Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δυνατότητα εγγραφής των άνεργων μηχανικών στο μητρώο ανέργων του ΟΑΕΔ


devotee

Recommended Posts

Απο σημερα..... και επισημα άνεργη!!! Να μην ξεχάσω να κορνιζαρω την κάρτα ανεργίας δίπλα από τα πτυχία μου!!!

 

Να σας ενημερώσω πως παρόλο που είχα φοβηθέί για το τι θα αντιμετωπίσω...... γνωρίζοντας πως σαν μηχανικός δεν μπορείς ποτέ να είσαι άνεργος (λογω ΤΣΜΕΔΕ)...... και διαβάζοντας πολλά σε διάφορες σελίδες στο διαδίκτυο.....

...τελικά.......σε 10 λεπτά είχα και κάρτα και αίτηση για επίδομα. Να ενημερώσω τους συναδέλφους πως εργαζόμουν σαν μισθωτή με κρατήσεις ΙΚΑ.

 

Σιγουρα σε εγγραψανε και στα μητρωα ανεργων περα απο το επιδομα που αρχισαν να σε δινουν; Ψηφιστικε μεν ο νομος οπως εγραψα και πριν αλλα το θεωρω απιθανο να ενημερωθηκε τοσο αμεσα ο ΟΑΕΔ και να τον εφαρμοζει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήμουν ελεύθερη επαγγελματίας για 18 χρόνια, μέχρι το τέλος Δεκεμβρίου που έκλεισα τα βιβλία μου...

Μπορώ να γραφτώ ως άνεργη στον ΟΑΕΔ και να πάρω επίδομα ανεργίας?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

 

Ν.4144 ΦΕΚ 88 Α' 18.4.2013 (διαθέσιμο στο www.et.gr )

 

"Άρθρο 30

 

Μέτρα για την αποτελεσματικότερη ένταξη/

επανένταξη των ανέργων στην αγορά εργασίας

 

1. Κάτοχοι άδειας ασκήσεως επαγγέλματος, ασφα−

λισμένοι ή μη σε οικεία ασφαλιστικά ταμεία, που δεν

ασκούν ελευθέριο ή άλλο επάγγελμα, μπορούν να

εγγράφονται ως άνεργοι στο μητρώο ανέργων του

Ο.Α.Ε.Δ..

2. Η συμμετοχή των εγγεγραμμένων στα μητρώα του

Ο.Α.Ε.Δ. ανέργων σε προγράμματα επαγγελματικής

κατάρτισης δεν αποτελεί λόγο διαγραφής τους από

τα ανωτέρω μητρώα. Ο χρόνος της επαγγελματικής

κατάρτισης δεν υπολογίζεται ως χρόνος ανεργίας.

3. Στην περίπτωση εγγεγραμμένων ανέργων που

έχουν τύχει τακτικής επιδότησης ανεργίας και που

κατά τη διάρκεια αυτής της επιδότησης παρακολουθούν

προγράμματα επαγγελματικής κατάρτισης, εφόσον η

ημερήσια αποζημίωσή τους για την παρακολούθηση

προγραμμάτων επαγγελματικής κατάρτισης υπερβαίνει

το ύψος του καταβαλλόμενου επιδόματος ανεργίας, οι

ημέρες παρακολούθησης των ως άνω προγραμμάτων

αφαιρούνται από το χρόνο της εγκριθείσας γι’ αυτούς

τακτικής επιδότησης ανεργίας.

4. Η περίπτωση γ΄ της παρ. 2 του άρθρου 3 του ν. 1545/

1985 (Α΄91) αντικαθίσταται ως εξής:

«γ) οι μαθητευόμενοι των επαγγελματικών σχολών».

5. Με απόφαση του Υπουργού Εργασίας, Κοινωνι−

κής Ασφάλισης και Πρόνοιας, μετά από πρόταση του

Διοικητικού Συμβουλίου του Ο.Α.Ε.Δ., καθορίζονται τα

δικαιώματα και οι υποχρεώσεις των μη επιδοτουμένων

ανέργων που εγγράφονται στα μητρώα του Οργανισμού

και κάθε άλλο θέμα σχετικό με την εφαρμογή του πα−

ρόντος άρθρου."

 

Μην περιμένετε να εφαρμοστεί από τη μια στιγμή στην άλλη. Λογικά θα βγει πρώτα κάποια Υπ. Απόφαση ή/και Εγκύκλιος.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Τελικά έβγαλε κανεις καρτα ανεργιας?

 

Ψάχνω στο oaed.gr και οχι μονο δεν εχει τα δικαιολογητικα για την περιπτωση μηχανικων, γιατρων κλπ, αλλα αναφερει ακομα τον παλιο νομο...

 

Link to comment
Share on other sites

Mayas έβγαλα εγώ αλλά δεν μου ζήτησαν κάτι συγκεκριμένο τους είπα ότι είμαι μηχανικός τους έδειξα κάρτα από το ΤΕΕ κι απλά τους ανέφερα ότι δεν έχω κάνει έναρξη επαγγέλματος(πήγα στο μητρώο της εφορίας και μου είπαν ότι συγκεκριμένη περίπτωση δεν εμπίπτει σ' αυτές που να μπορούν να μου δώσπουν βεβαίωση ότι δεν έχω κάνει έναρξη). Αν απασχοληθώ σαν μισθωτός θα γίνει αναγγελία πρόσληψης στον ΟΑΕΔ οπότε διακόπτεται η κάρτα. Αν κάνω έναρξη θα φανεί στο εκκαθαριστικό της νέας χρονιάς μου είπανα αλλά εγώ επειδή θέλω να είμαι εντάξει τους είπα ότι θα πάω να την διακόψω αν αποφασίσω να ανοίξω βιβλία.

