Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμπλήρωση δεδομένων Dem στο Arcgis 10


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Κάνω μια εργασία για υδατικους πόρους και εχει προκύψει το εξης πρόβλημα:

 

Στην περιοχή υπό μελέτη εχω Ψηφιακά Μοντέλα Εδάφους DEM κανάβου 50x50 και 5x5 (m). Για λόγους ακρίβειας αποφάσισα να χρησιμοποιήσω το 5x5. Δυστυχώς όμως στο 5x5 εχω περιοχές στις οποίες δεν έχω δεδομένα καθόλου (no data regions) και ειναι λευκές κηλίδες στο DEM.

 

Το ερώτημα ειναι το εξής: Μπορώ με κάποιον τρόπο να βρω την αντιστοιχία των δεδομένων που μου λείπουν στο 5αρι απο το 50αρι και να προσθέσω τις τιμες αυτες στο 5αρι με κάποια αναγωγή ;

 

Καταλαβαίνω ότι ίσως χάσω σε ακρίβεια αυτες τις περιοχές αλλά ειναι προτιμότερο απο το να μην τις υπολογίσω.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

αν κατάλαβα σωστά αυτό που θες να κάνεις, η διαδικασία είναι η εξής:

Κάνε export την υψομετρική πληροφορία του dem 5x5 σε ένα αρχείο shp, το ίδιο και του 50x50 σε ένα άλλο.

Κράτα από το δεύτερο μόνο τα κομμάτια που σου λείπουν κ τα υπόλοιπα σβήσε τα, στο τέλος ένωσε τα 2 shp και φτιάξε καινούριο dem. Στα σημεία εκείνα δε θα ναι ίδιας ακρίβειας το ανάγλυφο αλλά θα μπορέσεις να τα συμπεριλάβεις στο μοντέλο σου.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

αν κατάλαβα σωστά αυτό που θες να κάνεις, η διαδικασία είναι η εξής:

Κάνε export την υψομετρική πληροφορία του dem 5x5 σε ένα αρχείο shp, το ίδιο και του 50x50 σε ένα άλλο.

Κράτα από το δεύτερο μόνο τα κομμάτια που σου λείπουν κ τα υπόλοιπα σβήσε τα, στο τέλος ένωσε τα 2 shp και φτιάξε καινούριο dem. Στα σημεία εκείνα δε θα ναι ίδιας ακρίβειας το ανάγλυφο αλλά θα μπορέσεις να τα συμπεριλάβεις στο μοντέλο σου.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα

 

Καλημέρα συνάδελφοι,

 

@sofia.trvp έτσι το εφτιαξα τελικά αλλα τα κενα τα συμπλήρωσα με μοντέλο εδάφους 15x15 γιατί με το 50m ήταν πολύ αδρομερές και χάνονταν πληροφορία και ειδικά στα σημεία των συρραφών!

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα,

αν κατάλαβα σωστά αυτό που θες να κάνεις, η διαδικασία είναι η εξής:

Κάνε export την υψομετρική πληροφορία του dem 5x5 σε ένα αρχείο shp, το ίδιο και του 50x50 σε ένα άλλο.

Κράτα από το δεύτερο μόνο τα κομμάτια που σου λείπουν κ τα υπόλοιπα σβήσε τα, στο τέλος ένωσε τα 2 shp και φτιάξε καινούριο dem. Στα σημεία εκείνα δε θα ναι ίδιας ακρίβειας το ανάγλυφο αλλά θα μπορέσεις να τα συμπεριλάβεις στο μοντέλο σου.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα

Καλησπέρα, έχω μια παρόμοια απορία αν μπορείς να με βοηθήσεις. Για την συμπλήρωση υψομετρικής πληροφορίας με παρεμβολή, ποιό είδος παρεμβολής θα μου πρότεινες;

 

                                                                                                                                                                                      Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.