοινωνικής Ασφάλισης (εκδίδεται από το Υπουργείο; ) και να καλύπτεται έτσι από το Ασφαλιστικό σύστημα της χώρας προορισμού χωρίς απαραίτητα να πληρώνει και εκεί ασφάλιση (Σύνταξη/Υγεία).

- Είτε να διακόψει εδώ το ΤΣΜΕΔΕ, προσκομίζοντας ταυτόχρονα χαρτί ασφάλισης (Σύνταξη και Υγεία) από το Δημόσιο της χώρας προορισμού

- Είτε να πληρώνει και στις 2 χώρες ασφάλιση, αλλά τουλάχιστον να διακόψει το ΚΥΤ εδώ.

 

Ισχύουν οι παραπάνω option και ποια είναι τα πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα καθεμιάς;

 

3. Στην τελευταία περίπτωση (διακοπής μόνον του ΚΥΤ), τί γίνεται με το εξαρτώμενο μέλος (παιδί) στο ΚΥΤ; Χάνει και αυτό την ασφάλισή του ή μπορώ να πληρώνω μόνον μέρος του ΚΥΤ για εκείνο για να τη διατηρήσω;

 

4. Εάν μείνω χωρίς καθόλου δουλειά (η προσπάθεια μετακίνησης δεν ευοδώσει), δικαιούμαι επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ ως μηχανικός-μισθωτός; Πόσο είναι αυτό και για πόσο χρονικό διάστημα;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο όσων μπουν στον κόπο να απαντήσουν - συγγνώμη εάν τα παραπάνω θέματα έχουν ήδη απαντηθεί αλλού στο forum...

Link to comment
Share on other sites

Βασικο πριν κανεις οτιδηποτε ενημερωσου τι ισχυει στην χωρα που θα πας. Στο λεω για να αποφυγεις τυχον ταλαιπωριες....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.