 

Ίσως άλλα παραρτήματα του ΟΑΕΔ σε άλλους νομούς να ζητήσουν δικαιολογητικά- το πιο πιθανό-, αυτά ίσως είναι εκκαθαριστικό εφορίας, λογαριασμός κοινής ωφέλειας στο όνομά σου για να ταυτοποιήσουν εντοποιότητα, επικυρωμένη φωτοτυπία ταυτότητας και καμιά βεβαίωση από το ΤΕΕ ή κάρτα μέλους. Δεν νομίζω να ζητήσουν κάτι άλλο.

 

Να σημειώσω ότι ήμουν τυχερός γιατί την ώρα που απευθύνθηκα στην ταμία έτυχε να περνάει η διεθύντρια, η οποία άκουσε το θέμα , επενέβη και είπε ότι έχει κανά μήνα που έχει αλλάξει η νομοθεσία και τους δέχονται τους μηχανικούς με την προυπόθεση της μη έναρξης.

 

Υ.Γ.Σόρυ αν κούρασα με το μακρύ κείμενο...Γαμώ το κερατό μου πληρώνουμε εισφορά αλληλεγγύης και δεν δικαιούμαστε ταμείο ανεργίας αν δεν έχουμε δουλέψει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω ότι ήμουν τυχερός γιατί την ώρα που απευθύνθηκα στην ταμία έτυχε να περνάει η διεθύντρια, η οποία άκουσε το θέμα , επενέβη και είπε ότι έχει κανά μήνα που έχει αλλάξει η νομοθεσία και τους δέχονται τους μηχανικούς με την προυπόθεση της μη έναρξης.

 

Σύμφωνα με το νέο νόμο - βλ. post 20/4/13 - η προϋπόθεση είναι ότι "δεν ασκούν ελευθέριο ή άλλο επάγγελμα".

Αν ξαναπεράσεις από ΟΑΕΔ, μπορείς να ρωτήσεις την (ευγενική) διευθύντρια εάν, εκτός από αυτούς που δεν έχουν κάνει έναρξη, μπορούν να εγγράφονται ως άνεργοι στο μητρώο ανέργων και όσοι έχουν κάνει διακοπή εργασιών;

Link to comment
Share on other sites

Mayas έβγαλα εγώ αλλά δεν μου ζήτησαν κάτι συγκεκριμένο τους είπα ότι είμαι μηχανικός τους έδειξα κάρτα από το ΤΕΕ κι απλά τους ανέφερα ότι δεν έχω κάνει έναρξη επαγγέλματος(πήγα στο μητρώο της εφορίας και μου είπαν ότι συγκεκριμένη περίπτωση δεν εμπίπτει σ' αυτές που να μπορούν να μου δώσπουν βεβαίωση ότι δεν έχω κάνει έναρξη). Αν απασχοληθώ σαν μισθωτός θα γίνει αναγγελία πρόσληψης στον ΟΑΕΔ οπότε διακόπτεται η κάρτα. Αν κάνω έναρξη θα φανεί στο εκκαθαριστικό της νέας χρονιάς μου είπανα αλλά εγώ επειδή θέλω να είμαι εντάξει τους είπα ότι θα πάω να την διακόψω αν αποφασίσω να ανοίξω βιβλία.

 

Ίσως άλλα παραρτήματα του ΟΑΕΔ σε άλλους νομούς να ζητήσουν δικαιολογητικά- το πιο πιθανό-, αυτά ίσως είναι εκκαθαριστικό εφορίας, λογαριασμός κοινής ωφέλειας στο όνομά σου για να ταυτοποιήσουν εντοποιότητα, επικυρωμένη φωτοτυπία ταυτότητας και καμιά βεβαίωση από το ΤΕΕ ή κάρτα μέλους. Δεν νομίζω να ζητήσουν κάτι άλλο.

 

Να σημειώσω ότι ήμουν τυχερός γιατί την ώρα που απευθύνθηκα στην ταμία έτυχε να περνάει η διεθύντρια, η οποία άκουσε το θέμα , επενέβη και είπε ότι έχει κανά μήνα που έχει αλλάξει η νομοθεσία και τους δέχονται τους μηχανικούς με την προυπόθεση της μη έναρξης.

 

Υ.Γ.Σόρυ αν κούρασα με το μακρύ κείμενο...Γαμώ το κερατό μου πληρώνουμε εισφορά αλληλεγγύης και δεν δικαιούμαστε ταμείο ανεργίας αν δεν έχουμε δουλέψει.

 

Ευχαριστω πολυ pantrian1988!

 

! Δεν κουρασες με το κειμενο σου η απαντηση σου ειναι κατατοπιστικοτατη! :smile:

 

Αν δε βγαλουμε ακρη θα παρουμε τηλ στο βολο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

http://www.oaed.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=605&Itemid=556&lang=el

 

Αμα κανενας δημοσιουπαλληλισκος σας κανει τον καμποσο, τριψτε το του στην μουρη.

Edited by karavlaxos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.