Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρολογικά πισίνας - προστασία γραμμών υποβρύχιων προβολέων


Alex Stogi

Recommended Posts

Χαιρετώ όλη την κοινότητα ! Τα συγχαρητήριά και τις ευχαριστίες μου σε όσους ασχολούνται .. είμαι νέο μέλος και ήδη έχω βοηθηθεί πάρα πολύ.

 

Πρώτη μελέτη λοιπόν που μου έτυχε στο ξεκίνημά μου στο επάγγελμα είναι τα ΗΜ μιας ιδιωτικής πισίνας. Ασχολούμαι κοντά ένα μήνα με νομοθεσίες, πρότυπα κτλ και έχω ήδη λύσει πολλές απορίες, αλλά κάποιες παραμένουν και καθώς είναι ώρα να παραδώσω την μελέτη ζητώ τα φώτα σας.

 

- Κυριότερη απορία μου σε αυτό το σημείο είναι το κατά πόσο χρειάζονται διατάξεις προστασίας (μικροαυτόματος) -μετά- τον ΜΧ απομόνωσης ασφαλείας 230/12V που τροφοδοτεί κάθε προβολέα.Καταλαβαίνω οτι ο ΜΧ προστατεύει από ηλεκτροπληξία, αλλά όχι και την γραμμή από υπερεντάσεις. Από την μέχρι τώρα ανάγνωση του 384 δεν έβγαλα άκρη αν και είμαι σίγουρος ότι κάπου εκεί θα είναι, απλά πλέον πιέζει ο χρόνος !

 

Σας ευχαριστώ θερμά εκ των προταίρων !

Link to comment
Share on other sites

συναδελφε δεν εχεις τετοια θεματα για μετα τον Μ/Σ.Απο εκει και περα με βαση την πτυχιακη που κανω και που εχω ψαχτει,θα βαλεις θερμομαγνητικο διακοπτη για την αντλια ανακυκλοφοριας.Αν εχεις και αντλια θερμανσεως και για αυτην αλλον ενα θερμομαγνητικο.Επισης θυμησου οτι ο Μ/Σ σου προσφερει και γαλβανικη απομονωση.

Edited by gibsonlp
Link to comment
Share on other sites

Ασφαλίζεις και το πρωτεύων και το δευτερεύον του Μ/Τ και μαλιστα στο δευτερεύον βάζεις δυπολική ασφάλεια δύο φάσεων ,

Link to comment
Share on other sites

Δεν ασφαλίζεις το κύκλωμα βάση της τάσης αλλά με την ένταση που διαρέει στον αγωγό και το ασφαλίζεις για δύο λόγους:

1 Να προστατέψεις το καλώδιο από υπερφόρτωση-υπερενταση

2 Να προστατέψεις το Μ/Τ στην έξοδο

 

 

Τα 12V βέβαια δεν έχουν κίνδυνο αλλά μπορούν να προκαλέσουν πυρκαγιά στην εγκατάσταση

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

 

Δεν βρήκα κάποια εξαίρεση στο πρώτυπο, επομένως πιστεύω και τυπικά απαιτείται η ασφάλιση μετά το Μ/Τ.

 

-Δεδομένου οτί ο Μ/Τ θα βρίσκεται μέσα ή πολύ κοντά στον πίνακα και η διαδρομή του καλωδίου θα είναι μικρή, πιστεύετε οτί είναι απαραίτητη και η ασφάλιση της γραμμης του πρωτεύοντος?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα σας,

κύριοι σας έχασα λίγο. Γνωρίζω ότι πρέπει να ασφαλιστεί και το πρωτεύον και το δευτερεύον σε έναν Μ/Σ.

Θα μπορούσαμε να έχουμε ένα παράδειγμα? Λ.χ για έναν μετασχηματιστή 100VA τί ασφάλεια θα βάζαμε στο 1ον και τί στο 2ον? και τί τύπου ασφάλεια?

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γενικά ναι απαιτείται ασφάλιση και στα 2 και από το πρώτυπο (δεν αναφέρεται πουθενά εξαίρεση λόγω SELV στο 2ον) και ουσιαστικά κατά την γνώμη μου γιατί πάντα υπάρχει κίνδυνος υπερθέρμανσης/βραχυκυκλώματος που μπορεί να κάνει ζημιά στην εγκατάσταση.

 

Για έναν Μ/Χ 100 VA 230/12V θα έβαζα 10Α και στο 1ον και στο 2ον, απλή μονοπολική στο 1ον ή μικροαύτοματο για να έχεις και έλεγχο. Κανονικά δηλαδή η επιλογή ασφαλειών/καλωδίων βάση φορτίου/ρεύματος.

 

Στο 2ον για τον τύπο δεν έιμαι σίγουρος, αλλά η διπολική που αναφέρεται παραπάνω με πείθει :) .

 

Θα ήθελα και εγώ μια διευκρίνιση στο γιατί 2πολική.

Link to comment
Share on other sites

Στο σημείο αυτό θα ήθελα να σας αναφέρω ότι έχω δει Μ/Σ 100VA ο οποίος ασφάλιζε το 2ον με μία γυάλινη ασφάλεια 15Α. Ο Μ/Σ αυτός ήταν για φωτιστικό πισίνας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.