Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοιχία με μήκος >3,00μ


 

Recommended Posts

Εχει απασχολήσει κανέναν άλλο συνάδελφο το θέμα; Σε ένα τοιχίο 330/25 είναι αρκετές οι δύο κρυφοκολώνες στα άκρα του όπως δείχνει το Fespa;

Μήπως χρειάζεται να "σπάσουμε" το 330/25 σε δύο επιμέρους τοιχία και να τα οπλίσουμε ως ομάδα με αποτέλεσμα την δημιουργία 3 κρυφοκολώνων;

Link to comment
Share on other sites

ένα λόγο που μπορώ να σκεφτώ είναι η ύπαρξη εγκάρσιας δικού σε ενδιάμεσο σημείο του τοιχίου για να χρειαστεί να διατάξεις και ενδιάμεση "κρυφοκολώνα".

τι είναι αύτό που σε προβληματίζει;

Link to comment
Share on other sites

Η κατασκευή των κρυφουποστυλωμάτων απαιτείται για την ανάληψη του ζεύγους των δυνάμεων που αναπτύσσεται λόγω ροπής. Το κεντρικό τμήμα των τοιχίων καταπονείται κυρίως από διατμητικές δυνάμεις. Οπότε η κατασκευή κρυφοκολώνας στο μέσο του σίγουρα θα αυξήσει την διατμητική αντοχή αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι για τα μεγέθη τοιχίων που αναφέρεις είναι απαραίτητο.

Link to comment
Share on other sites

ίσως βέβαια να αυξήσει και την θλίψη στο θλιβόμενο κρυφοκολωνάκι....

Πάντως και εμένα μου φαίνεται φτωχό χωρίς ενδιάμεσο.

Ισως αν έβαζες κάποιο κολωνάκι με λίγους οπλιαμούς στο κέντρο να είναι οκ.

Μπορείς στο Φεσπα να βαλεις μορφης Τ με μικρό δοντάκι να δεις αν αλλάζει κάτι σε συνδετήρες

Link to comment
Share on other sites

Αρη, το "δοντάκι" δεν μου λέει και πολλά... Είναι κάθετο στην κύρια διεύθυνση του τοιχίου...

Η άλλη λύση είναι η ενίσχυση της σχάρας του κορμού... Ας πούμε Φ12/15... :?:

Link to comment
Share on other sites

acnt από τι το φοβάσαι το τοιχίο σου ότι θα έχει πρόβλημα;

Εάν είναι από διάτμηση τότε οκ. Αυξάνεις τον οπλισμό του κορμού.

Εάν είναι από κάμψη στην εγκάρσια διεύθυνση τότε δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα. Το μόνο που μπορείς να κάνεις για να αντιμετωπίσεις την εγκάρσια καταπόνηση είναι να διατάξεις σε εγκάρσια διεύθυνση κάποιο άλλο τοιχίο ή κολώνα σε άλλη θέση για να παραλάβει τις δυνάμεις αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Αρη, το "δοντάκι" δεν μου λέει και πολλά... Είναι κάθετο στην κύρια διεύθυνση του τοιχίου...

Η άλλη λύση είναι η ενίσχυση της σχάρας του κορμού... Ας πούμε Φ12/15... :?:

 

το δοντάκι το εννοούσα ως τρόπο προσομοιωσης

Link to comment
Share on other sites

kvasil προσπαθώ να έχω τοιχίο σε κάθε πλαίσιο, οπότε η κάμψη στην εγκάρσια διεύθυνση δεν νομίζω να είναι πρόβλημα. Αλλά αν δεις τις λεπτομέρειες ενός τέτοιου τοιχίου,ε, τα 4Φ20+2Φ14 στις κρυφοκολώνες και η #Φ8/15, το ξαναλέω, φαίνονται "φτωχά"...

Link to comment
Share on other sites

acnt είμαι οπαδός του γιατί και του διότι και αυτό πολλές φορές με κάνει κουραστικό για πολύ κόσμο. (δεν αναφέρομαι σε εσένα). Η διαίσθηση στην δουλεία μας παίζει κυρίαρχο λόγο όπου σε συνδυασμό με την γνώση δίνει το βέλτιστο αποτέλεσμα. Αν "νιώθεις" το οπλισμό του κορμού λίγο ψάξε τα αποτελέσματα της επίλυσής σου μήπως κάτι δεν πάει καλά. Αν πάλι όλα είναι οκ τότε αύξησε τον οπλισμό σου σύμφωνα με την διαίσθησή σου.

Αυτό που λέω είναι ότι η διαίσθηση που οδηγεί σε αποφάσεις θα πρέπει να δικαιολογείται με "νούμερα". Και εγώ κάποιες φορές έχω επέμβει σε τέτοιου είδους αποτελέσματα που μου δίνει το πρόγραμμα και έχω αυξήσει τον οπλισμό γιατί κάτι δεν μου "καθόταν" καλα με τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.